Vedení obce plánuje postavit spádovou devítiletou základní školu v blízkosti nádraží Nelahozeves, která by pomohla vyřešit situaci s hrozící přeplněností druhých stupňů základních škol na Kralupsku.
Problémy s nedostatečnou kapacitou školy se v současnosti nejcitelněji týkají sousedních Veltrus. Veltruská základní škola je historicky spádová pro velkou část obyvatel Nelahozeves a celou řadu okolních obcí, včetně Nové Vsi. V současné době naráží na hranici své kapacity, podobně jako školy v sousedních Kralupech nad Vltavou.
Starosta Jakub Brynda s místostarostou Zdeňkem Schneiderem (oba Pro Nelahozeves) se problematikou naplněnosti škol zabývají přes dva roky.
Obec si nechala v srpnu 2019 vypracovat studii od architektky Květuše Berkové na rozšíření stávající základní školy o druhý stupeň. Architektka navrhla několik variant možné dostavby, ale obec se rozhodla, že žádnou z nich nerealizuje, neboť každá z variant se pojila s určitými nevýhodami a omezeními. Vedení obce se postupně přiklonilo k názoru, že potřebám Nelahozevsi nejlépe vyhoví výstavba úplně nové školy.
Starosta s místostarostou tak zahájili jednání s majitelkami pole vedle bytovek v Nádražní ulici o jeho koupi. Právě zde by obec ráda novou budovu školy postavila, tak jak předpokládá i platný územní plán. Majitelky údajně v současné době po dohodě s obcí zpracovávají vizualizaci možné podoby prostoru.
„Obec Nelahozeves potřebuje druhý stupeň, to vidíme pohledem do naší matriky a na počty dětí v mateřské škole a na prvním stupni základní školy. A když se už obec vydá směrem výstavby nové školy, tak je rozumné danou kapacitu důkladně prověřit a nabídnout i ostatním obcím,“ uvedl starosta Jakub Brynda.
Nová škola by podle pracovních úvah mohla mít kapacitu 500 žáků a 25–30 tříd pro oba stupně. Podle starosty je ale třeba požadovanou kapacitu důkladně prověřit.
Odhadované náklady na výstavbu nové budovy se pohybují v řádu stovek milionů korun. Protože takový výdaj si nemůže dovolit ani relativně bohatá Nelahozeves, hledá vedení obce možnosti spolufinancování. Za tímto účelem proběhla v minulém roce schůzka na Ministerstvu školství, které se kromě Jakuba Bryndy účastnili také Marek Czechmann a Filip Volák, starostové sousedních Kralup nad Vltavou a Veltrus. „Hovořili jsme o možném investičním záměru například na rok 2023/24. Pokud bychom chtěli budovat spádovou školu, tak se bavíme o cca 500 milionech,“ uvedl starosta Nelahozevsi.
Do budoucí devítiletky by mohli docházet kromě žáků z Nelahozevsi též děti z Veltrus či Kralup nad Vltavou. Vše bude záviset na cílové kapacitě. „Je třeba brát v úvahu i nárůst dopravy, parkování, stravování, odpadové hospodářství, kanalizační povodí, pitnou vodu a další faktory,“ řekl starosta Nelahozevsi. „Pod tlakem nejsme zdaleka sami. Mnohé obce i města zaspaly. Co naši obec předurčuje se pokusit danou problematiku vyřešit na delší čas, je platný územní plán,” doplnil Jakub Brynda.
Nelahozeveská devítiletka by ulehčila ostatním školám
Podle ředitelky Základní školy Nelahozeves Věry Špačkové se zatím vždy páťáci z Nelahozevsi dostali do školy, kterou si společně s rodiči vybrali. To by se však mohlo již brzy změnit.
Nejpalčivější problémy s naplněností na Kralupsku řeší aktuálně základní škola ve Veltrusích, kde se nyní vzdělává 525 žáků z celkové kapacity 547 míst. Podle vedení města Veltrusy dojde v příštím školním roce k naplnění její kapacity. Město se nyní snaží uvolnit školní byt a následně jej přebudovat na další učebnu. Tím se však dlouhodobý problém s kapacitou nevyřeší.
Podle starosty Filipa Voláka tak není vyloučeno, že ve školním roce 2022/23 bude město nuceno omezit spádovost některých obcí, což se pravděpodobně dotkne i Nelahozevsi a Nové Vsi. Nyní je veltruská škola spádová také pro obce Všestudy, Vojkovice, Zlosyň, Hostín u Vojkovic a Vraňany.
Zastupitelé Veltrus se shodují na tom, že veltruská škola by měla být rozšířena nejméně o dalších devět učeben. Zajistit by to měla třípatrová vestavba, která by vznikla uvnitř školního areálu mezi současnými křídly. V řadě detailů se ale zatím vedou spory. Zvažuje se též možnost výstavby nové tělocvičny.
Řešením kapacitních problémů by mohla být ale i nová škola v Nelahozevsi, kam by kromě dětí z Nelahozevsi dojížděly též děti z Nové Vsi či dalších okolních obcí. Jen v Nové Vsi žije podle údajů obecního úřadu 85 dětí ve věku do osmi let.
Nová Ves výstavbu spádové školy vítá
Obec Nová Ves nemá na svém území funkční školu od devadesátých let. Novoveské děti kromě Veltrus chodí také do školy v Ledčicích, kde funguje první stupeň. Vlastní školu si Nová Ves vzhledem ke své velikosti a finanční situaci postavit nemůže.
„Naše oblast se velmi rychle rozvíjí, přibývá obytná zástavba a s tím i potřeba míst ve školách. Bohužel, Veltrusy ani Kralupy nejsou ochotny řešit s námi problematiku umístění našich žáků do budoucnosti. Proto velmi vítám podanou ruku od Nelahozevsi a doufám, že se Nelahozevsi podaří školu vybudovat,“ popsal situaci novoveský starosta Martin Exner.
Které školy navštěvují děti s trvalým pobytem v Nelahozevsi?
ZŠ Veltrusy | 38 |
ZŠ Komenského | 30 |
ZŠ Gen. Klapálka | 12 |
ZŠ Třebízského | 7 |
ZŠ Václava Havla | 9 |