V naší obci od září vznikne nové vzdělávací zařízení. V dosud volné, nově zrekonstruované budově v Zagarolské ulici se od září otevře nová soukromá základní a mateřská škola s prvky Montessori.
Chystaná nová škola navazuje na činnost vzdělávacího centra Montessori, které v současné době sídlí v Přemyslově ulici v Kralupech nad Vltavou. Vzniklo před dvěma lety a děti, které jej navštěvují, postupně dorostly do věku, kdy již začnou chodit do školy. Na Kralupsku ale není žádná základní škola podobného zaměření, nejbližší je v Kladně. Majitelky centra Martina Nováková a Eva Vaďurová tedy nakonec vyšly poptávce vstříc a rozhodly se založit základní školu, na níž mohou děti přirozeně pokračovat. Zřizovatelem školy je ústav nesoucí název Základní škola a Mateřská škola VIA LIBERTATIS (v překladu “cesta ke svobodě”). Ředitelkou ústavu je právě Martina Nováková.
Do budovy v Přemyslově ulici se ale škola nevejde a jiný vhodný prostor se zakladatelkám v Kralupech nalézt nepodařilo. Mezitím jim ale padl do oka volný nově zrekonstruovaný dům v Zagarolské ulici v Nelahozevsi, který nabízela k pronájmu místní realitní kancelář. S majitelem objektu Martinem Hlavou si obě ženy brzy plácly. Přízemní budova o výměře 300 metrů čtverečních je vnitřně velmi flexibilní. Právě variabilita prostoru byla jednou z hlavních věcí, které si Martin Hlava při rekonstrukci hlídal. Už tehdy podle svých slov zvažoval, že by objekt mohl sloužit k sociálním nebo vzdělávacím účelům. Dílčí přestavba interiérů bude sice nutná, majitel ale provozovatelkám vyšel vstříc. K budově patří též zahrada o rozloze dva tisíce čtverečních metrů a malé parkoviště. K autobusové zastávce je to 200 metrů.
Škola, školka a rodinné centrum – vše od září
Od 1. září 2015 se v nové škole otevře 1. třída, do níž by mělo nastoupit osm prvňáčků. Každý další rok by pak škola měla přijímat osm nových žáků. A protože jedním z principů Montessori pedagogiky je podpora kooperace dětí různého věku, cílově budou tři třídy spojené dohromady. Zápis do 1. třídy se uskuteční ve dnech 23. a 24. ledna, tentokrát ještě naposledy v kralupském Montessori centru. Ředitelkou školy bude Ivana Trnková. Škola ani školka ještě nejsou zapsány ve školském rejstříku, podle Martiny Novákové už ale krajský úřad žádost předběžně schválil a zápis v rejstříku už je jen formalita.
Vzdělávací program školy je podle Martiny Novákové v přípravě. Vycházet bude z pedagogiky Montessori v kombinaci s metodikou Škola Můj Projekt, která klade důraz na individualitu dítěte a vytvoření tvůrčího a motivujícího prostředí ve škole. Hodnocení má probíhat podle tzv. map pokroku, kterými se sleduje pokrok každého jednotlivce s ohledem na jeho individuální schopnosti. Zásady budoucího vzdělávacího programu jsou již nyní k dispozici na webových stránkách školy.
Vedle základní školy se otevírá i školka a rodinné centrum pro rodiče s malými dětmi a nastávající maminky. V objektu bude i školní družina a hlídací centrum s provozní dobou od 7 do 17 hodin. Vedle toho se v centru budou konat různé cvičební programy a tematické semináře, které dosud probíhaly v Přemyslově ulici v Kralupech.
V objektu pochopitelně chybí prostory pro vaření obědů, jídlo pro děti se bude dovážet z nedaleké hospody U Hasiče ve Starých Ouholicích. S touto restaurací spolupracuje Montessori centrum už delší dobu a s kvalitou jídel je Martina Nováková velmi spokojená. “Postupně jsme si je vychovali,” směje se. Jídla jsou uzpůsobena pro děti, třikrát týdně je k dispozici bezmasé jídlo.
Bohaté děti na jedné straně, chudé na druhé?
Škola ovšem nebude zadarmo. Kraj sice podle zákona poskytuje dotace i soukromým školám, to však na pokrytí veškerých nákladů zdaleka nestačí. Školné tak bude činit čtyři tisíce korun měsíčně, a to pro základní i mateřskou školu.
Právě na tuto okolnost poukázala zastupitelka Květuše Dittrichová (KSČM), když zástupkyně zřizovatele Jana Krejsová a Zuzana Vondrová přišly požádat zastupitele o souhlas obce se zřízením školy. Stanovisko obce totiž musí být přiloženo k žádosti o zápis do školského rejstříku. “Budeme mít naproti sobě děti bohatých rodičů a děti chudých rodičů,” postěžovala si zastupitelka. Prakticky naproti se totiž nachází budova č. 313, v níž sídlí dvě třídy Mateřské školy Nelahozeves. Podle Zuzany Vondrové ale nejde jen o peníze, hlavní je způsob výuky. Vzdělávací systém navržený italskou pedagožkou Marií Montessori se totiž v řadě ohledů od klasické základní školy liší. Kromě cíleného spojování dětí do “trojtříd” se klade velký důraz na partnerský přístup či svobodnou volbu práce, kdy se dítěti ponechává větší prostor k tomu, aby si samo rozhodlo, čemu se chce v danou chvíli ve škole věnovat. (Podrobnější informace o pedagogickém směru Montessori naleznete například v rozhovoru s Martinou Novákovou, který vyšel v květnovém Kralupském zpravodaji.)
Zastupitelstvo nakonec sedmi hlasy z devíti novou školu podpořilo. Kromě Květy Dittrichové se zdržel jen František Šimek. Podle zastupitelky Petry Urbanové může nové vzdělávací zařízení sloužit jako alternativa pro rodiče, jejichž děti se do veřejné školky nedostanou. “Je to snesitelná částka,” konstatovala zastupitelka. Starosta Josef Kebrle současně upozornil, že od letošního roku si lze školné odečíst z daní.
Že v nové škole a školce bude k dispozici i několik volných míst pro děti z Nelahozevsi, předpokládají i zakladatelky. Většinu míst ale nejspíš zaplní děti, které už nyní docházejí do Montessori centra v Kralupech. Mezi nimi je i pětiletá Terezka a tříletá Markétka z Nelahozevsi. Jejich maminka na adresu vzdělávacího centra nešetří chválou. “Jsem velmi spokojená,” říká Marika Havelková, která si školku Montessori vybrala mimo jiné právě pro její zaměření. “Mají velmi pozitivní přístup k dětem.”
(mm)