Městský soud v Praze ve čtvrtek zamítl žalobu obce Nelahozeves na Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Obec se u soudu domáhala urychlení sanace staré skládky styrenových sudů nad hleďsebským lesem.
Na rozhodnutí obec čekala téměř tři roky – starostka Nelahozevsi Petra Urbanová podala žalobu v říjnu 2011 poté, co MŽP zamítlo odvolání obce proti rozhodnutí České inspekce životního prostředí. Ta tehdy posunula termín sanace skládky, původně stanovený na konec roku 2010. Nový termín inspekce stanovila na pět let od ukončení výběrového řízení na dodavatele sanačních prací. Soutěž mělo vyhlásit Ministerstvo financí, které se za sanaci skládky smluvně zaručilo firmě UNIPETROL už v roce 1994 při privatizaci tehdejšího státního podniku Kaučuk Kralupy. UNIPETROL tehdy společně s továrnou získal do vlastnictví i skládku. Ministerstvo ale soutěž za celých dvacet let neuskutečnilo a ve smlouvě na to nemá ani žádnou lhůtu. Letos na jaře byla sice soutěž vyhlášena, nakonec ji ale resort zase zrušil. V současné době není ministerstvo schopno sdělit, kdy bude veřejná zakázka znovu vyhlášena.
Podle názoru obce Nelahozeves neměla inspekce právo termín sanace skládky posouvat v podstatě na neurčito pouze proto, že původní termín – konec roku 2010 – už vypršel. “Ministerstvo životního prostředí i Česká inspekce životního prostředí hrubě porušily zákon,” uvedl na čtvrtečním ústním jednání advokát Petr Jantač zastupující ve sporu obec Nelahozeves. Ministerstvo navíc obvinil, že místo ochrany životního prostředí hájí spíše zájmy firmy UNIPETROL.
Soud se nakonec přesto přiklonil na stranu MŽP. Podle předsedkyně senátu Karly Cháberové bylo nutné vydat nové rozhodnutí proto, aby mohl být zaveden podrobný monitoring podzemních vod v okolí skládky, který v té době nebyl prováděn. Soudkyně navíc zdůraznila, že v situaci, kdy Ministerstvo financí zůstávalo nečinné, zvolila inspekce pravděpodobně jediné možné řešení. Současně ale uznala, že situace v Nelahozevsi je z hlediska občanů obce neúnosná a nečinnost Ministerstva financí označila za nezodpovědnou. “Soud naprosto chápe snahu obce Nelahozeves, ale správní orgán nepochybil,” uzavřela Cháberová.
Soud zároveň odmítl žalobu dvou obyvatel ulice Pod Strání, kteří se k žalobě obce připojili s odkazem na právo na příznivé životní prostředí zakotvené v Listině základních práv a svobod, které jim skládka poškodila kontaminací užitkových vod. Podle soudu ale obyvatelé obce neměli vůbec právo žalobu podávat, protože nebyli účastníky řízení, které žalobě předcházelo.
Obec může nepříznivý rozsudek napadnout ještě kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.
(mm)