Přestřižením pásky byl v pátek 23. května zahájen provoz IV. etapy Skládky Uhy. Během zimních a jarních měsíců připravila firma .A.S.A. ke skládkování první ze sedmi sektorů skládky. První kamion s odpady by skládka měla přivítat počátkem června.
Slavnostního zahájení provozu se zúčastnilo několik desítek pozvaných hostů. Nechyběla mezi nimi starostka Nelahozevsi Petra Urbanová, místostarosta Josef Kukla a zastupitel Pavel Matoušek. Dorazila i starostka Uh Blanka Vaigeltová, starostka Velvar Jitka Linhartová či místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák. Mezi další hosty patřili zástupci úřadů, obchodní partneři a zákazníci .A.S.A. Ze zástupců místních spolků byl přítomen předseda mysliveckého sdružení Zdeněk Schneider.
K přítomným promluvil provozní ředitel .A.S.A. Pavel Tomášek. Ve svém vystoupení konstatoval, že .A.S.A. má s areálem bývalé pískovny, do nějž je skládka umístěna, velké plány. “V prostoru uvažujeme i o dalších aktivitách, které by měly navazovat na moderní trendy odpadového hospodářství, jako je energetické a materiálové využívání odpadů,” uvedl provozní ředitel. (.A.S.A. v této souvislosti již před dvěma lety požádala o změnu územního plánu Nelahozevsi – podle představ odpadové firmy by mělo v místě postupně vzniknout komplexní centrum pro nakládání s odpady. Celková plocha areálu by podle představ .A.S.A. měla činit zhruba 80 hektarů, což je pětinásobek současné projektované plochy skládky. Jak se k záměru odpadové firmy postaví zhotovitelé územního plánu a zejména samospráva Nelahozevsi, zatím není známo. Starostka se k záměru dosud stavěla spíše rezervovaně.)
Pavel Tomášek ve svém projevu poděkoval spolupracovníkům, obchodním partnerům a zákazníkům. Poděkování si vyslechli i zástupci stavební firmy Pontevia, která skládku v uplynulých měsících připravila na provoz. Tomášek v této souvislosti zdůraznil, že skládka je naprojektována a vybudována v souladu s nejmodernějšími standardy a v maximální možné míře respektuje požadavky na ochranu životního prostředí.
Po přestřižení pásky následovala komentovaná prohlídka tělesa skládky a doprovodných staveb. Zájemci měli možnost se po areálu projet i na čtyřkolkách. Pro návštěvníky bylo připraveno bohaté občerstvení. Odpoledního bloku, který byl určen pro veřejnost z blízkých obcí, se zúčastnilo jen několik málo návštěvníků.
Skládka Uhy byla založena v roce 1994 rakouskou firmou Asamer v katastru obce Uhy, v letech 2001 a 2009 byla rozšířena o II. a III. etapu. V roce 2008 skládku od Asameru koupila taktéž rakouská firma .A.S.A. Přípravy IV. etapy, kterou se skládka rozšiřuje na území Nelahozevsi, byly zahájeny v roce 2010, neboť III. etapa skládky se již blížila svému naplnění. Schvalovací proces se zkomplikoval zejména v územním řízení, kdy byla .A.S.A. přinucena provést výrazné změny v projektu – na požadavek obce Nelahozeves bylo například zvýšeno dno skládky, neboť obec se obávala ohrožení těsnosti dna vlivem podzemních vod. Z projektu také vypadla původně plánovaná kompostárna a těleso skládky se pro rozpor s územním plánem muselo asi o třetinu zmenšit. Rozpor s územním plánem však nadále namítalo Občanské sdružení Nelahozeves, které se proti vydanému územnímu rozhodnutí odvolalo. Odvolání vzalo zpět poté, co obyvatelé Nelahozevsi v loňském referendu dali skládce na svém území zelenou. Poslední potřebné povolení získala skládka loni v prosinci.
Celková projektovaná plocha skládky činí 16 hektarů, první připravený sektor zabírá zhruba tři hektary. Podle předpokladů .A.S.A. by na IV. etapu skládky mělo být ročně uloženo zhruba 150 tisíc tun odpadů, což by do obecní kasy mělo přinést až 50 milionů korun ročně. První příjmy ze skládky by se v rozpočtu Nelahozevsi měly objevit na přelomu července a srpna. Jak bude obec s příjmy ze skládky hospodařit, zatím není známo – starostka Nelahozevsi Petra Urbanová se dosud ve svých veřejných vyjádřeních omezovala na výčet nejpalčivějších projektů, které by chtěla ze skládkovacího poplatku financovat.
Kladno, to je to město
Největší část navážených odpadů budou představovat komunální odpady z blízkých měst a obcí – dojezdová vzdálenost skládky je zhruba 25 a 30 kilometrů. Do tohoto okruhu spadá i nedaleké Kladno, které před časem požádalo obec Nelahozeves, aby mu část poplatku vracela, a pohrozilo, že jinak začne své odpady vozit jinam – ve hře je až 16 milionů korun ročně. Na základě pověření z dubnového zasedání zastupitelstva se pak Petra Urbanová před dvěma týdny sešla s primátorem Kladna Danem Jiránkem (ODS). “Šlo o úvodní seznámení, sdělení si informací a oboustranné přislíbení další komunikace,” uvedl ke schůzce mluvčí kladenské radnice Vilém Frček. O jednání s kladenským primátorem bude starostka Nelahozevsi informovat na dalším zasedání zastupitelstva, které by se mělo uskutečnit ve středu 18. června.
{gallery}a15/51/foto{/gallery}
(mm)