Je tomu již tři roky, kdy se vodohospodář Martin Jakoubek poprvé začal na objednávku obce Nelahozeves zabývat havarijním stavem pramenního vývěru v Hleďsebi. Po několika letech a několika odkladech nakonec projekt opravy dospěl do finální fáze – obec v soutěži našla dodavatele, kterým je majitel přístaviště Marina Vltava Petr Kožený. Prameniště by měl opravit do poloviny září. V místě vznikne klidová zóna s lavičkami a vodními atrakcemi.
Majitel nelahozeveského přístavu zvítězil v soutěži, kterou obec vyhlásila v lednu letošního roku ještě podle starých pravidel (podle březnového usnesení zastupitelstva přijatého na návrh starostky Petry Urbanové by již podobná zakázka musela být vyhlášena veřejně). Obec tehdy ústy místostarosty Josefa Kukly oslovila tři vybrané firmy z oboru, nabídku ale podaly jen dvě – kladenská ESTA a právě Petr Kožený, jehož firma z Brandýsku se již dvacet let zabývá výstavbou a provozováním vodohospodářských staveb. ESTA nabídla revitalizaci prameniště za 2,2 milionu, nabídka Koženého byla těsně pod dvěma miliony. V soutěži rozhodovala pouze cena. Při této příležitosti si navíc obec premiérově vyzkoušela elektronické tržiště Gemin, přes které byly nabídky podány a soutěž automaticky vyhodnocena.
Vítězná nabídka výrazně překročila původní odhady, které počítaly s cenou zhruba 1,5 milionu korun. K zakázce za dva miliony je navíc třeba připočítat všechny dosavadní posudky, průzkumy a projektové dokumentace, jakož i práci stavebního dozoru – to vše obec přišlo či přijde na další statisíce korun.
Pramenní vývěry v Hleďsebi vytékají už odnepaměti ze západního svahu v ulici Pod Strání. Největší pramen vtéká do dvou na sebe navazujících jezírek, kde se původně voda vsakovala do země, jezírka jsou však již dnes zanesená. V posledních letech navíc z některých vývěrů začalo téct mnohem více vody než dříve. Prameny jsou sváděny potrubím do vsakovací šachty na soukromém pozemku v ulici U Žlábku, šachta ze 70. let je však již dnes v důsledku nánosů také nefunkční, takže přitékající voda (zhruba litr za sekundu) se musí přečerpávat do jiného potrubí, které vede pod železniční tratí až do areálu společnosti ČEZ (vedle PTZ). Přečerpávání stojí obec ročně desítky tisíc korun, další peníze spolyká údržba čerpadla. Mechanismus však stejně nestačí a část vody volně teče po silnici a dále do přilehlých zahrad. Při větších srážkách protéká ulicí U Žlábku souvislý potůček.
V rámci projektu se opraví historická nika a hrázky rybníčků, které jsou v havarijním stavu. Rybníčky se vyčistí a jejich dno se upraví tak, aby byla obnovena jejich původní vsakovací funkce. Do rybníčků bude instalováno pět stavidel, vodní kolo a a pumpa. Projekt počítá také se dvěma lavičkami a informační tabulí. Na soukromém pozemku v ulici U Žlábku se v rámci projektu vytvoří systém drenážních rýh, které zamezí dalšímu zaplavování ulice a podmáčení sítí.
V nice pramenního vývěru bude osazen snímač pro měření průtoku, také zde bude možné sledovat jakost vyvěrající vody. Na osazení snímače se obec dohodla s firmou .A.S.A., která nad hleďsebským svahem provozuje skládku odpadů. Snímač bude sloužit ke kontrole, že skládka či jiný zdroj nezpůsobuje kontaminaci podzemních vod. Právě z tohoto důvodu se .A.S.A. před rokem veřejně zavázala, že polovinu rekonstrukce zaplatí. Starostka na posledním zasedání zastupitelstva informovala, že již firmu .A.S.A. v této souvislosti oslovila.
Projekt by měl být dokončen nejpozději do poloviny září. V současné době se čeká na povolení k vjezdu nákladních vozidel – ulici Pod Strání totiž nechal před dvěma lety kralupský odbor dopravy na návrh obce osadit zákazy vjezdu. Stavebník teď bude potřebovat výjimku.
(mm)