Odpadová firma FCC, která na území obce provozuje skládku komunálního odpadu pod názvem Skládka Uhy, by ráda rozšířila plochu skládky o dalších 13 hektarů. Firma požádala obec Nelahozeves o změnu územního plánu, která by požadované rozšíření měla umožnit. Území, na nějž by se skládka měla rozšířit, je v současné době rekultivováno po předchozí těžbě štěrkopísku a je využíváno k zemědělské činnosti.
O žádosti firmy FCC jednalo zastupitelstvo na červnovém zasedání. Bod programu nebyl uveden na veřejné pozvánce, do programu byl zařazen dodatečně až přímo na zasedání. Starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves) zároveň připustil, že obec má žádost odpadové firmy k dispozici již delší dobu. Žádost je datována červnem loňského roku, zpoždění s jejím projednáváním zdůvodnil starosta pandemií nemoci covid-19.
Zastupitelstvo nakonec o samotné žádosti nehlasovalo. K žádosti odpadové firmy se znovu vrátí na dalším zasedání, které by se mělo konat v září.
V současné době se na skládku ročně uloží přibližně 230 tisíc tun odpadu. K vyčerpání její současné kapacity dojde podle údajů provozovatele nejpozději do roku 2030, pravděpodobně ale už dříve.
Platný zákon o odpadech předpokládá od roku 2030 zákaz skládkování využitelných odpadů. Kapacity pro odstranění odpadů skládkováním budou ale i nadále potřebné pro zajištění bezpečného odstranění zbytkových odpadů, které není možné recyklovat nebo jiným způsobem využít. Na rozšířenou skládku by se tak po roce 2029 ukládal už jen zbytkový nevyužitelný odpad, tzn. biologicky neaktivní a s vyšší objemovou hmotností. Tím by podle firmy FCC měly být eliminovány negativní aspekty skládkování, jako je zápach nebo úlety lehkých materiálů. „Zátěž na obec by tak měla být podstatně nižší,“ uvedl na zasedání zástupce odpadové firmy Jakub Kos.
Skládka Uhy je na území Nelahozevsi provozována od roku 2015. Jejímu vybudování předcházelo místní referendum, v němž se dvě třetiny obyvatel vyslovily pro skládku. Právě na výsledek osm let starého referenda se dnes odvolávají starosta Jakub Brynda s místostarostou Zdeňkem Schneiderem. „Občané řekli jasné ano skládkování,“ konstatoval starosta a poukázal na příjmy, které by obecnímu rozpočtu přineslo další rozšíření skládky. Místostarosta Zdeněk Schneider (Pro Nelahozeves) upozornil, že největší podporu vyjádřili skládce v referendu v roce 2013 občané severní části obce, která je skládce nejblíže. Ve volebním okrsku Podhořany tehdy skládce vyjádřilo podporu 72 % obyvatel. „Nemohu se rozhodovat podle toho, co bych chtěl já sám, ale musím respektovat, co chtějí občané,“ vysvětlil Zdeněk Schneider. Současný místostarosta působil dříve v ekologickém spolku Občanské sdružení Nelahozeves, které neúspěšně bojovalo proti výstavbě skládky v katastru Nelahozevsi.
Podle názoru jednoho z přítomných občanů se ale rozhodnutí obyvatel v referendu vztahovalo na skládku v jejím současném rozsahu, nikoliv na její další rozšiřování. Také zastupitel Petr Richtrmoc (Pro Nelahozeves) se k dalšímu rozšiřování postavil rezervovaně. „Peněz je tady zbytečně moc,“ domnívá se zastupitel.
Pro další rozšiřování skládky zřejmě nezvedne ruku ani zastupitel Josef Kukla (KSČM). Bývalý místostarosta se odmítl zúčastnit nedávného jednání zástupců firmy FCC se zastupiteli, neboť schůzka se odehrávala za zavřenými dveřmi bez účasti veřejnosti. „A zase budeme mít prachy, to bylo, co jim natloukli do hlav,“ nebere si servítky Josef Kukla a upozorňuje, že zákon, který obci přiznává poplatky ze skládky, může být kdykoliv v budoucnu změněn. „Rozhodnutí o rozšíření už ale zpět nikdo nevezme,“ uzavírá zastupitel.
Pro obec znamená provoz skládky pravidelný příjem v podobě poplatků za ukládání odpadu v řádu desítek milionů korun ročně. Například v loňském roce obec na poplatcích získala 82 milionů korun.
Další rozšíření skládky, dle návrhu téměř na dvojnásobek současné rozlohy (z 16 na 29 hektarů), by obci garantovalo příjmy i po roce 2029, byť o něco nižší než v současné době. Poplatky se od letošního roku sice začínají každoročně zvyšovat, zároveň však zákon postupně snižuje podíl, který z poplatku dostane obec, na jejímž území se skládka nachází. V letošním roce činí tato částka 480 Kč za tunu, v roce 2030 už to bude „jen“ 370 Kč za tunu. Přibližně deset procent poplatku navíc náleží sousední obci Uhy, na jejímž území se nachází malá část provozního areálu skládky.
Provoz skládky je občas předmětem stížností místních obyvatel. Ze skládky často odlétají lehké odpady do blízkého Hleďsebského lesa a odsud až do zahrad rodinných domů v ulici Pod Strání. Obyvatelé této ulice si stěžují i na častý zápach, provozovatel skládky ale popírá, že by těleso skládky nadměrně zapáchalo. Skládka přináší také velkou dopravní zátěž ve Velvarské ulici, kterou projíždějí denně stovky nákladních automobilů, což způsobuje velkou hlučnost, prašnost a vibrace v přilehlých nemovitostech. Silnice navíc na většině délky nemá chodník a některé vchody do nemovitostí ústí přímo do silnice. Zároveň se skládka vzhledem ke své výšce a objemu postupně stala viditelnou pohledovou dominantou z řady míst v okolí Nelahozevsi. Za jasného počasí je dobře vidět například z Lešan.
(mm)