Zasedání zastupitelstva 13. prosince přineslo obrovské překvapení. Zastupitelstvo totiž na návrh starostky Petry Urbanové vyhlásilo místní referendum, v němž budou mít obyvatelé Nelahozevsi možnost vyjádřit svůj názor na rozšíření Skládky Uhy. Místní referendum se uskuteční v pátek 15. února 2013.
Otázka, která bude položena v referendu, zní:
Zastupitelstvo tak využilo možnosti, kterou mu dává zákon o místním referendu. Zastupitelstvo totiž může referendum vyhlásit kdykoliv samo, aniž by k tomu potřebovalo podpisy obyvatel.
Vyhlášení referenda nebylo součástí programu zveřejněného na úřední desce[216.97 KB], na pořad se dostalo až přímo na zasedání na návrh starostky. Pro vyhlášení referenda byli všichni zastupitelé s výjimkou Jaroslava Otáska, který protestoval již proti zařazení tohoto bodu na program jednání. Bývalý starosta upozorňoval, že o referendu bylo již rozhodnuto na listopadovém zasedání, kdy zastupitelstvo nevyhlásilo referendum na návrh Občanského sdružení Nelahozeves (OsN), který byl podpořen 573 podpisy obyvatel Nelahozevsi. Podle starostky část zastupitelů tehdy odmítla vyhlášení referenda podpořit pro komplikovanost původně položené otázky.
Starostka v odůvodnění nového návrhu referenda vyjádřila respekt k množství lidí, kteří referendum svým podpisem podpořili, byť zároveň konstatovala, že část obyvatel zřejmě podepisovala archy v domnění, že tím podepisují “souhlas se skládkou”. Ještě tvrdší slova volil Jaroslav Otásek, který celou podpisovou akci označil za “švindl” a vyjádřil názor, že nejméně polovina lidí nevěděla, co podepisuje. Proti tomu vzápětí protestovala zastupitelka Eliška Brázdová, která je členkou sdružení a na sběru podpisů se podílela.
Starostka v prohlášení zároveň ostře odmítla, že by zastupitelstvo nemělo od občanů mandát k rozhodování o skládce, jak tvrdí OsN (plný text prohlášení starostky v rámečku). Zároveň Petra Urbanová vyjádřila přesvědčení, že zastupitelé budou výsledek referenda respektovat. “Nejde jen o závazek právní, ale i o závazek morální,” zdůraznila.
Předseda OsN Josef Kebrle v reakci na vyhlášení referenda zastupitelstvem potvrdil, že sdružení za těchto okolností nebude soudně vymáhat vyhlášení referenda s otázkou, kterou původně samo navrhovalo. Současně deklaroval, že pokud obyvatelé v referendu skládku podpoří, OsN se již nebude dále odvolávat v územním řízení pro IV. etapu, a v případě výrazné podpory vyjádřil i připravenost vzít zpět již podané odvolání. Tím by územní rozhodnutí vydané v létě kralupským stavebním úřadem okamžitě nabylo právní moci a povolovací proces IV. etapy by mohl pokračovat dál. “I my chceme bydlet v Nelahozevsi, která se nehádá. Přesto si myslíme, že máme právo mít názor, že nám ta skládka za to nestojí. Uznáváme ale právo jiných lidí mít názor, že za to ta skládka stojí,” dodal předseda OsN.
Místní referendum se tak neuskuteční společně s prezidentskými volbami, jak původně navrhovalo Občanské sdružení Nelahozeves. Podle starostky by se to již nestihlo. To současně znamená, že obyvatelé Nelahozevsi půjdou k urnám hned třikrát po sobě: 11. a 12. ledna se uskuteční první kolo prezidentských voleb, o dva týdny později druhé kolo a za další tři týdny se bude konat referendum. Někteří občané v rámci dlouhé a emotivní diskuse vyjadřovali obavy z toho, že k urnám tak přijde málo lidí.
(mm)
Prohlášení starostky Petry Urbanové k místnímu referendu
Zastupitelé se od lidí dozvídají, že podpisy pod návrh na referendum byly získány nejednoznačným způsobem. Někteří lidé měli zato, že nepodepisují souhlas s referendem, ale souhlas se skládkou. To se může významným způsobem projevit na účasti v referendu.
Občanské sdružení Nelahozeves vyvolává v místních občanech nedůvěru ve vedení obce, a to tvrzením, že zastupitelé nemají mandát k tomu, aby schvalovali skládku. Zastupitelé byli zvoleni v řádných volbách. Náš mandát se tedy opírá o vůli občanů. Skutečnost, že se zastupitelé nevyjádřili před volbami na téma skládky, na tomto faktu nic nemění. Zastupitelé složili slib, ve kterém se zavázali hájit zájmy obce. Tyto zájmy se však mohou v průběhu času měnit, a to v závislosti na tom, zda jsou zájmy investorů nebo developerů pro obec bezpečné či nikoliv. Občanské sdružení tedy napadá vedení obce, že nemá mandát prosazovat zájmy obce.
Jaký má mandát občanské sdružení, když maří zájmy obce? O čí vůli se opírá? O vůli svých členů, kterých je třicet? A přesto má odvahu mařit záměr, ze kterého bude mít obec užitek.
Referendum, které navrhlo občanské sdružení, je dle mého názoru projevem nejistoty a strachu z kroků, které občanské sdružení činí. Jistě si členové uvědomují, že pokud se jim podaří zmařit záměr skládky, může se stát, že to lidé v obci ponesou nelibě. Proto navrhují referendum, aby včas mohli od svých blokací ustoupit.
Zájmy obce určuje zastupitelstvo, zastupitelé zvolení v řádných volbách. Nyní však nastal okamžik, kdy si naši občané přejí projevit vůli za nás, zastupitele. Převezmou tedy odpovědnost za budoucnost obce na sebe.