Plánovaná dostavba nového podlaží na budovu školní jídelny, která měla ulevit přeplněné budově základní školy, se zadrhla ještě dříve, než začala. Ukázalo se totiž, že podloží objektu jídelny není dostatečně stabilní a zatím tedy není vůbec jisté, zda budova snese výstavbu dalšího patra či se naopak bude muset úplně zbourat.
Nové první patro mělo podle záměru vedení obce sloužit jako školní družina, v hlavní budově školy by se tak uvolnilo místo pro další učebnu. Statistika obyvatel obce totiž naznačuje, že k lednovému zápisu se dostaví rekordní počet budoucích prvňáčků, takže v příštím školním roce bude nutné otevřít dvě první třídy. (O záměru jsme psali v článku Nad školní jídelnou vyroste nové patro pro družinu.)
Do září 2016 sice zbývá ještě téměř rok, ale celý projekt rozšíření školy je půl roku po zahájení prvních jednání s projektantem Jaroslavem Kaňkou stále na samotném počátku. Dokud totiž nebude vyřešena sanace současné budovy, nemá smysl o dostavbě dalšího podlaží uvažovat. A termín sanace není v tuto chvíli známý, protože situace se komplikuje.
“Původně jsme si mysleli, že je statický stav dobrý, ale pak jsme udělali sondy a zjistili jsme, že to je horší,” mírní starosta Josef Kebrle svůj dřívější optimismus. Odborníci zjistili, že geologické podloží pod budovou je vlhké, což negativně ovlivňuje statiku budovy jako celku. Dešťová voda ze střechy není po mnoho let správně odváděná. “Okapy objektu jsou svedeny přímo na terén u objektu. Pokud předpokládáme písčité podloží, může docházet k vyplavování jemných částic dešťovou vodou z okapů,” upozorňoval již loni v únoru ve svém odborném posudku statik Vratislav Klíma. Podle starosty je údržba objektu z 80. let dlouhodobě zanedbávaná. Voda po mnoho let postupně prosakovala v rozích budovy pod nesprávně postavené základy a ty pak začaly klesat, navíc v různých místech různou rychlostí, což se navenek projevuje hlavně popraskaným zdivem.
Podle Josefa Kebrleho je nyní nezbytné správně určit přesnou příčinu problému. Proto během letních prázdnin proběhlo též geometrické zaměření dešťové a splaškové kanalizace v okolí budovy. “Měli jsme obavy, zda tam voda ještě odněkud nepřitéká, ale zatím se zdá, že ne,” říká starosta.
Pokud by se ukázalo, že statika budovy je opravdu vážně narušena, celá jídelna by se zřejmě musela zbourat a na jejím místě by se postavil zcela nový objekt. I kdyby se ale nakonec podařilo budovu jídelny stabilizovat tak, že na ní může vyrůst nové patro, není již příliš reálné, že by se to mohlo stihnout před začátkem školního roku 2016/2017. “První září je ve velkém ohrožení,” připouští starosta. Obec totiž musí ještě připravit projektovou dokumentaci, získat stavební povolení a ve veřejné soutěži najít dodavatele stavby. To vše může trvat dlouhé měsíce, a veřejnou soutěž navíc mohou zdržet námitky neúspěšných uchazečů. Starosta již dříve uvedl, že práce musí začít nejpozději počátkem února, aby bylo nové patro do konce srpna připraveno.
Pokud se tedy dostavba nových prostor nestihne a k lednovému zápisu přijde více než 30 budoucích prvňáčků, ředitelka školy společně se starostou budou muset rozhodnout, jak dál. Buď část dětí odmítnou a obec jim najde místo v některé jiné škole v okolí, nebo se pro novou třídu zavede sdílení s družinou, jak tomu je už u dvou dalších učeben: učitelky a vychovatelky zde dvakrát denně stěhují nábytek tam a zpět.
Náklady na výstavbu dalšího patra nad jídelnou obec odhadla zhruba na sedm milionů korun, na sanaci současného objektu se počítá s dalším milionem, podle dřívějších odhadů by ale sanace mohla být i dvakrát dražší.
Minimálně část nákladů na rozšíření školy by mohla pokrýt dotace Ministerstva školství. Dotační titul ministerstvo vypsalo shodou okolností tento čtvrtek a žádosti bude přijímat do druhé poloviny prosince. K žádosti navíc obec nemusí připojit kompletní projektovou dokumentaci, jak bývá jindy obvyklé. Žádat lze až o 30 milionů korun, dotace může pokrýt až 85 % celkových nákladů. Kromě samotné dostavby lze z dotace hradit i vybavení nových učeben nábytkem nebo například výpočetní technikou.
(mm)