V létě letošního roku měla finišovat sanace staré skládky styrenových smol nad Hleďsebským lesem. Zatím se však podařilo odtěžit pouze necelou polovinu tělesa skládky. Dodavatelská firma navíc už vyčerpala rozpočet a práce se v polovině června zastavily. Kdy bude sanace dokončena, v tuto chvíli nikdo neví.
Podle Romana Kříže z dodavatelské firmy Aquatest se ukázalo, že zeminy jsou kontaminované cyklickými uhlovodíky z tělesa skládky v mnohem větší míře, než předpokládala projektová dokumentace. Tím se náročnost sanace skládky výrazně zvýšila.
Další chyba podle Kříže vznikla při přepisu čísel. „Skládka se měla podle projektu vytěžit na kótu 215 metrů nad mořem, ale pod ní jsme našli také odpady a teprve pak jsme zjistili, že správný údaj v projektu měl být 213,“ vysvětlil Roman Kříž. Tato zdánlivě drobná chyba se pak výrazně promítla do výpočtu objemu skládky, a tedy i do finanční náročnosti celé sanace.
Aquatest nyní na základě nových zjištění dokončuje změnu projektu. Po odsouhlasení zadavatelem, kterým je Ministerstvo financí, by měly práce ještě chvíli pokračovat. Podle ředitelky ministerského odboru Realizace ekologických závazků Moniky Zbořilové je ale vyloučeno, že by se v rámci stávajícího kontraktu za 33 milionů korun podařilo skládku zlikvidovat celou, a to i při předpokládaném finančním navýšení, které umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Po úplném vyčerpání rozpočtu se tak práce znovu zastaví, tentokrát už na delší dobu. Podle odhadů Aquatestu bude v té chvíli zbývat odtěžit ještě zhruba polovinu tělesa.
Ministerstvo pak bude muset na dokončení likvidace vypsat nové výběrové řízení. Za jak dlouho se tak stane, teď Monika Zbořilová neumí dle svých slov odhadnout.
Vlastníkem skládky z dob komunismu je společnost Unipetrol. Část látek ze špatně zabezpečené skládky dlouhá léta uniká do půdy a kontaminuje podzemní vody v okolí, včetně užitkové vody ve studních v ulici Pod Strání. V nich byly v minulosti naměřeny nadlimitní koncentrace fenantrenu, který prokazatelně pochází z této skládky. V posledních letech jsou naměřené hodnoty škodlivých látek ve studních pod zákonným limitem. Nadlimitní hodnoty přetrvávají pouze u chloridů, které ale podle odborníků nemají původ ve skládce styrenů, nýbrž v nedalekém struskovišti, které není předmětem sanace. V blízkosti skládky je však podzemní voda nadále kontaminována. Monitoring podzemních vod probíhá v současné době jednou měsíčně.
Obec Nelahozeves o likvidaci toxické skládky intenzivně usiluje již od roku 2011. Po čtyřech letech tahanic obec uspěla s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, jehož rozsudek donutil příslušné úřady, aby přípravy likvidace skládky urychlily. Současný starosta Jakub Brynda dává opakovaně najevo, že v případě dalšího zpožďování prací je připraven vymáhat soudní rozhodnutí formou návrhu na exekuci vůči Unipetrolu. Česká inspekce životního prostředí, která jediná může sanaci skládky exekučně vymáhat, se k tomu ale zatím nechystá. „Případná exekuce by sanaci skládky nijak neurychlila,“ je přesvědčen vedoucí odboru ochrany vod Robin Náse. Inspekce podle jeho slov hodlá dohlédnout na to, že bude projekt sanačních prací urychleně aktualizován a práce se co nejdříve obnoví.