Vedení obce zahájilo přípravy na pořízení nového územního plánu Nelahozevsi. Plní tím usnesení zastupitelstva z dubna 2011, kdy se zastupitelé jednomyslně shodli na tom, že by si obec měla nový územní plán pořídit. Ten má nově stanovit strategii rozvoje území obce a vymezit možné využití všech pozemků na jejím území. Jednou z nejdůležitějších součástí územního plánu je určení, kde se v obci bude moci v budoucnu stavět.
V současnosti platný územní plán byl vytvořen v letech 2000–2004 a schválen v roce 2005 ještě podle starého stavebního zákona. Nový zákon, který platí od roku 2007, ukládá obcím přizpůsobit jejich územní plány novému zákonu do roku 2020. Jedním z požadavků na nové územní plány je mj. jejich plná digitální podoba. Tento požadavek není obec se současným územním plánem schopna splnit, protože projektantka územního plánu Kateřina Sovinová dodnes obci elektronickou podobu plánu nepředala, přestože jí to ukládala smlouva z roku 2000.
Urbanistická soutěž
Zpracovatel nového územního plánu má být vybrán v urbanistické soutěži, kterou obec připravuje ve spolupráci s Českou komorou architektů (ČKA) – přípravu soutěže zajišťuje autorizovaný architekt Milan Svoboda (viz jeho článek v posledním zpravodaji).
V rámci tohoto speciálního typu veřejné soutěže budou zájemci předkládat návrh rozvojové koncepce obce a řešení některých hlavních problémů obce, které budou popsány v zadávací dokumentaci. V hodnoticí porotě by měli zasednout zástupci obce, kralupského stavebního úřadu a nezávislí urbanisté. Ti by měli být dle vyjádření starostky Petry Urbanové v početní převaze.
Z předložených návrhů vybere porota ty nejlepší a jejich autoři pak postoupí do dalšího kola, v němž už bude hrát významnější roli cena. ČKA doporučuje vybrat do druhého kola tři nejlepší týmy. Všichni postupující by za své koncepty měli být oceněni, i když nakonec bude vybrán jen jeden.
Současný územní plán vyšel obec na 650 tisíc, celkové náklady na nový územní plán odhaduje starostka na půl milionu korun. V letošním rozpočtu je pro územní plán připraveno 300 tisíc Kč. V současnosti nemůže obec velikosti Nelahozevsi pro pořízení územního plánu získat žádnou dotaci. V závěru roku sice vypsalo dotační titul Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), ale pro obrovský zájem byl program už po několika týdnech ukončen, protože došly peníze. Podmínkou získání dotace byla navíc už uzavřená smlouva se zpracovatelem. MMR tím zvýhodnilo obce, jejichž starostové byli o připravovaném dotačním titulu neoficiálně informováni dopředu přes své známé na ministerstvu, a ty ostatní motivovalo ke kvapnému výběru zpracovatele územního plánu bez ohledu na kvalitu. V té době však již byli dle vyjádření starostky zastupitelé rozhodnuti pro urbanistickou soutěž.
Jak probíhá tvorba územního plánu a jak dlouho to trvá
Jakmile bude vybrán zpracovatel, prvním jeho krokem bude příprava zadání. V návrhu zadání se stanoví hlavní cíle a požadavky na zpracování návrhu územního plánu. Návrh zadání se zasílá správním úřadům, sousedním obcím a krajskému úřadu. Návrh bude zveřejněn a každý k němu může podávat připomínky. Zadání pak schvaluje zastupitelstvo.
Po schválení zadání může také proběhnout vyhodnocení vlivů územního plánu na životní prostředí (EIA). Zda bude vyhodnocení prováděno, rozhodne krajský úřad podle celé řady kritérií.
Na základě zadání se pak připravuje samotný návrh územního plánu. K návrhu se opět vyjadřují zainteresované úřady, sousední obce a krajský úřad. Po vypořádání připomínek se koná veřejné projednání, kde mohou své připomínky znovu uplatnit občané. Vyvrcholením procesu je schválení návrhu zastupitelstvem, čímž se územní plán stává platným a závazným pro rozhodování o stavbách na území obce.
Současný územní plán se připravoval pět let – právě taková doba uplynula mezi podpisem smlouvy s architektkou Sovinovou a vyhlášením územního plánu závaznou vyhláškou. Běžně však pořizování územních plánů netrvá déle než dva roky. To bude nejspíš i případ nového územního plánu Nelahozevsi – lze předpokládat, že současné vedení obce se bude snažit stihnout podstatnou část procesu do komunálních voleb, které proběhnou na podzim příštího roku. Zda se to stihne, záleží na celé řadě faktorů, ať už jde o výběr vhodného projektanta či rozsah a charakter připomínek ze strany správních úřadů.
Změny v územním plánu
Nový územní plán bude pochopitelně vycházet z toho současného, přinese ale i celou řadu změn. V prvé řadě se do něj musí zakreslit všechny stavby, které od schválení minulého územního plánu vznikly, ať už v souladu s územním plánem či v rozporu s ním. Mezi největší z nich patří například výstavba Anglického Resortu. Z menších staveb, které se budou do územního plánu nově zakreslovat, lze zmínit například areál Marina Vltava či truhlárnu Zdeňka Přinosila v Podhořanech. Součástí nového územního plánu se automaticky stane i IV. etapa Skládky Uhy, protože územní plán musí respektovat i stavby, které sice ještě neexistují, ale mají již vydané pravomocné územní rozhodnutí. Obec však nemusí přistoupit na návrh, kterým by se pro odpadové hospodářství vyhradily i veškeré dostupné plochy okolo plánované IV. etapy skládky. Starostka Petra Urbanová již v minulosti dala najevo, že nic jiného než IV: etapa v tuto chvíli v územním plánu nepřipadá v úvahu.
Je také otázkou, jak se obec společně se zpracovatelem postaví k obrovské rozvojové ploše pro stavby, která je v současném územním plánu zakreslena severně od Lešan a kde by mělo dle územního plánu postupně vyrůst až 100 nových rodinných domů. Stejně tak zatím není jasné, zda obec nakonec vyhoví Anglickému Resortu a do nového územního plánu zahrne i požadavek na rozsáhlou developerskou výstavbu v jihozápadním cípu obce vedle současné lokality Lešany-Resort. Ke změně územního plánu, která má umožnit výstavbu několika set nových domů (některé z nich mají mít až čtyři nadzemní podlaží), se obec zavázala ve smlouvě, kterou krátce před komunálními volbami v roce 2010 podepsal tehdejší starosta Jaroslav Otásek. Toho v současné době mj. kvůli této smlouvě stíhá policie. Podle stanoviska obce opírajícího se o názory právníků je však smlouva neplatná a tudíž nevymahatelná. Zda se Anglický Resort pokusí donutit obec ke změně územního plánu soudně, zatím není jasné.
Kromě těchto velkých záměrů již obecní úřad eviduje několik návrhů na změny územního plánu, které podali občané. Pro podávání dalších návrhů stanovila obec lhůtu 31. května (vzor podání ke stažení zde[49 KB]). Provedení změn bude hradit obec ze svého rozpočtu, protože v případě tvorby nového územního plánu nemůže náklady přenášet na žadatele – to zákon umožňuje jen v případě změn stávajících územních plánů. Na provedení změny ale není právní nárok. Starostka zároveň upozornila, že se za minulého volebního období nevedla evidence návrhů. V případě těchto starších návrhů by tedy občané měli návrh podat znovu.
To se týká pravděpodobně i většiny z 59 návrhů změn, které obec zahrnula do připravované změny územního plánu v minulém volebním období. Komplexní změna územního plánu tehdy obsahovala vedle řady drobných dílčích úprav i rozšíření Skládky Uhy. Původně byla součástí balíku změn i štěrkopískovna v Lešanech, ale z důvodu odporu odpovědných úřadů a developerské výstavby v sousední lokalitě (Lešany-Resort) tato změna spadla pod stůl. Nakonec se ale nerealizovaly ani ostatní změny. Jaroslav Otásek nestihl před volbami proces dotáhnout do konce a současné zastupitelstvo několikaleté přípravy zastavilo úplně.
Obec na oficiálních stránkách nabízí občanům, aby k tvorbě nového územního plánu přispěli svým názorem. “Můžete nám poslat svoje postřehy, problémy, které vnímáte v oblasti rozvoje obce, nápady na využití pozemků apod.,” uvádí obec ve výzvě. Podněty lze zasílat e-mailem nebo písemně. Uzávěrka je 31. března 2013.
(mm)