Již více než dva roky je vybrán dodavatel, který má zajistit sanaci staré ekologické zátěže – skládky styrenových smol na území Nelahozevsi. Nyní se snad konečně přiblížil okamžik, kdy se na likvidaci skládky začne pracovat.
Výběrové řízení na likvidaci skládky proběhlo v roce 2016, v otevřené soutěži vyhlášené Ministerstvem financí zvítězilo sdružení firem AQUATEST a RUMPOLD s nabídkovou cenou 32 milionů korun. Dodavatel má podle smlouvy zajistit odtěžení 23 tisíc sudů se styrenovými smolami a dalším toxickým odpadem z výroby bývalého státního podniku Kaučuk Kralupy. Sudy se v letech 1964–1985 ukládaly v Nelahozevsi, v údolí západně od Hleďsebského lesa. Část látek ze špatně zabezpečené skládky ale postupně unikla do půdy a kontaminovala podzemní vody v okolí, včetně užitkové vody ve studních v ulici Pod Strání. V nich byly v minulosti naměřeny nadlimitní koncentrace fenantrenu, který prokazatelně pochází z této skládky.
O historii skládky jsme podrobně psali v roce 2011 ve dvou článcích:
Likvidace zátěže měla začít již loni, v současné době mají práce již více než roční zpoždění. Podle Ministerstva financí, které likvidaci starých ekologických zátěží financuje ze státního rozpočtu, byly hlavní příčinou zdržení nečekané problémy s realizačním projektem. „Jedním z důvodů byly požadavky majitelů příjezdové komunikace, které zkomplikovaly vydání stavebního povolení,“ uvedla Monika Zbořilová, ředitelka odboru Realizace ekologických závazků Ministerstva financí. Majitelem příjezdové komunikace je rodina Lobkowiczů, která se bránila tomu, aby nákladní automobily odvážející odpad ze skládky projížděly jejich hleďsebským lesem. Nakonec se podle dostupných informací podařilo vyjednat se společností FCC, že odvoz odpadů by měl probíhat přes blízký areál Skládky Uhy. Tím by odpadla značná dopravní zátěž i v samotné Nelahozevsi, protože sanace má trvat až dva roky.
Dalším důvodem zpoždění byla poměrně dlouhá jednání s koncovými zařízeními na odstranění odpadů, která se zhotoviteli podařilo uzavřít až na jaře tohoto roku. Patří mezi ně i zmiňovaná Skládka Uhy, tam by se ale fakticky mohla odvážet jen malá část odpadů – většina bude končit v zařízeních pro zpracování nebezpečného odpadu, neboť sudy i okolní půda jsou kontaminované.
Mezitím dodavatel vykácel v prostoru skládky náletové dřeviny a provedl zkušební odběr. Při něm se ukázalo, že sudy jsou shnilé a při manipulaci se rozpadají. „V současné době probíhají úpravy projektu, které zohledňují, že odpad pravděpodobně nepůjde spálit, ale bude se muset společně se zeminou odvážet na speciální skládku,“ uvedl místostarosta Nelahozevsi Josef Kukla, který se zúčastnil posledního kontrolního dne na skládce. Další kontrolní den je plánován na 30. listopadu. Tam by už mělo zaznít datum, kdy se s likvidací staré skládky konečně začne.
Termín pro dokončení sanace je zatím stanoven na konec roku 2020, vlastní odstranění odpadů a rekultivace území by ale měly být podle Moniky Zbořilové ukončeny dříve.
Monitoring potvrzuje kontaminaci
Během celé doby příprav provádějí na objednávku Ministerstva financí specializované firmy monitoring kvality podzemních vod.
Odborníci v minulém roce naměřili zvýšené koncentrace ropných látek v obou monitorovaných studních v ulici Pod Strání, které s vysokou pravděpodobností souvisejí se skládkou styrenů.
Ve všech měřeních jsou také zaznamenány nadlimitní koncentrace chloridů, přičemž trend je bohužel negativní – koncentrace postupně stoupá a plocha, na níž jsou normy chloridů překračovány, se zvětšuje. Nadlimitní hodnoty byly naměřeny i v jedné ze dvou monitorovaných studní v ulici Pod Strání a ve studni osamoceného domku u železničního nadjezdu. Vysoké koncentrace chloridů nemají negativní účinky na lidské zdraví, dodávají však vodě nežádoucí slanou chuť a způsobují rychlejší korodování potrubí. Chloridy však spíše než ze skládky styrenů pocházejí ze sousedního struskoviště, kam státní podnik Kaučuk Kralupy kdysi odvážel popílek. Likvidací skládky styrenů se tato ekologická zátěž nevyřeší.
Měření také identifikovala nadlimitní koncentraci aromatických uhlovodíků (benzen, etylbenzen) a polyaromatických uhlovodíků (naftalen a ojediněle též fenantren). Tyto látky však byly ve zvýšeném množství naměřeny pouze v průzkumných vrtech v těsném sousedství skládky. V obecních studních jsou naměřené hodnoty v posledních třech letech pod limitem.
O likvidaci skládky obec Nelahozeves intenzivně usiluje již od roku 2011, kdy tehdejší starostka Petra Urbanová zahájila vleklý boj s úřady, protože Česká inspekce životního prostředí se tehdy snažila odložit termín likvidace skládky na neurčito. Za pravdu dal obci až Nejvyšší správní soud v roce 2015. Rozsudek soudu donutil příslušné úřady, aby přípravy na likvidaci skládky urychlily.
(mm)