Na Kralupsku je nedostatek devítiletých základních škol. Nelahozeveské děti chodí na druhý stupeň převážně do sousedních Kralup nad Vltavou nebo do Veltrus, což jsou také jediná dvě místa, kde jsou základní devítileté školy v rámci obvodu s rozšířenou působností města Kralupy nad Vltavou provozovány. A míst na druhém stupni se nedostává.
O budoucnosti školy v Nelahozevsi ještě není rozhodnuto, chystá se další studie
Vedení obce Nelahozeves tak již několik let řeší otázku, zda rozšířit stávající obecní základní školu v centru obce anebo zda spíše postavit novou devítiletou školu v oblasti vilek poblíž nádraží Nelahozeves, kde nedávno obec dokonce zakoupila vhodný pozemek. Ve hře je perspektivně také proměna areálu stávající školy na domov pro seniory (viz též článek o strategii rozvoje centra obce na straně XX), v současné době ale obec o změně účelu školní budovy neuvažuje. „To není otázka, která se dá vyřešit rychle. Je potřeba udělat hlubší studie o demografickém vývoji, ohledně potřeb okolních obcí a zapojení státu ohledně financování. Obojí je potřeba, ale pro seniory je případně možné vybudovat menší objekty ve více lokalitách, školu takto rozdělit nejde,” říká zastupitelka Olga Riegertová (Pro Nelahozeves).
Vedení obce se tak nyní po několika letech znovu vrací ke starší myšlence rozšíření kapacity stávající budovy ve Školní ulici. Možnosti rozšíření prověří ve studii proveditelnosti všestudský projektant Jiří Hánl, který v minulosti naprojektoval též rekonstrukci obou sousedních budov – mateřské školy a Vinopalny.
Obec si nechala podobnou studii vypracovat již před čtyřmi lety od kralupské architektky Květuše Berkové. Architektka navrhla několik variant možné dostavby. Všechny varianty počítaly s vestavbou půdního prostoru ve stávající budově. Z důvodu valbové střechy se sem ale vejde pouze jedna kmenová učebna, zbylý prostor by bylo patrně možné využít pouze pro speciální třídy. Pro další nejméně tři kmenové učebny by se musela provést přístavba. Ta přichází v úvahu buď nad stávající chodbou propojující budovu školy s jídelnou, nebo ve formě nového objektu na současné školní zahradě. V jedné z variant byla dříve zvažována i výstavba dalšího podlaží nad současnou hlavní budovou, zde by však mohlo dojít ke kolizi s památkovou ochranou zámku. Mimo hru je v tuto chvíli také další dříve zvažovaná varianta, která počítala s integrací areálu školy s budovou blízké samoobsluhy. Ta ale není v současné době na prodej.
Pokud by se některá z variant ukázala jako perspektivní, obec by jí podle starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) v tuto chvíli dala přednost před výstavbou nové budovy u nádraží. Zatímco rozšíření stávajícího objektu lze podle starosty zrealizovat během několika málo let, projektová příprava výstavby nové budovy by zabrala mnohem více času. Myšlenka výstavby zcela nové budovy ale v dlouhodobém výhledu zůstává.
Na Kralupsku začíná být problém i na prvním stupni
Kralupy nad Vltavou, které mají osmnáct spádových obcí, v únoru navštívil ministr školství Vladimír Balaš. Podle kralupského starosty Libora Lesáka (ODS) se zbylé kapacity škol naplnily mimo jiné i kvůli novým žákům z Ukrajiny. Problém, který se donedávna týkal spíše druhého stupně, se tak nyní začíná týkat i stupně prvního. Například Základní škola Veltrusy už v současné době nemá kapacity pro umístění prvňáků.
Nová spádová devítiletka vznikne v Kralupech
Vedení města Kralupy nad Vltavou se chystá problém nedostatku kapacit řešit zřízením nové devítileté základní školy v areálu dosluhujícího chemického učiliště v Lobečku. „Byla by to spádová škola, protože my jako Kralupy bychom ji celou nenaplnili. Škola by měla mít kapacitu minimálně 580 žáků. Stavíme ji i proto, že se jako obec s rozšířenou působností musíme postarat i o ostatní obce, které školy nemají,” uvedl kralupský starosta pro Kralupy TV.
(sb, mm)