V první polovině října se v Zagarolské ulici uskutečnila zkouška nových protipovodňových zábran, které obec zakoupila počátkem roku. Místní hasiči společně se členy povodňové komise vyzkoušeli montáž zábran pod dohledem jejich výrobce a připravili se tak na případný ostrý zásah.
Liniové protipovodňové zábrany FLOM za 1,8 milionu korun slouží k ochraně části Zagarolské ulice v okolí miřejovické elektrárny, kde má ulice nejnižší nadmořskou výšku. Právě tady by v případě velké povodně Vltava přetekla nejdříve.
Zkouška instalace, která se uskutečnila v neděli 11. října, měla za úkol prověřit rychlost instalace a odhalit případné nedostatky či závady. Na zkoušku dohlíželi i zástupci dodavatelské firmy JaP-Jacina a zkoušku si dokonce natáčeli pomocí dronu (pod článkem).
Hlavním prvkem protipovodňové zábrany FLOM je šikmá deska z pozinkovaného plechu, která se opírá o několik stojen. Na desku se položí fólie. Nahoře se k desce přichytí klipy, dole se zatíží řetězy. Desky se zapojují do řady vedle sebe. Podle výrobce je zábrana odolná i proti nárazu přívalových vln či plovoucích předmětů.
Instalaci protipovodňových zábran probíhala pod vedením zástupce velitele nelahozeveské hasičské jednotky Marcela Ušáka. Ten byl s průběhem testu spokojen. „Zkouška byla velmi podnětná. Prověřila připravenost naší jednotky na samotnou akci a bylo zjištěno, co vše je potřeba připravit na další zkoušku,“ uvedl Marcel Ušák. Současně ocenil vlastnosti pořízené technologie. „Systém je variabilní a dá se postavit skoro všude. Současně je z trvanlivého materiálu a nebude se muset po čase kupovat znovu, a to ani po použití. Dokoupit se bude muset pouze role igelitu, což je zanedbatelná položka,“ konstatoval zástupce velitele hasičů.
Podle jeho odhadu se dají zábrany v celém rozsahu devadesáti metrů sestavit zhruba za 10 hodin, pokud se do instalace zapojí všichni členové hasičské jednotky a zaměstnanci technických služeb. „Možná i rychleji, ale to se dozvíme při dalším cvičení,“ podotkl Marcel Ušák. Další zkouška by měla proběhnout opět za rok.
Průběh zkoušky ocenil i starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves). „Splnilo to účel, do příště musíme dořešit jen pár drobností,“ konstatoval starosta. Ohledně rychlosti instalace je výrazně optimističtější, podle jeho slov by se zábrany měly dát postavit v šesti lidech za dvě hodiny.
Protipovodňové zábrany jsou uloženy v kontejnerech v nedalekém areálu firmy Anytrade. V případě povodní by se použily namísto vaků s pískem, které posloužily při povodních v letech 2002 a 2013. V obou případech byla stavba hráze velmi náročná a neobešla by se bez pomoci velkého množství dobrovolníků z řad obyvatel obce. Písek přiváželi z nedaleké pískovny místní podnikatelé.
Nebýt hráze, voda by v roce 2002 podle matematických modelů postupně zaplavila velkou část areálu PTZ, celou obytnou zástavbu severně od areálu (ulice Vltavská, Nádražní aj.) a dokonce i část zástavby v ulicích U Podjezdu, Pod Strání a Velvarská. Při povodních v roce 2013 Vltava kulminovala těsně pod hrází.
(mm)
Foto: JaP-Jacina, SDH Nelahozeves a Nela.cz