Likvidace staré skládky styrenových smol v Nelahozevsi se opět zasekla. Ministerstvo financí sice v únoru začalo v soutěži hledat firmu, která by sanaci ekologické zátěže z dob komunistického režimu provedla, v zadávací dokumentaci ale uchazeči našli řadu nesrovnalostí a soutěž byla nakonec zrušena. Krátce poté se ale shodou okolností začal soud konečně zabývat žalobou, kterou se obec snaží dosáhnout co nejrychlejšího odstranění skládky.
Únorovou soutěž vyhlášenou Ministerstvem financí provázely četné připomínky uchazečů. Mimo jiné se ukázalo, že ze zadávací dokumentace omylem vypadla jedna stránka, která shodou okolností popisuje požadovaný způsob odtěžení odpadů. Babišův resort byl také nucen uznat chybu v počtu požadovaných vzorků při posanačním monitoringu. Tyto nedostatky následně vedly až ke zrušení tendru – ministerstvo sice všechny chyby postupně opravilo, jeden z uchazečů si ale stěžoval, že se kvůli dodatkům a opravám neposunul termín pro podání nabídek, a resort jeho námitku uznal. “Ministerstvo dospělo k závěru, že nedošlo k přiměřenému prodloužení lhůty pro podání nabídek v souvislosti s provedenou úpravou zadávacích podmínek,” přiznala tisková mluvčí resortu Tereza Peprníková s tím, že soutěž bude “po nezbytné aktualizaci” vypsána znovu.
Ani po pěti měsících ale ministerstvo opakovanou soutěž nevyhlásilo. Podle mluvčí je totiž třeba aktualizovat celý “ne zcela vyhovující” projekt sanace, který je starý devět let a podle některých uchazečů jsou některé požadavky již dnes nesplnitelné. “Termín zahájení zadávacího řízení nelze odhadnout,” uzavřela Papírníková.
Původní soutěž přitom dospěla až k otevírání obálek a všichni uchazeči tak nyní znají cenové nabídky svých konkurentů. Nabídku podalo celkem 10 firem, nejlevnější byla odpadová firma SITA, která sanaci skládky vyčíslila na 33 milionů korun včetně DPH. Na druhém místě skončila .A.S.A. se 36 miliony. Ministerstvo předtím odhadlo náklady na sanaci skládky na více než 120 milionů korun.
Žaloba přišla na řadu po třech letech
Průtahům resortu financí by však nakonec mohl učinit přítrž Městský soud v Praze. Po téměř třech letech totiž konečně přišla na řadu žaloba, kterou v říjnu 2011 podala obec Nelahozeves na Ministerstvo životního prostředí. Obec se u soudu snaží zvrátit verdikt ministerstva, které předtím potvrdilo posun sanace skládky na neurčito. Na průtahy v řízení si v závěru loňského roku stěžovala starostka Petra Urbanová. Podle mluvčí soudu Markéty Puci ale její stížnost nehrála v prioritách soudu žádnou roli, protože žaloba nesplňuje podmínky pro přednostní projednání. “Senáty správního úseku mají na stole stovky spisů. Většina z nich v tuto chvíli vyřizuje případy z roku 2011,” upozornila mluvčí.
Soud ve věci nyní nařídil ústní jednání, které se uskuteční 11. září v Praze, poté by konečně mohl padnout rozsudek. Pokud by soud obci vyhověl, začalo by opět platit dříve zrušené rozhodnutí České inspekce životního prostředí, které ukládá zlikvidovat skládku do konce roku 2010. Pak by se obec mohla okamžitě domáhat splnění povinnosti třeba i návrhem na exekuci firmy UNIPETROL jako vlastníka skládky. K podobnému případu už došlo v roce 2006 v Českých Budějovicích, kdy soud uvalil exekuci na firmu Jihočeská plynárenská, která v termínu nezlikvidovala staré plynojemy obsahující toxické látky. Ministerstvo financí, které se k sanaci zátěže smluvně zavázalo, tehdy okamžitě zareagovalo a sanace plynojemů byla urychleně provedena. (Podrobnosti k této kauze jsme popsali v článku Skládka styrenů – časovaná bomba pro Nelahozeves? (II. díl: 1989–2011).) Obdobně ministerstvo ručí za sanaci nelahozeveské skládky vůči firmě UNIPETROL, která ji získala v rámci privatizace bývalého státního podniku Kaučuk Kralupy.
Kaučuk provozoval skládku styrenových smol v Nelahozevsi v letech 1964–1985, celkem na ni navezl zhruba 23 tisíc sudů se styrenovými smolami a dalším toxickým odpadem z výroby. Část látek ze špatně zabezpečené skládky ale postupně unikla do půdy a kontaminovala podzemní vody v okolí, včetně užitkové vody ve studních v ulici Pod Strání. Před používáním užitkové vody loni v Nelahozeveském zpravodaji varoval vodohospodář Martin Jakoubek.
(mm)