Obec Nelahozeves uspěla s loňskou kasační stížností, kterou se domáhala urychlení sanace staré skládky se styrenovými smolami u Hleďsebského lesa. Čerstvý rozsudek Nejvyššího správního soudu znovu otevřel šanci, že úřady konečně v dohledné době přistoupí k likvidaci ekologické zátěže z dob komunismu.
Kasační stížnost podala Nelahozeves poté, co loni na podzim, po třech letech čekání, Městský soud v Praze zamítl její žalobu směřující k urychlenému odstranění skládky. Obec se žalobou domáhala zrušení rozhodnutí České inspekce životního prostředí, která v roce 2011 posunula termín likvidace skládky na neurčito. Nezabezpečenou skládku, která prokazatelně kontaminuje užitkovou vodu ve studnách v ulici Pod Strání, měl její vlastník, společnost UNIPETROL, odstranit do konce roku 2010, což mu inspekce uložila již v roce 2003. Ministerstvo financí, které od Unipetrolu smluvně tento závazek převzalo při privatizaci tehdejšího státního podniku Kaučuk Kralupy, ale k sanaci dodnes nepřistoupilo. Inspekce pak termín před čtyřmi lety posunula fakticky na neurčito a zdůvodnila to právě nečinností Ministerstva financí.
Tehdejší starostka Nelahozevsi Petra Urbanová se ale s rozhodnutím nesmířila a odvolala se. Po zamítnutí odvolání Ministerstvem životního prostředí podala správní žalobu, která ležela na přetíženém Městském soudě v Praze tři roky. Soud rozhodl až loni v létě a opět v neprospěch Nelahozevsi. Starostka se pak s jednomyslnou podporou tehdejšího zastupitelstva rozhodla obrátit se na poslední instanci, Nejvyšší správní soud. “Doufám, že novému zastupitelstvu budu moci za rok, za dva přinést lepší zprávy,” řekl loni v říjnu advokát obce Petr Jantač na posledním zasedání zastupitelstva před komunálními volbami. Nyní po roce tak může učinit.
Nejvyšší správní soud svým rozsudkem rozmetal argumentaci úřadů i podřízeného soudu. Posunutí termínu sanace skládky bylo podle soudu nezákonné. Úřadům soud mimo jiné vytknul, že šly při svém rozhodování proti hlavnímu smyslu vodního zákona, kterým je ochrana povrchových a podzemních vod.
Soud svým rozsudkem vrátil celou kauzu na Ministerstvo životního prostředí. To nyní musí do třiceti dnů znovu rozhodnout o odvolání obce Nelahozeves z roku 2011, je ale už přitom vázáno názorem soudu. Pokud se bude ministerstvo verdiktem soudu řídit, ještě letos začne znovu platit původní rozhodnutí inspekce z roku 2003, podle nějž má být skládka zlikvidována do konce roku 2010. UNIPETROL by se tak ze dne na den ocitl v pětiletém prodlení.
Inspekce by pak mohla splnění povinnosti začít vymáhat pomocí pokut nebo v krajním případě i formou exekuce na majetek společnosti UNIPETROL. (O této možnosti jsme psali v roce 2011 v článku Skládka styrenů – časovaná bomba pro Nelahozeves? (II. díl: 1989–2011).) Zda bude obec Nelahozeves něco takového požadovat, ale zatím současný starosta Josef Kebrle nechce říci. “Po pěti letech snažení je jasné, že něco udělat musíme. Silovým prostředkům by ale měla předcházet jednání a pokus o smírné řešení,” konstatoval nástupce Petry Urbanové v první reakci na přelomový verdikt soudu.
Chybělo přitom málo a celá věc by byla úplně ztracena. Obec totiž při podání kasační stížnosti zapomněla včas zaplatit soudní poplatek ve výši pět tisíc korun. Peníze na účet soudu přišly pouhý den předtím, než do datové schránky obce Nelahozeves dorazilo usnesení soudu o zastavení řízení kvůli nezaplacenému poplatku. Soud následně na žádost advokáta Jantače řízení opět obnovil. Incident se odehrál loni v listopadu a prosinci, kdy Josef Kebrle přebíral funkci starosty po své předchůdkyni Petře Urbanové.
Skládku styrenových smol nedaleko hleďsebského lesa provozoval v letech 1964–1985 tehdejší státní podnik Kaučuk Kralupy, celkem na ni navezl zhruba 23 tisíc sudů se styrenovými smolami a dalším toxickým odpadem z výroby. Část látek ze špatně zabezpečené skládky ale postupně unikla do půdy a kontaminovala podzemní vody v okolí, včetně užitkové vody ve studních v ulici Pod Strání.
Rozsudek Nejvyššího správního soudu
(mm)