V rámci diskuse na posledním zasedání zastupitelstva otevřel zastupitel a bývalý starosta Jaroslav Otásek téma vztahů obce s vodohospodářem Martinem Jakoubkem. Otásek v diskusi nepřímo obvinil starostku Petru Urbanovou, že zmanipulovala zakázku na výběr konzultanta v oboru vodního hospodářství, v níž Jakoubek vyhrál. Podle Otáska se totiž tendru zúčastnil Jakoubkův blízký spolupracovník.
Výběrové řízení na konzultanta proběhlo v březnu loňského roku. Osloveni byli osloveni tři uchazeči – Martin Jakoubek, Petr Formánek a Jan Štancl. Rozhodujícím kritériem byla hodinová sazba za práce, přičemž uchazeči mohli stanovit jinou sazbu pro konzultace vztahující se ke Skládce Uhy a pro jiné konzultační práce týkající se vodohospodářských problémů v obci. Výběrové řízení vyhrál Martin Jakoubek s nabídkovými cenami 1 260 Kč (Skládka Uhy) a 660 Kč (ostatní služby).
Nabídkové ceny v soutěži na konzultační práce
Skládka Uhy | Ostatní | |
---|---|---|
Martin Jakoubek | 1 260 Kč | 660 Kč |
Jan Štancl | 1 350 Kč | 950 Kč |
Petr Formánek | 1 440 Kč | 900 Kč |
Ceny včetně DPH
Bývalý starosta Jaroslav Otásek nyní přišel s tvrzením, že jeden z oslovených uchazečů, Petr Formánek, je blízkým spolupracovníkem Martina Jakoubka, protože oba působí pod stejnou značkou VHS PROJEKT (nejedná se o skutečnou firmu, pouze o značku). To by znamenalo, že byl Jakoubek v tendru zvýhodněn, protože Formánek by nepředstavoval pro Jakoubka reálnou konkurenci.
Otásek své tvrzení doložil vytištěnou webovou stránkou http://www.vhsprojekt.cz/kontakt.htm, na níž byl v době, kdy byla stránka vytištěna, kromě kontaktu na Martina Jakoubka též kontakt na Petra Formánka. Otásek zároveň upozornil, že na stránce došlo v nedávné době ke změně – Formánkovo jméno zničehonic zmizelo.
“Nevím o tom, že by byli nějak spolu propojeni, to je pro mě novinka,” zněla bezprostřední reakce starostky Petry Urbanové. Že by byl Petr Formánek jeho blízkým spolupracovníkem, odmítl i přítomný Martin Jakoubek. “Pane bývalý starosto, co jste si kde vytisknul, je čistě vaše věc. Mám obavu, že to není validní dokument,” uvedl k tomu.
Archiv vyhledávače Google však Otáskova slova potvrzuje. Vyhledávač Google umožňuje zobrazit si stránku v podobě, v jaké ji vyhledávač naposledy navštívil, když na ní kontroloval případné změny. Archiv stránky http://www.vhsprojekt.cz/kontakt.htm v době vydání tohoto článku obsahuje verzi stránky, jak vypadala 20. srpna (tedy před sedmi týdny). Na stránce je mezi kontakty firmy VHS PROJEKT uveden Petr Formánek společně s Martinem Jakoubkem. Telefonní číslo v kontaktech firmy VHS PROJEKT je stejné jako telefonní číslo uvedené v nabídce podané do soutěže, jedná se tedy o tutéž osobu.
Takto v současné vypadá stránka s kontakty na firmu VHS PROJEKT v archivu Google. V době vydání tohoto článku obsahuje archiv podobu stránky z 20. srpna. To se samozřejmě může v budoucnu změnit, až Google stránku ve svém archivu přeindexuje. Pro trvalé zaznamenání současné podoby archivu Google jsme použili službu FreezePage, kde bude trvale uložena současná verze archivu.
Jak je možné, že se mezi oslovenými uchazeči ocitl blízký Jakoubkův spolupracovník, starostka na zasedání zastupitelstva nevysvětlila a na později zaslané dotazy neodpověděla. Na dotazy nereagoval ani Martin Jakoubek a Petr Formánek.
Otázky vzbuzuje i třetí oslovený – Jan Štancl. Ten totiž pro poradenskou a konzultační činnost nemá vůbec živnostenské oprávnění, a je tedy zjevné, že se činnosti, kterou obec ve výběrovém řízení poptávala, ve své profesionální praxi vůbec nevěnuje. Není tedy jasné, proč starostka oslovila právě jeho. Dále není jasné, jak obec Štancla vůbec kontaktovala. Ze soutěžních podkladů vyplývá, že si výzvu k podání nabídky osobně převzal. Lze tedy předpokládat, že Štancla nejprve někdo z obce telefonicky či e-mailem oslovil, aby mohlo dojít k osobnímu předání výzvy. Jenže Štancl nemá webové stránky a ve veřejných zdrojích nelze najít ani jeho telefonní číslo či e-mailovou adresu.
Petr Formánek i Jan Štancl mají místo podnikání v Praze 4. Cesta do Nelahozevsi a zpět by jim zabrala zhruba dvě hodiny, zatímco Jakoubek má kancelář na Přemyslově ulici v Kralupech. Jen v okrese Mělník přitom působí vedle Jakoubka dalších šest odborníků ve stejném oboru, z toho dva dokonce přímo v Kralupech. Není tedy jasné, proč starostka neoslovila lidi, kteří podnikají v blízkosti obce. Charakter činnosti, kterou Jakoubek pro obec vykonává, přitom vyžaduje poměrně časté cesty do Nelahozevsi.
Martin Jakoubek pracuje pro obec Nelahozeves už od srpna 2011. První půlrok mu obec zadávala práce bez výběrového řízení, za jeho služby do té doby zaplatila okolo 300 tisíc korun. Představitelé obce od začátku spolupráce dávali najevo, že jsou s Jakoubkovými službami maximálně spokojeni. Kromě odborných konzultací ke Skládce Uhy, které obci umožnily být důstojným partnerem firmě .A.S.A. v procesu povolování IV. etapy skládky, se Jakoubek věnuje řadě vodohospodářských problémů v obci. Prováděl i odborná měření výšky protipovodňové hráze, která byla postavena v Zagarolské ulici při povodních v červnu 2013. Do dnešního dne obec za jeho zhruba dvouleté služby zaplatila přes jeden milion korun. Nad výší této částky se v diskusi na posledním zasedání podivoval i zastupitel Otásek. Starostka v reakci uznala, že částka je skutečně vysoká.