Skládka sudů s nebezpečnými styrenovými smolami nedaleko lesa nad ulicemi Pod Strání a Kralupská zůstává stále nezabezpečená a její stav ohrožuje okolní životní prostředí. Podle vodohospodáře Martina Jakoubka, který je mimo jiné soudním znalcem v oboru vodohospodářské stavby, je podloží skládky mimořádně propustné a jedná se o „akutní havarijní stav“. Martin Jakoubek to řekl to v investigativním pořadu Nedej se!, jehož díl s názvem Jedy nad hlavou odvysílala Česká televize 5. února na programu ČT2.
Martin Jakoubek, který od roku 2011 úzce spolupracuje s obcí Nelahozeves v oblasti vodního hospodářství, tak potvrdil dřívější slova místostarosty Zdeňka Schneidera (Pro Nelahozeves), který na údajný havarijní stav skládky upozorňuje již delší dobu.
Na staré skládce z dob komunismu se původně nacházelo 25 tisíc sudů se styrenovými smolami a dalšími látkami. Skládku začala v roce 2019 likvidovat firma Aquatest na základě zakázky Ministerstva financí. Odvezena však byla jen zhruba třetina sudů, v roce 2020 se práce zastavily a od té doby nebyly obnoveny. Aquatest přerušení prací odůvodňoval chybou v projektu při výpočtu hloubky skládky, následně však do problémů upadla samotná realizační firma, když vyšlo najevo, že styrenové sudy namísto ve spalovně skončily na mostecké skládce Celio a uskladněny byly v rozporu s předpisy, čímž podle úřadů významně ohrožovaly bezpečnost mostecké skládky i jejího okolí. Firma Aquatest v současné době čelí trestnímu stíhání, stejně jako někteří její pracovníci.
Skládka v Nelahozevsi je tak již více než dva roky otevřená a pod vlivem srážkových vod a dalších přírodních vlivů. Část prostoru skládky byla původně přikryta fólií, ta je však již z větší části zničená. Mluvčí Ministerstva financí Filip Běhal přesto tvrdí, že skládka je zabezpečena v souladu se stavebním povolením. To ale Martin Jakoubek odmítá. „Jedná se o nezabezpečené stanoviště, jsou tam cáry plachet, vůbec to není UV odolný materiál. Tohle je naprosto katastrofální stav, který nesplňuje vůbec žádné ustanovení platných předpisů pro ochranu životního prostředí a vody,” řekl Martin Jakoubek pro Českou televizi.
Ministerstvo financí, které je za provedení sanace zodpovědné, nyní podle mluvčího provádí aktualizaci analýzy rizik. Na jejím základě pak nechá aktualizovat projekt sanace. Teprve poté bude možné vypsat zakázku na dotěžení skládky. Termín realizace si mluvčí ministerstva netroufl odhadnout, zakázce na dokončení sanace by ale měla předcházet ještě „menší“ soutěž, jejímž cílem bude alespoň řádné dočasné uzavření skládky do doby, než začne její finální odtěžování. Postup ministerstva v pořadu České televize kritizovala bývalá starostka Nelahozevsi Petra Urbanová, která po celé své funkční období (2010–2014) věnovala velké úsilí tomu, aby byla skládka co nejdříve vytěžena. Plány úředníků označila za krok do neurčita a ohradila se proti tomu, že ministerstvo nepovažuje stav skládky za havarijní.
Za havarijní nepovažuje skládku ani Česká inspekce životního prostředí. Ta České televizi pouze písemně sdělila, že skládka je „zabezpečena“, více se odmítla k věci vyjádřit. Ředitel odboru ochrany vod inspekce Robin Náse již dříve pro Nelahozeveský zpravodaj jakoukoliv zodpovědnost odmítl. Inspekce přitom nařídila provedení sanace již v roce 2003 s lhůtou dokončení do roku 2010. Lhůta je tak k dnešnímu dni překročena o více než 12 let a z toho téměř tři roky je skládka odkrytá.
S nečinností úřadů se odmítá smířit místostarosta Zdeněk Schneider, který v této souvislosti podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí. Oznámení nedávno policie odložila, místostarosta se následně obrátil se stížností na státní zastupitelství. O stížnosti dosud nebylo rozhodnuto. V pořadu Nedej se! Zdeněk Schneider mimo jiné ukázal redaktorům stopy zvěře, která se volně prochází po tělese skládky. Mimo jiné i okolo jezírka, které uprostřed tělesa skládky vzniklo z látek, které postupně začaly z rezivějících sudů vytékat. „Čas od času najdeme zvěř padlou. Myslíme si, že to je i z toho, že se napila z nevábně barevného jezírka,“ upozorňuje místostarosta a poukazuje i na to, že jezírko nezamrzá ani při teplotách hluboko pod bodem mrazu.
Kromě Zdeňka Schneidera se problém snaží eskalovat také další občané Nelahozevsi. Místní obyvatelka Marie Pavlasová v průběhu minulého roku zorganizovala petici, kterou se v uplynulých měsících zabývala dvě ministerstva a rovněž výbory životního prostředí obou komor parlamentu. Senátní výbor na svém říjnovém zasedání potvrdil důvodnost petice a vyzval Ministerstvo financí k urychleným krokům. Současně požádal Ministerstvo životního prostředí o „okamžitou kontrolu a intervenci ve věci skládky“.
Kontaminace podzemních vod se podle proběhlých měření sice za poslední rok nezvýšila, v blízkém okolí skládky je však zjištěna vysoká koncentrace nepolárních extrahovatelných látek, benzenu, etylbenzenu, toluenu a styrenu. Pravidelná měření prováděná v několika studních v ulici Pod Strání sice nadlimitní hodnoty nezjistila, místní obyvatelé se však přesto bojí užitkovou vodu používat.
(sb, mm)