Dokončení likvidace staré ekologické zátěže, skládky styrenových smol nad Hleďsebským lesem, se odkládá na neurčito. Počátkem jara se provedou jen nezbytné konzervační práce a pak se sanace nadlouho zastaví.
Sanační firma Aquatest totiž v průběhu prací zahájených v roce 2019 zjistila, že řada sudů se styrenem je rozpadlá (viz Nelahozeveský zpravodaj 4/2020). V důsledku pak byly zeminy pod tělesem skládky značně kontaminované cyklickými uhlovodíky. Rozpočet sanace 33 milionů korun daný veřejnou zakázkou Ministerstva financí se tak vyčerpal už ve chvíli, kdy byla vytěžena necelá polovina skládky.
Vedení obce Nelahozeves ve světle nových událostí podalo na podzim loňského roku návrh na zahájení exekučního řízení vůči společnosti Unipetrol, která je vlastníkem skládky a od České inspekce životního prostředí má uloženo skládku zlikvidovat do konce roku 2010. Ekologickou zátěž získal Unipetrol v rámci privatizace státního podniku Kaučuk a za likvidaci skládky ručilo právě Ministerstvo financí. Inspekce však exekuci odmítla zahájit s odůvodněním, že zákonná lhůta vypršela již v roce 2015. Obec sice s výkladem inspekce nesouhlasí, právník obce Lukáš Rothanzl ale připouští, že lhůta beztak vypršela nejpozději v závěru loňského roku.
Starosta Jakub Brynda se však se situací nehodlá smířit a dle svých slov chce na ministerstvo vyvíjet tlak, aby skládku co nejrychleji zlikvidovalo. Podle zástupkyně ministerstva Radky Fürychové se ale nejprve musí připravit nový projekt a následně vypsat soutěž na dodavatele druhé části sanace. Práce se tak podle jejího vyjádření obnoví nejdříve v roce 2023.
Aquatest bude do té doby provádět pravidelný monitoring kvality podzemní vody v okolí skládky, včetně užitkové vody ve studních v ulici Pod Strání. V nich byly v minulosti naměřeny nadlimitní koncentrace fenantrenu, který prokazatelně pochází z této skládky. V posledních letech jsou naměřené hodnoty škodlivých látek ve studních pod zákonným limitem.
(mm)