Prostor bývalého konzumu ve Školní ulici obsadí archiv obecního úřadu. Obec sice v dubnu nabídla prostory pro komerční účely, z předložených nabídek si však zastupitelstvo nakonec nevybralo.
Nebytový prostor o výměře 52 m2 ve vlastnictví obce se uvolnil na konci ledna, kdy zde ukončil provoz obchůdek s potravinami a smíšeným zbožím. V dubnu obec oznámila záměr prostory pronajmout. Nabídky předložili tři zájemci:
- prodejna drogerie – nabízený nájem 7 000 Kč měsíčně
- prodejna květin – nabízený nájem 5 000 Kč měsíčně
- prodejna potravin – nabízený nájem 3 000 Kč měsíčně
Vedení obce chtělo uzavřít smlouvu s prvním zájemcem (drogerie), ten ale na poslední chvíli vycouval. Starostka Petra Urbanová později navrhla, aby byly prostory poskytnuty ochotníkům pro jejich fundus – ten se momentálně nachází v několika krabicích v budově 313. Všechny tři možnosti (květiny, potraviny, fundus) předložila k rozhodnutí zastupitelstvu, osm přítomných zastupitelů se však na květnovém zasedání na žádné variantě neshodlo. Zastupitelé Eliška Brázdová a Pavel Matoušek navrhovali, aby byl fundus umístěn v části klubovny v Lešanech (naproti volební místnosti). Pro fundus se později našly prostory v prvním patře kulturního domu.
Na dalším zasedání na konci června starostka navrhla, aby prostory využíval přímo obecní úřad pro svůj archiv, neboť současné prostory archivu v podkroví nad obecním úřadem jsou dle jejích slov nevyhovující a nemají vzhledem k zákonným archivním lhůtám dostatečnou kapacitu. Místostarosta Josef Kukla, který tuto možnost zmiňoval již v lednu, současně upozornil, že prostory se obci v nedávné době velmi hodily jako dočasný sklad charitativní sbírky na pomoc po povodních, kterou obec organizovala pro zatopené obce Kly a Tuhaň.
Návrh na umístění archivu získal nakonec podporu sedmi zastupitelů – kromě nepřítomného Jaroslava Otáska se zdržela pouze Eliška Brázdová.
Masáže v Zagarolské
Další nebytový prostor na své využití zatím čeká. Jedná se o místnost o ploše 9 m2 v budově 313 v Zagarolské ulici. Místnost přibližně čtvercového tvaru s výhledem na zahradu mateřské školy byla vybudována v rámci rekonstrukce zadní části přízemí budovy, která probíhala v uplynulých měsících.
Na květnovém zasedání zastupitelstvo podpořilo návrh starostky Petry Urbanové, aby byly tyto prostory zdarma zapůjčeny Janě Čapkové z Veltrus pro účely provozování masážních služeb. Zákon o obcích však vyžaduje, aby byl každý záměr výpůjčky nemovitého majetku zveřejněn nejméně 15 dnů na úřední desce (totéž platí pro prodej, pronájem, darování a směnu). Obec tedy před několika dny zveřejnila na úřední desce záměr bezplatného zapůjčení těchto nebytových prostor. V něm se jako preferovaný účel výpůjčky přímo uvádí “provozování masáží a obdobných služeb pro občany”. Nabídky je možné předkládat do čtvrtka 4. července.
Prostory pro spolky bez pravidel
Na květnovém zasedání zastupitelstva se také projevila neexistence jasných pravidel pro využívání nebytových prostor pro činnost spolků. Nově ustanovené myslivecké sdružení Kralupy-Nelahozeves totiž ústy svého předsedy Zdeňka Schneidera požádalo o bezplatné zapůjčení nebytových prostor pro pořádání svých členských schůzí. Následná diskuse, v níž někteří zastupitelé a občané srovnávali činnost myslivců mj. s aktivitami ochotnického spolku, ale nevedla k žádnému výsledku a na návrh starostky byl tento bod odložen. Na dalším červnovém zasedání se však o něm také nejednalo.
Jediným jasně stanoveným poplatkem za využívání obecních prostor je v současné době 1 000 Kč za pronájem výčepu v kulturním domě (poplatek schválilo zastupitelstvo na zasedání v lednu 2012). Obec v současné době vybírá také 500 Kč za pronájem zasedací místnosti v hasičárně. Pro využívání prostor klubu seniorů či nově zrekonstruovaného volnočasového centra zatím žádná transparentní pravidla neexistují.
(mm)