Dlouho očekávané a plánované rozšíření přeplněné základní školy v Nelahozevsi se konečně přiblížilo. Ve chvílích, kdy budou děti dostávat vysvědčení, začnou stavaři s generální rekonstrukcí školní jídelny a kuchyně. Budova jídelny bude ještě letos rozšířena o nové podlaží pro tři učebny.
Vyřeší se tím problém s nedostatkem prostor v hlavní budově školy, kde není místo pro školní družinu a sborovnu. Družiny jsou přímo v kmenových učebnách, což vyžaduje neustálé každodenní stěhování nábytku a komplikuje odpolední školní aktivity. Sborovna se nachází v malé místnosti, kam se celý pedagogický sbor nemá šanci vejít. Neustále vzrůstající počet žáků přitom vyžaduje i průběžné personální posilování školy.
Přístavbu provede kralupská stavební firma MAKRA, která zvítězila ve veřejné soutěži nad firmou MONTAKO. Nikdo jiný se do soutěže nepřihlásil, ačkoliv obec oslovila celkem pět firem a tendr byl veřejný. Vítězná cena činí 13,7 milionu korun. Další necelý milion korun bude školu stát vybavení do nových prostor. Část výdajů by měla obec pokrýt z dotace Ministerstva pro místní rozvoj.
V první fázi stavaři provedou kompletní rekonstrukci přízemí budovy, neboť prostory jídelny a zejména kuchyně již neodpovídají současným normám. Vybudují se nové rozvody všech sítí a nové gastro zařízení kuchyně. V celém přízemí budou položeny nové podlahy, budou vyměněna všechna okna i dveře. Současně se během letních prázdnin zahájí přístavba dalšího podlaží aspoň do takové fáze, aby se mohla jídelna na přelomu srpna a září znovu otevřít.
Termín je tedy velmi napjatý. Přesto probíhala soutěž na dodavatele doslova na poslední chvíli. Obec ji vyhlásila teprve v polovině května a pro podání nabídek stanovila nejkratší možnou lhůtu, kterou zákon umožňuje, což mohlo být i jedním z důvodů nízkého zájmu uchazečů. Vítěz byl vyhlášen 6. června, s podpisem smlouvy se ale muselo počkat až na uplynutí lhůty pro podání námitek. Smlouva tak byla podepsána až v pátek 23. června, pouhý jeden pracovní den před začátkem ředitelského volna, které právě kvůli připravované rekonstrukci vyhlásila ředitelka školy Věra Bavorová a prodloužila tak dětem prázdniny o čtyři dny.
Druhá fáze výstavby bude probíhat již za provozu. Do poloviny prosince vznikne nad jídelnou nové patro, do kterého se vejdou tři plnohodnotné učebny o kapacitě necelých 90 žáků a potřebné zázemí. Nad současnou chodbou do jídelny dále vyroste přístřešek, který bude sloužit jako venkovní učebna. Celá budova se zateplí a nově omítne. Staré budovy se rekonstrukce nijak nedojde, v rámci projektu v ní bude pouze vybudována hygienická kabina pro dívky.
Do nových prostor se bude chodit schodištěm, které bude začínat v současné chodbě vedoucí do jídelny. Druhé, požární schodiště vyroste na jižní straně ve směru k hlavní silnici.
Projektovou dokumentaci zpracoval kralupský projektant Jaroslav Kaňka, který na projektu s obcí Nelahozeves pracuje od samého počátku (jaro 2015). Podle původních plánů starosty Josefa Kebrleho měla rekonstrukce proběhnout už loni, kvůli žalostnému stavu dlouhodobě zanedbané budovy se ale musely nejprve provést potřebné sanační práce, aby konstrukce vůbec nové patro snesla. Na jaře letošního roku také obec nechala přeložit páteřní dešťové potrubí, které vedlo pod chodbou do jídelny a rekonstrukci částečně bránilo. Potrubí se v současné době nevyužívá, ale v budoucnu má sloužit jako hlavní svod dešťové kanalizace z větší části Lešan a ulic V Loučkách, V Závětině a Školní. Potrubí, které bylo v této části rozšířeno z původního půl metru průřezu na metr, je napojeno do stoky, která vede Kralupskou ulicí a dále hradební štolou pod zámkem až do Vltavy. Přeložku zhotovila českolipská firma PITTNER za 1,1 milionu korun. Podle starosty Josefa Kebrleho nebyla obec s kvalitou dodávky příliš spokojena, firma totiž měla v úmyslu použít na výstavbu v rozporu s projektem nepříliš kvalitní materiály a zasáhnout musel až stavební dozor obce, který nařídil část již připravených profilů odvézt. Zdržení pocítila většina obyvatel obce v podobě prodlouženého dopravního omezení v Kralupské ulici.
Přístavba nových prostor nad jídelnou by měla být alespoň částečně financována z dotace Ministerstva pro místní rozvoj. V současné době má již obec přislíbenu dotaci ve výši pět milionů korun, její formální schválení ale zdržuje technická chyba v informačním systému ministerstva. Obec se vedle toho ještě pokouší získat dotaci z jiného dotačního fondu téhož ministerstva, kterým by bylo možné pokrýt až 90 % nákladů na přístavbu. Podle starosty ale šance na získání takto vysoké dotace nejsou příliš vysoké.
I již přislíbená pětimilionová dotace ale pro školu přináší jisté omezení: V nových prostorách musí být situovány kmenové učebny – po dobu pěti let nelze tyto prostory používat čistě jako školní družinu.
(mm)