Jedním z hlavních bodů prosincového zasedání zastupitelstva je schválení rozpočtu obce na rok 2014. Návrh rozpočtu zveřejnila obec před dvěma týdny na úřední desce. K rozpočtu může každý občan vznášet připomínky buď písemně anebo ústně přímo na zasedání zastupitelstva 16. prosince.
Vzhledem k nejasnému termínu zahájení provozu IV. etapy Skládky Uhy (aktuálně se hovoří o červnu příštího roku) zatím návrh rozpočtu nepočítá s příjmy ze skládky. Podle zákona o odpadech bude obec dostávat 500 Kč za každou uloženou tunu odpadu, což by podle dřívějších odhadů vedení obce mohlo přinést do pokladny 80 až 100 milionů korun ročně. V nedávném rozhovoru pro regionální server 5plus2 však starostka Petra Urbanová uvedla, že příjmy se budou pohybovat jen v řádu “milionů korun za rok”.
V každém případě je zřejmé, že jakmile nabydou příjmy ze skládky reálnějších obrysů (což bude nejpozději na jaře), rozpočet bude muset být přepracován. To se realizuje formou tzv. rozpočtových opatření, která schvaluje zastupitelstvo na návrh starostky. Na rozdíl od samotného rozpočtu se však rozpočtová opatření dopředu nezveřejňují a veřejnost se s nimi může seznámit až po jejich schválení a navíc v ne zcela přehledné formě.
I bez Skládky Uhy ale letos obec opět zbohatne – zveřejněný návrh rozpočtu počítá s příjmy z daní a poplatků ve výši 20 milionů korun, což je oproti letošnímu rozpočtu nárůst o více než dva miliony korun. K tomu se pak přičtou další dva miliony, které by obec letos měla v rozpočtu ušetřit a které se tak automaticky přelijí do dalšího roku.
- Návrh rozpočtu na rok 2014 – PDF dokument[512 KB] (oficiální verze publikovaná na úřední desce)
- Návrh rozpočtu na rok 2014 – excelová tabulka[12.8 KB]
Hlavní investice: zateplení školky, prameniště v Hleďsebi, územní plán
K řadě změn dochází i na výdajové stránce. Vedle povinných výdajů na činnost samosprávy obce je jednou z největších položek plánované zateplení mateřské školy v Zagarolské ulici, které by mělo stát dva miliony korun, na tento výdaj by však obec měla získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Dotací by obec ráda pokryla i plánovanou rekonstrukci hradební štoly, která představuje páteřní svod dešťových vod ze staré Nelahozevsi a Lešan do Vltavy a která je v současné době v havarijním stavu. Náklady na opravu hradební štoly jsou odhadovány na jeden milion korun.
Další významnou investiční položkou je plánovaná sanace prameniště v Hleďsebi (nedaleko křižovatky ulic Pod Strání a U Žlábku) a související vybudování přírodního dětského hřiště s vodními prvky využívajícími dva rybníčky, které se v místě nacházejí. Na tento záměr je v rozpočtu připraveno 1,2 milionu Kč a obec původně chtěla zahájit práce již v letošním roce, kvůli blížícímu se zimnímu období byl však projekt posunut na příští rok. Polovinu nákladů by navíc měla dle svého veřejného příslibu zaplatit .A.S.A., neboť sanované prameniště by mělo sloužit zároveň jako monitorovací bod kvality podzemních vod odtékajících z prostoru skládky.
Významnou výdajovou položkou pro rok 2014 je nový územní plán. Podle nedávno uzavřené smlouvy s vítězi urbanistické soutěže činí odměna pro zhotovitele nového územního plánu 800 tisíc korun. V rozpočtu je však pro pokrytí dalších nespecifikovaných “ostatních služeb” vyhrazeno o půl milionu více.
V návrhu se znovu objevuje půl milionu korun na sanaci skládky v Lešanech – tato položka byla již v rozpočtu na letošní rok, obec však na základě rozboru skládky zjistila, že reálné náklady na likvidaci staré černé skládky jsou několikanásobně vyšší. Na žádost obce stavební úřad letos v květnu prodloužil termín sanace skládky do června příštího roku. Z nevyužitých prostředků byla pak mj. provedena rekonstrukce kulturního domu.
Mezi drobnější investiční výdaje patří například plánovaná oprava hřbitovní zdi, na níž je připraveno 100 tisíc korun.
V rozpočtu naopak chybí výdaje na vybudování chodníku mezi starou a novou Nelahozevsí, což je projekt, o který starostka dlouhodobě usiluje a kvůli němuž dle svých slov vstupovala do komunální politiky. V letošním roce bylo na projektovou přípravu chodníku vyčleněno 200 tisíc korun, ale kvůli stále nevyřešeným sporům obce s administrativou Martina Lobkowicze o pozemky pod chodníkem byl projekt odložen. Rozpočet s ním nepočítá ani pro příští rok.
Většina spolků dostane přidáno
K řadě změn dochází v položkách, které jsou sice ve srovnání s objemem rozpočtu téměř zanedbatelné, přesto vyvolávají v obci v posledních několika letech největší emoce – jde o peníze pro spolkovou činnost a společenský život obecně.
V letošním roce již obec znovu nepřistoupila k anketě, v níž by obyvatelé mohli navrhnout rozdělení prostředků pro spolkovou činnost. Zájem o tuto novinku byl totiž v minulém roce naprosto mizivý (ankety se zúčastnilo jen 55 lidí) a zastupitelstvo tak k výsledkům ankety nepřihlíželo.
Dobrou zprávou pro většinu spolků je, že by měly dostat přidáno – například oba sportovní kluby dostanou dohromady 200 tisíc korun (nárůst o 60 tisíc). Podle návrhu si polepší i hasiči (ze 30 na 50 tisíc) či ochotníci (z 5 na 20 tisíc), naopak myslivci mají dostat o 10 tisíc méně.
Další výdaje na společenskou a kulturní činnost v celkové výši 320 tisíc korun se schovávají v položce “Volnočasové centrum”. Na 150 tisíc korun mají letos vyjít Nelahozeveské máje, a to proto, že na základě předběžného souhlasu zastupitelstva by měla Nelahozeves na tuto akci pozvat představitele partnerských obcí z Itálie, Francie, Německa a Slovenska. Hosté z partnerských obcí by se v naší obci měli zdržet několik dní, stejně jako byli dříve představitelé naší obce hosty v partnerských městech, zejména v italském Zagarolu. Zbylá část rozpočtu je vyhrazena na další akce pořádané obcí, jako je Nelahozeveské burčákování či provoz samotného volnočasového centra, které několikrát měsíčně pořádá různé besedy a další kulturní akce orientované zejména na seniory.
Samostatnou položku představují hudební akce. Kruh přátel hudby Kralupy nad Vltavou v letošním roce v Nelahozevsi uspořádal řadu úspěšných koncertů a obec by ráda jeho činnost podpořila i pro příští rok, konkrétně částkou 30 tisíc korun. Dalších 18 tisíc korun je připraveno na vánoční koncert. Právě koncerty vážné hudby zvítězily v nedávné anketě na oficiálních webových stránkách obce, v nichž se obyvatelé vyjadřovali k otázce, jaký druh zájmových aktivit by měla obec podpořit.
O 60 tisíc mají stoupnout výdaje na sdělovací prostředky. Skrývá se za tím úvaha vedení obce o častějším vydávání Nelahozeveského zpravodaje (ze současných čtyř čísel ročně na šest) či barevný tisk. Ke zvýšení v řádu desítek tisíc došlo i u knihovny.
O statisíce korun by podle navrženého rozpočtu měly vystoupat náklady na chod obecního úřadu, vzhledem k celkovému objemu této položky (téměř pět milionů korun) však nejde procentuálně o výrazný nárůst. Navržený rozpočet počítá též se zvýšením nákladů na svoz a sběr odpadu o více než půl milionu korun.
V příštím roce proběhnou volby do zastupitelstva obce. Rozpočet však zatím položku pro konání voleb vyhrazenu nemá. Náklady na jedny volby se pohybují v řádu desítek tisíc korun.
Dluhy se tenčí
Obec postupně splácí dluhy, které vznikly za starostování Jaroslava Otáska v souvislosti s masivními investicemi do výstavby kanalizací. K 30. září tohoto roku obec měla závazky ve výši 8,9 milionu korun, do konce roku by měly dluhy klesnout pod 8 milionů korun. V příštím roce jsou na splátky dluhů vyhrazeny další tři miliony korun. Tímto tempem budou dluhy splaceny do tří let, ovšem za předpokladu, že obec nebude muset již platit firmě POHL cz za výstavby kanalizací. O výši a oprávněnost pohledávek nyní vede obec s firmou spor.
(mm)