Před dvěma lety proběhly v Lešanech v prostoru vedle dolního resortu terénní úpravy, jejichž smyslem bylo vyrovnat několikametrový terénní převis vzniklý dvanáct let starou nelegální navážkou zeminy. Odstranění navážky uložil obci kralupský stavební úřad již v roce 2011. Nyní po jedenácti letech potvrdil, že provedené terénní úpravy považuje za dostačující. Pro obec tím pravděpodobně celá letitá kauza končí, ačkoliv majitel sousedního pozemku dává stále najevo nespokojenost.
Zeminu na pozemek, podle parcelního čísla často slangově označovaný jako „stojedenáctka“, navezly v letech 2009–2010 firmy Anglický Resort a POHL cz, které v té době v Lešanech realizovaly stavební projekty. Navážka byla provedena se souhlasem tehdejšího starosty Jaroslava Otáska, zeminou byla zakryta stará černá skládka komunálního odpadu.
Nepovolené terénní úpravy však výrazně zasáhly do výhledových poměrů v místě a rovněž přesáhly na sousední pozemky soukromých vlastníků, na jejichž podnět pak stavební úřad nařídil obci zeminu opět odvézt. Obec ale na vytěžení zeminy po mnoho dalších let neměla peníze a od roku 2017, kdy byl starostou Josef Kebrle, nad ní dokonce visela hrozba exekuce za nesplnění uloženého opatření. Potřebné terénní úpravy obec provedla až v roce 2020 za starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves). „Rád bych poděkoval stavebnímu úřadu za trpělivost, byl to po všech stránkách náročný projekt,“ uvedl k tomu starosta.
Dodavatelská firma MARASTAV, jejímž majitelem je Jan Marek z Lešan, v rámci projektu připraveného firmou VHS PROJEKT snížila korunu svahu pozemku a terén celkově vymodelovala do přirozenějšího tvaru. Dříve měl svah v některých místech sklon až 70 %. Celková cena zakázky činila 2,5 milionu korun, rozpočet ale nebyl vyčerpán celý a podle starosty bude ještě využit k jemnějšímu domodelování terénu.
Po provedení terénních úprav obec požádala stavební úřad o posvěcení nového stavu. Úřad se vyjádřil až letos v únoru a potvrdil, že práce považuje za dokončené.
Zástupci vlastníků sousedního pozemku Pavlu Burešovi se to nelíbí. „Stavebnímu úřadu jsme již napsali, že s jeho stanoviskem nesouhlasíme,“ upozorňuje Bureš s tím, že zemina sice již na jeho pozemky nezasahuje, nevyhovuje mu ale tvar tělesa. Zástupce soukromých vlastníků už dříve zpochybňoval, že by nápravy mohlo být dosaženo jen modelací terénu bez jakéhokoliv odvozu zeminy, a nyní své negativní stanovisko potvrdil. „Došlo sice ke zlepšení, ale kopec je stále příliš vysoký a náš sousední pozemek je tak v řadě ohledů znehodnocen,“ vysvětluje Pavel Bureš a upozorňuje též, že nebyl přizván na závěrečnou kontrolní prohlídku stavby, kde by své výhrady mohl ostatním zúčastněným sdělit přímo. Bureš dle svých slov hodlá usilovat o to, aby stavební úřad své kladné stanovisko přehodnotil.
Pro starostu Jakuba Bryndu jde ale o uzavřenou záležitost. Vymodelovaný prostor se obec chystá již v průběhu jara ozelenit a zkultivovat do rekreační podoby s dětským hřištěm. Ozelenění provede na základě vítězství v soutěži firma BIANCA-květiny nelahozeveského podnikatele Lubomíra Čecha. Smluvní cena činí 2,3 milionů korun. Podle projektu zahradního architekta Ivana Marka bude v prostoru bývalé skládky vysázen nový trávník a na vybraná místa budou vysazeny domácí druhy listnatých i jehličnatých stromů a keřů (viz nákres).
Architekt Marek navrhnul i dětské hřiště, které by mělo být v prostoru vybudováno následně v průběhu letošního roku. Přesnější termín zatím není známý, obec v současné době čeká na stavební povolení. Projekt dětského hřiště zahrnuje mimo jiné cyklotrialovou a BMX dráhu, fitness zařízení, maják, klouzačku a šplhadlo, balanční prolézačku (tzv. mikádo balanc), twister, terénní skluzavku, šplhací dráhu a řadu dalších prvků. Projekt počítá i s vybudováním tůňky. Jednotlivá stanoviště budou propojena mlatovými cestami, na místě budou instalovány lavičky, odpadkové koše, sestava pro grilování a vzhledem k terénním vlnám rovněž potřebná zábradlí.
(mm)