Nelahozeves si pomalu zvyká na to, že starosta obce se může vyměnit i častěji než jednou za dvacet let. Uskupení Otevřená Nelahozeves sice ve volbách skončilo na druhém místě, různé okolnosti ale nakonec způsobily, že jeho lídr Josef Kebrle usedl 10. listopadu do funkce starosty. Dostal tak příležitost ukázat nelahozeveské veřejnosti, že jeho agenda je širší než jen boj proti rozšíření skládky odpadů.
Shodou okolností se scházíme 17. listopadu, v den pětadvacátého výročí začátku sametové revoluce. Pro zajímavost, co jsi dělal 17. listopadu 1989?
Sedmnáctého nevím, to si nepamatuju, ale neděli poté si už pamatuju. Doma se řešilo, jestli mám jet do Prahy nebo ne, a když jsem do Prahy přijel, tak se už na kolejích řešilo, jestli bude nebo nebude stávka. Chodil jsem v té době do prváku na vysokou školu. Takže na Jižním Městě se schůzovalo do půlnoci, jestli na VŠCHT bude stávka. A pak už to šlo rychle.
Co pro tebe ten svátek znamená? Má to pro tebe nějaký význam?
Ano, má význam. První konotace je o odvaze. Z dnešního pohledu je to sranda. Studenti se sešli a stávkovali. Tenkrát to ale zase tak úplná sranda nebyla. Člověk musel mít odvahu věci říct. Je to o svobodě – jak o svobodě rozhodování o svém vlastním životě, tak o míře přijetí zodpovědnosti, kterou s sebou svoboda nese.
Starostou Nelahozevsi jsi byl zvolen i dvěma hlasy zástupců komunistické strany. Nemáš s tím hodnotový problém? Zvlášť v souvislosti s nynějším výročím Listopadu? Protože komunisti zrovna tohle výročí většinou neslaví. Řešil jsi to?
Řešil. A myslím, že vyřešil. Já si za těmito dvěma hlasy stojím. Myslím si, že o Pepovi Kuklovi všichni vědí, že je slušný člověk, a o paní Dittrichové nemluvě. Jestli se paní Dittrichová poněkolikáté dostala z libovolného místa kandidátky do zastupitelstva, tak to znamená, že pro lidi tady něco udělala. Já si za oběma stojím. Mimochodem prvním premiérem Václava Havla byl Marián Čalfa. Suďte stromy po ovoci.
Máš za sebou první týden ve funkci. Co jsi ten týden dělal?
Nástup do práce jako všude jinde. Seznámení s lidmi, první porada se zaměstnanci úřadu a pak hlavně předávání s bývalou paní starostkou. A pak už řešení věcí, které bylo potřeba řešit neodkladně. Namátkově zateplení Zagarolské, kde musí být do konce roku výběrové řízení, nebo smírčí dohoda s firmou Pohl. Hodně jsem se snažil co nejvíc mluvit s lidmi, kteří na úřadě pracují. Mám z nich dobrý pocit, že to jsou profesionálové, kteří svoji práci dělají a budou dělat dobře. Předávání úřadu bylo od paní starostky obsáhlé a korektní.
Dostal jsi tedy obroušený diamant, o kterém mluvila tvoje předchůdkyně, když si stěžovala, že jí zase její předchůdce předal úřad v žalostném stavu?
Nechci komentovat obroušený diamant. Já jsem taky míval s bývalým panem starostou řadu názorových rozdílů, ale nemyslím si, že bychom se po čtyřech letech, kdy byla šance dělat věci jinak, k tomu měli neustále dál vracet. Pan Otásek v Nelahozevsi udělal spoustu věcí. Petra Urbanová tady taky udělala spoustu věcí. Věřím tomu, že my tady taky dokážeme udělat spoustu věcí a nechci v prvním týdnu začít hodnotit obroušenost diamantů v jednotlivých volebních obdobích.
Lidé už ale začali hodnotit tebe, ačkoliv jsi ve funkci pár dní. Například Pavel Matoušek, který se začíná profilovat jako reprezentant tvých radikálních odpůrců. Je ale pravda, že tvé zvolení překvapilo hodně lidí. Jak chceš ty lidi přesvědčit, že jsi člověk na správném místě?
Pavel Matoušek je radikál, nechme mu prostor k radikálním vyjádřením. To je jeho svaté právo. Dále si myslím, že tu nejde o dělení lidí mezi odpůrce a příznivce. To není tak, že já musím přesvědčit svoje odpůrce. Je to tak, že jsou lidi v Nelahozevsi a všechny musím přesvědčit o tom, že ta práce bude dobrá. Nechci je dělit na příznivce a odpůrce. Tím hlavním, čím člověk může přesvědčit, jsou výsledky.
Myslím si, že mám pár výhod daných svojí dosavadní kariérou. Mám dobré zkušenosti s prací v týmech lidí. Umím vytvořit dobrý tým, který kope spolu a je výkonný. Už se mi to párkrát povedlo na různých místech a věřím tomu, že se to podaří i na Obecním úřadě v Nelahozevsi. Nejen s lidmi z úřadu a se zastupiteli, ale i s jinými lidmi, kteří nejsou v zastupitelstvu, ale mají ochotu pracovat pro obec. Myslím si, že týmová práce bude jednou z pozitivních věcí. Nemyslím si, že vést obec je sólový projekt. I když je to malá obec, děje se v ní spousta věcí. Dobrý výsledek je založený na tom, že hodně lidí dělá řadu věcí.
Zmínil jsi svoji dosavadní pracovní kariéru. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva jsme pochopili, že do konce roku budeš nadále zaměstnán na svém současném pracovním místě a funkci starosty se budeš naplno věnovat až od 1. ledna příštího roku.
Uvolněný pro výkon funkce budu od 1. ledna. Naplno jsem se ale práci starosty musel začít věnovat v podstatě hned po svém zvolení. Musel jsem odřídit zbytek ustavujícího zasedání zastupitelstva a druhý den ráno být na úřadě a fungovat. Takže si myslím, že naplno se jí věnuju už teď. Jiná věc je, že teď někde pracuju. Věřím tomu, že když člověk odněkud odchází, tak nemůže předat práci za týden. Mám snahu u svého současného zaměstnavatele věci nastavit tak, aby došlo k hladkému předání. Aby měli čas najít nástupce. Abych měl, pokud se to povede včas, prostor agendu dobře předat. Aby můj zaměstnavatel nebyl negativně ovlivněn tím, že jsem byl zvolen starostou Nelahozevsi. Jsem přesvědčen, že přechodné období je fér.
Zmínil jsi některé hodně akutní věci. Jednou z nich je určitě příprava rozpočtu obce na následující rok. V jaké je fázi?
Na přípravě rozpočtu již pracuji jak já, tak zaměstnanci úřadu. Jsme ve fázi hodnocení východisek a podkladů k rozpočtu, hodnocení hlavních investičních akcí a plánování mandatorních výdajů rozpočtu. Důležitým podkladem jsou například vstupy od školy a školky, které budeme mít k dispozici v nejbližší době. Věřím, že připravit rozpočet včas lze. Očekávám jeho schválení v předvánočním prosincovém týdnu.
Jak se do rozpočtu promítnou investiční priority na příští rok?
Tak tohle jsme za ten první týden opravdu nerozhodli. Chci, aby se rozpočet řešil na první poradě zastupitelstva. O těchto věcech budeme jednat.
Co považuješ pro sebe jako nového starostu za nejdůležitější úkoly pro nejbližší období?
Vedle rozpočtu na příští rok dořešení personálních věcí. Tím mám na mysli komise starosty. Protože tím se dál zvýší výkonnost skupiny lidí, kteří pracují pro obec. Už jsem také zmínil dořešení dotací, které mají ještě letos termíny, abychom dokázali dotační peníze vyčerpat včas a správně. Dále je to pokračování v procesu tvorby územního plánu a nastartování spolupráce zastupitelstva.
Co si pod tím posledním máme představit?
Ideální situaci si představuji takovou, že zastupitelstvo nebude rozpůlené, že se na většině věcí shodneme. Minimálně dvě třetiny agendy tak jako tak budeme chtít řešit všichni stejně. Věřím, že jako zastupitelstvo dokážeme fungovat, bavit se spolu o prioritách, a pak se dohodnout, nebo v něčem nedohodnout. Ale mluvit spolu.
Spolupráce zastupitelů je hezká věc, ale zatím jsme na ustavujícím zasedání zastupitelstva viděli hlavně hlasující koalici pěti proti čtyřem.
To není pravda, u výborů jsme viděli hlasování 9 : 0, respektive 8 : 1, když se v některých případech někdo zdržel.
Budiž, ale otázka zní, zda těch pět zastupitelů, kteří zjevně koordinovali svoji volbu dopředu, a to nemyslíme nijak ve zlém, jestli je to skutečně něco, co se dá označit jako koalice. To znamená, že budete víc mluvit mezi sebou v těch pěti, nebo jestli se budeš snažit víc mluvit mezi všemi devíti?
Mezi námi pěti máme několik věcí, které skutečně prosazovat chceme. Jsou to priority pro jednotlivá kandidující uskupení. V našem případě Otevřené Nelahozevsi jsou to věci, jak už název napovídá, okolo otevřené komunikace v obci, o efektivním využití peněz, o škole. S kandidáty KSČM se chceme vrátit k existenci zastupitele s prioritou pro sociální věci. Věříme, že taková práce je v obci potřeba, vzhledem ke složení obyvatel. Je tu řada starších důchodců, tito lidé potřebují pomoct s řešením různých životních situací. K tomu bychom se chtěli vrátit. ČSSD zase kladla v předvolebních rozhovorech důraz na praktické vyřešení obecních dotací. Myslím si, že se naše programy dobře doplnily. Nemáme výraznější programové rozpory. Také jsme se potřebovali ujistit, že spolu dokážeme dobře komunikovat. Nechceme ale schvalovat věci nutně pět proti čtyřem. Budeme o projednávaných věcech mluvit i s ostatními lidmi, zvlášť se zastupiteli, ale i s lidmi po celé vesnici.
Ing. Josef Kebrle vystudoval organickou chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, absolvoval v roce 1994. Většinu pracovní kariéry strávil v manažerských pozicích v obchodě a marketingu. V komunálních volbách v roce 2014 byl zvolen členem zastupitelstva za uskupení Otevřená Nelahozeves. Na ustavujícím zasedání 10. listopadu 2014 byl zvolen starostou Nelahozevsi. Ve funkci vystřídal Petru Urbanovou. Je zakladatelem a předsedou Občanského sdružení Nelahozeves. Je ženatý a má tři děti. V Nelahozevsi žije od roku 1996. Věnuje se stolnímu tenisu a maratonskému běhu. |
Několikrát jsi zmínil využití prostředků. Před volbami i po nich zazněl na tvoji adresu názor, že když ses v minulém volebním období profiloval jako odpůrce rozšíření Skládky Uhy, nemáš morální právo teď rozhodovat o příjmech ze skládky. Co bys vzkázal lidem, kteří to říkají?
Které lidi myslíš?
Například bývalého starostu Jaroslava Otáska. Ten se v přímluvě před volbami podivil, že zrovna ty chceš o těch „špinavých penězích“ rozhodovat.
Já bývalému panu starostovi nic vzkazovat nechci. On měl představu, že sem skládka přinese peníze, prosazoval ji. Já jsem jiného názoru. Myslím, že skládka není pro obec dobře. Ale ta skládka tu teď je. Znamená to tedy, že třetina obyvatel obce, kteří se v referendu vyjádřili proti skládce, už nikdy nemá právo rozhodovat o financích obce? Uspěli jsme ve volbách, tak budeme rozhodovat o financích obce.
Když se podíváme na tvůj životopis na profesní sociální síti LinkedIn, tak je jasné, že půjdeš s platem dolů, a to patrně o dost. Jaká je motivace člověka, jako jsi ty, aby opustil svoji dosud velmi úspěšnou profesní kariéru a šel dělat starostu Nelahozevsi?
Pracuju v korporátní sféře už 18 let, z toho cca 15 let v manažerských pozicích. V určité fázi kariéry člověk usoudí, že potřebuje jiný typ práce. Pro mě je čest a ocenění obec vést. Vážím si toho, že to můžu dělat. Také si myslím, že i osobně se můžu v tuto chvíli víc posouvat jako starosta. V dnešní době kariérní věci nejsou o nejbližších dvou letech a platu příští měsíc. Baví mě celý život posouvat se, naučit se věci, zvládnout je, předat to, co umím já, na oplátku si z toho vzít to, co příslušná funkce nebo práce člověku nabízí. Myslím si, že na pozici starosty se mi příležitosti dostanou v míře vrchovaté. Já mám co dát práci starosty a naopak tato práce má co dát mně. Myslím si, že vím, do čeho jdu. Můj strýc Josef Pavlačka byl dlouho starostou obce Ostrožská Nová Ves, se kterou si mimochodem Nelahozeves za povodní pomáhala. Moje maminka pracovala řadu let jako tajemnice městského úřadu, takže si dokážu poměrně přesně představit, co pozice starosty obnáší, a prostě mi to za to stojí.
V současné době jsi stále předsedou Občanského sdružení Nelahozeves. Hodláš tu funkci předat nebo si ji chceš ponechat?
Té funkce se určitě vzdám a věřím, že na nejbližší výroční schůzi si sdružení zvolí nového předsedu. Věřím, že jsme základy položili dobře. Takové občanské sdružení má v obci místo a věřím, že bude existovat dál i beze mě.
Rozhovor připravili Miloš Mojžiš a Marta Mojžišová