Na konci března se na šesti stanovištích na tříděný odpad objevily černé popelnice, do nichž můžeme vhazovat drobné kovy. Povinnost zajistit oddělený sběr kovů mají obce stanovenou zákonem od 1. ledna letošního roku.
Proč obec splnila zákonnou povinnost až s téměř tříměsíčním zpožděním? “Museli jsme systém vymyslet a následně najít dodavatele služby,” vysvětluje zastupitelka a předsedkyně komise životního prostředí Olga Riegertová. Obec podle ní také musela nejprve schválit vyhlášku, která svoz kovů upravuje, a to se ukázalo jako problém. Ministerstvo životního prostředí totiž vydalo metodický pokyn k návrhu vyhlášky teprve na konci ledna a obci napoprvé připravenou vyhlášku vrátilo s tím, že si samo nejprve potřebuje doladit některé detaily. Vyhlášku pak zastupitelstvo schválilo na zasedání 12. února (text vyhlášky zde).
Novela zákona o odpadech, která povinný sběr kovů zavedla, vyšla ve Sbírce zákonů loni 23. října s účinností od 1. ledna letošního roku. Současný starosta Josef Kebrle je ve funkci od 10. listopadu.
Do nových popelnic můžete vhazovat veškerý drobný kovový odpad, zejména nejrůznější kovové obaly, jako jsou plechovky nebo víčka od jogurtů. Obaly byste měli před vhozením do kontejneru omýt vodou. Podle zákona ale musí obec zajistit sběr veškerých kovů – tedy i objemnějších. Na objemný kovový odpad obec uzavřela smlouvu se sběrnými surovinami. Obyvatelé obce mohou velké odpady vozit do areálu sběrných surovin v ulici U Dýhárny v Kralupech nad Vltavou. Provozovatel sběrny jim za odevzdané kovy pošle peníze na účet (platbu v hotovosti zákon od 1. března zakazuje) a zároveň obci nahlásí množství kovů, které za uplynulé čtvrtletí převzal od obyvatel Nelahozevsi. Evidence bude jmenovitě uvádět, jaké množství kovů kdo do sběrny odevzdal.
Obec pak souhrnný výkaz (už bez jmen) pošle společnosti EKO-KOM, která sdružuje přes dvacet tisíc výrobců produkujících obalový materiál. Ti do systému povinně přispívají na zpracování obalových odpadů a tyto příspěvky dostávají právě obce za to, že na svém území zajistí třídění odpadu. Kromě kovů tak Nelahozeves stejně jako další obce dostává od EKO-KOMu i odměny za vytříděný papír, plasty, sklo a nápojové kartony. Příjmy z třídění nejsou zanedbatelné – například za rok 2014 EKO-KOM obci poslal 260 tisíc korun, což pokrylo dvě třetiny nákladů na kontejnerový sběr tříděného odpadu. Příjmy jsou odstupňované i podle toho, kolik odpadu se podaří lidem vytřídit. V loňském roce obyvatelé obce vytřídili 26 tun papíru, 30 tun plastů, 22 tun skla a 2 tuny nápojových kartonů. Celkem to dělá 43 kilogramů na obyvatele a rok. “Díky tomu dosahujeme na nejvyšší možnou odměnu,” říká zastupitelka. Například za tunu vytříděného papíru obec dostane od EKO-KOMu 3 066 korun, za tunu plastů 5 415 korun. Za tunu kovů to bude 3 352 korun.
Svoz šesti popelnic na kovy bude do konce června zajišťovat firma .A.S.A. na základě nového dodatku k odpadové smlouvě. Cena činí 115 korun za jeden svoz jedné popelnice. Popelnice budou sváženy nárazově vždy, když se naplní – zatím se plní jen velmi pomalu. Pokud by se vysypávaly v průměru jednou měsíčně, ročně by to obec vyšlo na 18 tisíc korun.
V celkových téměř dvoumilionových nákladech na svoz a sběr odpadu jde v podstatě o drobné, obec se podle Olgy Riegertové přesto rozhodla cílově najít dodavatele této služby v soutěži. Starosta Josef Kebrle se tak zjevně chce vyhnout situaci, do které se v minulosti dostala jeho předchůdkyně Petra Urbanová. Když totiž v letech 2012 a 2013 uzavřela s firmou .A.S.A. smlouvy zabezpečující svoz nápojových kartonů a bioodpadu, právník obce Bohumil Petrů to označil za nezákonný postup, jelikož tím došlo k rozšíření původní zakázky na svoz separovaného odpadu z roku 2005. Podle názoru advokáta měla být na nápojové kartony a bioodpad vyhlášena nová soutěž. (O problematice jsme psali v článku Soutěž na svoz odpadů nebude, bývalý starosta hrozí trestním oznámením.)
Petra Urbanová pak v loňském roce novou soutěž skutečně vyhlásila. Zakázku na svoz a sběr odpadu z obce získala opět .A.S.A. Smlouva pokrývá veškerý odpad kromě kovů, které tehdy v zákoně ještě nebyly. Proto je nyní nutné kovy ošetřit zvlášť. (O soutěži jsme naposledy psali v článku Soutěž na svoz odpadu konečně spěje ke konci.)
Bioodpady každou středu
Počátkem dubna také začal pravidelný svoz biologického odpadu přímo z domácností, které si mohou pronajmout či zakoupit hnědé biopopelnice (pronájem menší stojí 200 korun ročně, větší 300 korun). Dosud se bioodpad svážel jednou za dva týdny pouze ve vegetačním období, od středy 6. května ale bude svoz probíhat každou středu stejně jako u směsného odpadu, a to celoročně. Předtím proběhne ještě svoz 22. dubna. Kdo biopopelnici nechce, může nadále využívat kontejner, který obec čtyřikrát ročně instaluje před hasičárnu. Že je kontejner pouze jeden, si stěžoval jeden z občanů na únorovém zasedání zastupitelstva. Starosta Josef Kebrle dal tehdy najevo, že si připomínku bere k srdci a že s “vysokou pravděpodobností” bude příště kontejner na více místech. “Chceme, aby občané třídili a ne pálili,” uvedl starosta.
Mobilní kontejner bude nadále po obci jezdit kvůli nebezpečnému odpadu. Nejbližší svozový termín bude v sobotu 2. května, kontejner postupně vystřídá pět tradičních stanovišť. Naopak sběr pneumatik bude tento den opět pouze u hasičárny. “Od začátku roku 2014 funguje dle zákona o odpadech povinný systém zpětného odběru pneumatik, a tak každý může odevzdat své pneumatiky při koupi nových, či v autoservisech bezúplatně. Obec tak už zajišťuje pouze doplňkovou službu. Do auta pneumatiky tak jako tak naložit musíme, je jen otázka, jak daleko s nimi pojedeme,” uvádí k tomu Olga Riegertová. Zastupitelka současně upozornila, že u nebezpečného odpadu je povinností občanů odpad předat z ruky do ruky obsluze stanoviště. “Někteří lidé nechávají odpady na místě už dopředu, ještě než kontejner přijede. To se nesmí,” říká Olga Riegertová.
Všechno vytřídíme? Ale kdepak
Jeden z občanů na únorovém zasedání poukazoval na skutečnost, že lidé už v současné době třídí tolik složek, že do popelnic na směsný odpad už není dohromady co dávat. “Přesto ale musíme platit za popelnici 500 korun ročně za každého obyvatele,” stěžoval si.
Statistiky ale bohužel ukazují, že většina občanů Nelahozevsi zdaleka netřídí tak, jak by mohla. Množství směsného odpadu z naší obce, který končí na nedaleké Skládce Uhy, totiž neklesá. Například loni to bylo 623 tun, což je dokonce o čtyři procenta více oproti roku 2013. Tato čísla znamenají, že v průměru každý z nás nahází do popelnice každý týden více než šest kilogramů směsného odpadu.
Bývalá starostka Petra Urbanová před dvěma lety předložila zastupitelstvu návrh nové koncepce, která by přinesla úsporu těm domácnostem, které lépe třídí. Zastupitelstvo ale její návrh nepodpořilo. (O návrhu jsme psali v článku Antimonopolní úřad odpadové smlouvy řešit nebude, obec chystá novou soutěž.)
I kdyby ale obec motivační systém zavedla, sama by díky nedávné soutěži stejně nic neušetřila – i pokud by byly všechny popelnice na směsný odpad prázdné, obec bude stále platit firmě .A.S.A. ročně fixní částku 1,8 milionu korun. “Pokud bychom to chtěli změnit, smlouvu bychom museli vypovědět a vyhlásit novou soutěž,” upozornil současný starosta Josef Kebrle. Parametry soutěže v minulosti kritizoval i představitel firmy .A.S.A. Libor Luňáček, přestože právě jeho firma soutěž vyhrála. I on pohrozil, že v případě změny tržních podmínek by .A.S.A. mohla z čerstvě uzavřené smlouvy vycouvat.
(mm)