Po mnoha letech průtahů a soudních tahanic začíná v těchto týdnech dlouho očekávaná sanace staré ekologické zátěže na území Nelahozevsi – skládky styrenových smol nad Hleďsebským lesem.
Zahájení prací potvrdila ředitelka odboru Realizace ekologických závazků Ministerstva financí Monika Zbořilová. Ministerstvo financí smluvně zodpovídá za likvidaci skládky vůči jejímu současnému majiteli, firmě UNIPETROL.
Dodavatelská firma AQUATEST má podle smlouvy s ministerstvem postupně odtěžit a odvézt 23 tisíc sudů se styrenovými smolami a dalším toxickým odpadem, který do Nelahozevsi v letech 1964–1985 navážel tehdejší státní podnik Kaučuk Kralupy. Část látek ze špatně zabezpečené skládky ale postupně unikla do půdy a kontaminovala podzemní vody v okolí, včetně užitkové vody ve studních v ulici Pod Strání. V nich byly v minulosti naměřeny nadlimitní koncentrace fenantrenu, který prokazatelně pochází z této skládky. V posledních letech jsou naměřené hodnoty škodlivých látek ve studních pod zákonným limitem. Nadlimitní hodnoty přetrvávají pouze u chloridů, které ale podle odborníků nemají původ ve skládce styrenů, nýbrž v nedalekém struskovišti, které není předmětem sanace. V blízkosti skládky je však podzemní voda nadále kontaminována.
Odvoz nebezpečného odpadu začne podle zástupce firmy AQUATEST Romana Kříže v průběhu srpna a bude probíhat kontinuálně zhruba po dobu sedmnácti měsíců. Dodavatel se snažil dohodnout trasu odvozu zadem přes areál Skládky Uhy. S majitelem pozemků, odpadovou firmou FCC, se však nakonec nedohodl. Podle zástupce FCC Libora Luňáčka je na vině AQUATEST, který probíhající jednání předčasně ukončil s odůvodněním, že mu trasu přes areál skládky nepovolily státní úřady. To Roman Kříž odmítá, důvodem krachu jednání jsou podle něj přemrštěné finanční požadavky firmy FCC za průjezd areálem skládky. Nákladní automobily budou tedy jezdit Hleďsebským lesem dolů po cestě, která ústí na hlavní silnici nedaleko hřiště PTZ, a odsud přes nadjezd po Zagarolské ulici pryč z obce. Podle Kříže by se ale mělo jednat jen o jednotky vozidel denně.
Likvidace staré ekologické zátěže měla začít již před dvěma lety, přípravné práce však z mnoha důvodů nabraly značné zpoždění. Mimo jiné dlouho nebylo jasné, kam se budou odpady odvážet. Největší část nakonec skončí v zařízení firmy Purum v Čížkovicích (okres Litoměřice), kam má být postupně odvezeno 2,5 tisíce tun styrenových smol v kapalném skupenství k energetickému využití. Další velká část sudů, celkem tisíc tun, má skončit v kralupské spalovně firmy AVE. Na Skládku Uhy v katastru Nelahozevsi se žádné odpady odvážet nebudou.
Obec Nelahozeves o likvidaci toxické skládky intenzivně usiluje již od roku 2011, kdy tehdejší starostka Petra Urbanová zahájila vleklý boj s Českou inspekcí životního prostředí, která se tehdy snažila odložit termín likvidace skládky na neurčito. Spor dotáhl do zdárného konce až další starosta Josef Kebrle úspěšnou kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. Rozsudek soudu z roku 2015 donutil příslušné úřady, aby přípravy likvidace skládky urychlily. Současný starosta Jakub Brynda dal najevo, že v případě dalšího zpožďování prací je připraven vymáhat soudní rozhodnutí formou návrhu na exekuci vůči firmě UNIPETROL.