Po středečním zasedání zastupitelstva je jasné, že rada obce, kterou prosazovala starostka Petra Urbanová, minimálně v dalších čtyřech letech v naší obci nevznikne. Současné zastupitelstvo totiž nepodpořilo budoucí navýšení počtu zastupitelů z devíti na patnáct, což je podmínkou pro to, aby rada po volbách mohla být ustavena.
V komunálních volbách, které proběhnou 10. a 11. října, tak budeme volit devět zástupců jako doposud. Navýšení počtu zastupitelů na patnáct podpořili kromě samotné starostky Petry Urbanové jen Pavel Matoušek a Stanislav Kuchta. Všichni ostatní byli proti. Radek Modes (ČSSD) se zasedání nezúčastnil, starostka však na začátku zasedání přečetla jeho prohlášení, z nějž vyplynulo, že se zvýšením počtu zastupitelů také nesouhlasí. “Úkoly, které jsou v naší obci obvyklé, se dají řešit se stávajícím počtem zastupitelů,” uvedl Radek Modes ve svém prohlášení. “Starosta a místostarosta mají dostatečné kompetence,” konstatoval zastupitel.
Petra Urbanová se před hlasováním snažila získat zastupitele na svou stranu s pomocí prezentace, v níž shrnula základní argumenty ve prospěch vytvoření rady, která by v podmínkách Nelahozevsi měla pět členů. Podle starostky není správné nechat rozhodování o hospodaření obce v rukou jednoho člověka v situaci, kdy do obecního rozpočtu budou plynout velké příjmy ze Skládky Uhy. Podle údajů .A.S.A. by za celou životnost skládky mělo jít až o půl miliardy korun – za předpokladu, že nedojde ke snížení kompenzačního poplatku, který v současné době činí 500 Kč na tunu. Bývalý zastupitel Jiří Rous v reakci upozornil, že jde o souhrnný příjem za celý provoz skládky. “Pět set milionů je velká suma, ale v ročním období to nebude tak horké,” uvedl bývalý zastupitel. Podle starostky však nelze roční rozpočet v tuto chvíli určit, protože to záleží na schopnostech firmy .A.S.A. získat pro Skládku Uhy odpady.
Další reakce občanů v diskusi byly různé – někteří vznik rady podpořili, jiní byli proti. Podle jednoho z diskutujících by bylo možné oborovou agendu zajistit pomocí výborů a komisí tak jako doposud. Petra Urbanová tento názor odmítla s tím, že výbory a komise nenesou zodpovědnost za svá rozhodnutí. Radní by za svou činnost byli přímo odpovědní. “Kdyby tady byla rada, rozpočtu se věnuje pět lidí a starosta nemůže svévolně rozhodovat,” obhajovala svůj návrh starostka. Podle její představy by si radní rozdělili kompetence za jednotlivé oblasti, jako je například doprava, školství nebo kultura, a rozhodování by bylo kolektivní. “Patnáctičlenné zastupitelstvo s radou je méně zneužitelný systém než devítičlenné zastupitelstvo s jedním starostou,” zdůraznila starostka. “Za největší argument považuji ten, že zavedením rady zamezíme zneužití současného modelu fungování obce jedinou osobou s příležitostí spravovat finance v desetinásobném objemu proti stávajícímu rozpočtu,” podpořila starostka své argumenty v podkladové prezentaci.
Zároveň vyjádřila názor, že radní by pro své funkce nemuseli být uvolněni – to by znamenalo, že by si ponechali současná zaměstnání a funkci radního by vykonávali mimo pracovní dobu. Za těchto okolností by podle starostky roční náklady na radu činily 70 tisíc korun ročně, tj. necelých šest tisíc měsíčně. (Výpočtu nákladů na radu jsme se věnovali v článku Petra Urbanová zahájila předvolební kampaň.)
Petra Urbanová svůj návrh doplnila o přehled nedalekých obcí podobné velikosti jako Nelahozeves, které radu mají – jde například o Lužec nad Vltavou, Mšené Lázně nebo Mšeno. “Obce naší velikosti radu mají a nemají na svém území žádné nadstandardní příjmy. Nelahozevsi stačí devět členů zastupitelstva pro spravování půl miliardy finančních prostředků!” uvádí se v podkladové prezentaci prezentované starostkou na středečním zasedání. Většinu zastupitelů však její argumenty, již dříve podpořené článkem v Nelahozeveském zpravodaji, zjevně neoslovily. Kromě krátkého vystoupení Květy Dittrichové ale nikdo z přítomných zastupitelů svůj odmítavý postoj nevysvětlil.
Prezentace starostky Petry Urbanové k zavedení rady obce
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$108656914480158124299/PrezentaceStarostkyPetryUrbanoveKZavedeniRadyObce2014$ height=600px imgcrop=height cr=false theme=classic count=100 auto=false/}
Problematice zavedení rady obce se v minulosti věnovaly následující články:
- OsN po referendu (Josef Kebrle, Nelahozeveský zpravodaj, duben 2013)
- Potřebuje Nelahozeves radu obce? (Petra Urbanová, Nelahozeveský zpravodaj, srpen 2013)
- Dobrá rada pro patnáct zastupitelů (Miloš Mojžiš, Nela.cz, březen 2014)
- Bude v naší obci rada? (Petra Urbanová, webové stránky obce – rubrika Názory zastupitelů, květen 2014 – tentýž text následně vyšel v Nelahozeveském zpravodaji)
- Petra Urbanová zahájila předvolební kampaň (Nela.cz, květen 2014)
O tématu zřízení rady v Nelahozevsi informoval také regionální server 5plus2.cz.
(mm)