4. 3. 2024

TJ Dynamo Nelahozeves

dynamo

TJ Dynamo Nelahozeves je sportovní klub nacházející se na pomezí částí obce Podhořany a Hleďsebe. Zahrnuje fotbalový oddíl, cvičence a oddíly stolního tenisu a sebeobrany. Po připojení Podhořan a Hleďsebe k Nelahozevsi v roce 1957 se Dynamo stalo druhým fotbalovým klubem v Nelahozevsi, vedle TJ PTZ Viktorie Nelahozeves.

Sokol

Oddíl Sokola byl založen v roce 1920 pod názvem Sokol Hleďsebe-Podhořany nad Vltavou. Za první republiky se zúčastňoval všesokolských sletů, a to s přestávkou během 2. světové války až do nástupu komunistů v roce 1948, kdy byly slety zrušeny a Sokol byl začleněn do jednotné československé tělovýchovné organizace. Kromě cvičení a atletiky se Sokol věnoval i odbíjené a házené. Ve 40. letech 20. století založil Sokol i ochotnické divadlo, kterým klub pomáhal financovat svou sportovní činnost.

Od roku 1975 se tělovýchovná jednota, již pod hlavičkou Dynamo Nelahozeves, zúčastňovala Československých spartakiád ve skladbách rodičů a dětí, mladších žákyň a žáků, starších žákyň, dorostenek, žen i mužů. Po roce 1990 se ženy zapojily do obnovených Všesokolských sletů. Cvičenci Dynama třikrát úspěšně reprezentovali Nelahozeves na mezinárodních gymnaestrádách – v portugalském Lisabonu (2003), rakouském Dornbirnu (2007) a švýcarském Lausanne (2011)

V současné době je Sokol součástí TJ Dynamo Nelahozeves a vystupuje pod hlavičkou ASPV (Asociace Sport pro všechny). Jednou týdně se pořádají zdravotní cvičení seniorek, cvičení rodičů s dětmi a cvičení mladších žen (aerobik).

Fotbal

Fotbalový klub byl založen v roce 1930 pod názvem AFK Hleďsebe-Podhořany. Fotbalové hřiště bylo vybudováno na místě bývalé ovocné zahrady jako společné hřiště vznikajícího fotbalového klubu a Sokola. Při budování hřiště ve 30. letech 20. století se sportovci snažili vyrovnat původně velmi svažitý terén, přesto je hřiště dodnes v podélné ose mírně svažité.

V roce 1948 klub získal název TJ Dynamo Nelahozeves, který používá dodnes.

V současné době (2013) působí v rámci fotbalového oddílu čtyři týmy – muži (krajská 1.B třída), dorost (okresní přebor), starší a mladší přípravka. Tréninky probíhají dvakrát týdně.

Stolní tenis

V rámci TJ Dynamo Nelahozeves působí oddíl stolního tenisu, který byl založen v roce 1976. Soutěží se v současné době (2013) účastní pět družstev dospělých a jedno žáků, “A” družstvo hraje krajský přebor. Oddíl pořádá každoročně amatérský turnaj rodinných dvojic a přebory žactva pod názvem Pinká celá rodina.

Sebeobrana

Oddíl sebeobrany byl založen v roce 2001, dvakrát týdně probíhají tréninky filipínských bojových umění. Oddíl pořádá každý rok celodenní seminář s účastí uznávaných trenérů.

Běh

Od roku 2015 se každé dva týdny koná pro místní rekreační běžce akce Běháme Nelahozevsí.

Akce

Šibřinky

Dynamo Nelahozeves pořádá každoročně Šibřinky – karnevalový ples s velmi populárním půlnočním vystoupením. Šibřinky začal pořádat Sokol ještě za první republiky, s vynucenou přestávkou během 2. světové války byly organizovány až do roku 1948. Šibřinky pak byly obnoveny až v roce 1976 a od té doby se konají dodnes (v roce 2015 proběhl již 40. ročník – počítá se od obnovení akce v roce 1976), vždy na přelomu zimy a jara. Vzhledem k narůstajícímu zájmu návštěvníků se Šibřinky od roku 2008 konají vždy ve dvou termínech s odstupem několika týdnů.

Po Šibřinkách se vždy koná také dětský karneval, kde se všechna předtančení reprízují.

2011 36. Šibřinky Šibřinky 2011 (reportáž)
2012 37. Šibřinky Šibřinky 2012 (pozvánka)
Z pohádky do pohádky (reportáž)
2013 38. Šibřinky

Šibřinky 2013: předprodej začíná už tento pátek (pozvánka)
Nelahozeves v mořském světě (reportáž)

2014 39. Šibřinky sto.vesnice@vkroji.tradice – to je ráz letošních Šibřinek (pozvánka)
Město, vesnice – v kroji tradice. Šibřinky opět zazářily (reportáž)
2015 40. Šibřinky Šibřinky čeká 40. ročník (pozvánka)

Pohádkový les

Dynamo Nelahozeves mnoho let pořádá u příležitosti Mezinárodního dne dětí soutěžně-zábavní odpoledne s názvem Pohádkový les. Populární akce se každoročně koná v hleďsebském lese, nad ulicí Pod Strání. Děti procházejí vyznačenou trasou lesem, kde potkávají různé pohádkové postavy, které jim zadávají úkoly.

2011 Mezi pohádkové postavy pronikli také hasiči (reportáž)
2012 Les plný pohádek už tuto neděli (pozvánka)
Čáry máry fuk – a bylo po dešti (reportáž)
2013 Pohádkový les v neděli opět ožije (pozvánka)
Pohádkový les tentokrát bez lesa (reportáž)
2014

Pohádkový les letos ožije na Mezinárodní den dětí (pozvánka)
Pohádkový les opět plný dětí (reportáž)

Kontakty

Předsedou klubu je Tomáš Čapek.

Do rokiu 2016 byl předsedou Zdeněk Žambůrek, který vedl oddíl 26 let.

house

Fotbalové hřiště: ul. U Podjezdu, 277 51 Nelahozeves

phone

315 785 503

website www.dynamonelahozeves.cz
email

dynamonela@seznam.cz

 

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *