Telekomunikační společnost CETIN chce ve spolupráci s naší obcí postavit v Lešanech novou základnovou stanici pro mobilní sítě, která by měla zajistit plnohodnotný signál mobilních telefonů v obci. Lidé se potýkají s nedostatečným signálem zejména v centru obce a v Lešanech. Proti záměru se již začíná ozývat část místních obyvatel.
Příhradový ocelový stožár o výšce čtyřiceti metrů, na němž by měla být základnová stanice umístěna, má vyrůst na obecním pozemku č. 111 v Lešanech, v těsném sousedství dolního resortu. Na pozemku byly v letošním roce provedeny terénní úpravy, jejichž cílem bylo lépe vymodelovat místní terén.
Podle starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) by novou základnovou stanici využívali všichni tři mobilní operátoři. Lidem by se tak výrazně zlepšila kvalita signálu. Starosta si dle svých slov uvědomuje, že záměr může být mezi místními obyvateli vnímán kontroverzně. „Bude-li třeba, jsem ochoten k této otázce vypsat místní referendum,“ uvedl Jakub Brynda.
Za pronájem pozemku pro stožár je CETIN připraven platit obci roční nájemné ve výši 60 tisíc korun. O výstavbě stožáru jednalo zastupitelstvo na zasedání 21. září, o záměru se ale nehlasovalo. Starosta dle svých slov oslovil CETIN s žádostí o nalezení vhodnější lokality. “Ani mně se toto místo moc nelíbí,” podotýká Jakub Brynda. Pozemek v Lešanech si telekomunikační společnost vytipovala sama, reagovala tím na žádost vedení obce o řešení dlouholetého problému se signálem mobilních sítí v centru Nelahozevsi a v Lešanech.
Zastupitel Stanislav Lidmaňský (Nelahozeves pro život), který sám bydlí v dolním resortu, na zasedání shrnul výsledky neformální ankety, kterou uskutečnil mezi místními obyvateli. Z ní podle zastupitele vyplynulo, že obyvatelé vzdálenější ulice V Cihelnách by v zájmu zlepšení signálu “se skřípěním zubů” s vysílačem souhlasili. Naopak obyvatelé bližších ulic (Zímní, Jarní, Letní) jsou podle Stanislava Lidmaňského “zásadně proti”. Ankety se zúčastnila zhruba polovina z oslovených domácností.
Kromě narušení krajinného rázu se údajně část místních obyvatel obává i toho, že přímo pod stožárem by signál mobilních sítí nakonec stejně vůbec nebyl. Podle Ivana Švece z projekční firmy ISFIN, která projekt připravuje, ale takzvaný efekt svíčky, pod kterou zůstává tma, v tomto případě neplatí. “Kdybyste byl bezdomovec a zabydlel se přímo pod stožárem, budete mít dokonalý signál,” ujišťuje Švec.
Kromě obyvatel resortu se proti záměru začínají ozývat i lidé ze starých Lešan, zejména z ulice V Úvoze, která je taktéž v těsném sousedství vytipované lokality. ISFIN je podle Švece připraven hledat i jiné možné umístění stožáru, záležet však bude na zadání firmy CETIN. “Může se stát, že CETIN v případě odporu místních obyvatel či samosprávy projekt prostě odpíská,” upozorňuje Švec.
V nedávné době obec uvažovala o partnerství s lichtenštejnskou společností RadioLED, která obci nabídla posílení signálu mobilních sítí prostřednictvím tří stovek multipointů, které by byly instalovány na stožáry veřejného osvětlení (více zde). Obec ale nakonec nabídku odmítla. Hlavním důvodem byly podle starosty nulové reference z reálného provozu v České republice.
Dalším možným řešením je rozmístění několika menších antén přímo na nemovitosti v Lešanech. O podobné řešení se před osmi lety pokusila společnost T-Mobile, když chtěla vybudovat novou základnovou stanici přímo v centru Lešan na střeše jednoho z domů. Proti tomu se ale postavila část místních obyvatel a zastupitelstvo nakonec neposkytlo k výstavbě potřebný souhlas (více zde a zde).