Týden po rezignaci Ilony Sedlářové na funkci ředitelky Mateřské školy Nelahozeves vypsala obec konkurz na jejího nástupce, či pravděpodobněji nástupkyni. Výzva se objevila 30. dubna na úřední desce obce.
Zájemci o místo ředitele se mohou hlásit do pátku 13. června. Ředitelem školky se může podle zákona stát pouze pedagogický pracovník s nejméně tříletou praxí, obec dále požaduje znalost problematiky školských předpisů, znalost práce na PC a řídicí, komunikační a organizační schopnosti. Případnou chybějící kvalifikaci ředitele školy si lze doplnit do dvou let od nástupu do funkce.
Zastupitelstvo chce v komisi odborníky
Jednotlivé uchazeče posuzuje komise, kterou jmenuje starostka Petra Urbanová. Součástí hodnocení je i osobní pohovor. Vzhledem ke lhůtě, kterou stanovuje vyhláška o konkurzech, proběhnou pohovory nejdříve v první polovině července. Předpokládaný nástup do funkce je přitom už 1. srpna.
Složení konkurzní komise zatím není známo, zastupitelstvo však na svém posledním zasedání na návrh Radka Modese sílou šesti hlasů uložilo starostce, aby do komise jmenovala “osoby odborně způsobilé, které samy mohou nejlépe posoudit odbornou zdatnost uchazeče v konkurzu”.
Petra Urbanová v diskusi, která rozhodnutí předcházela, označila návrh za nesmyslný, protože odbornost členů komise dle jejího názoru zajišťuje již současná legislativa. Radek Modes ale upozornil, že vyhláška vyžaduje odbornost jen u některých členů komise. Dva členy si může zřizovatel jmenovat zcela dle svého uvážení – při minulém konkurzu v roce 2011 takto starostka jmenovala sebe samu a dále předsedu tehdejšího (dnes už neexistujícího) školského výboru Stanislava Kuchtu. Díky usnesení zastupitelstva to už teď udělat nemůže.
“Takže jmenovat nového ředitele bude někdo, kdo nemá s obcí jakožto veřejnoprávní korporací nic společného?” dotazovala se následně starostka. Vyhláška o konkurzech přitom jasně říká, že ředitele jmenuje zřizovatel – komise pouze sestaví z uchazečů žebříček, kterým se zřizovatel (tedy v našem případě starostka) nemusí řídit. “Výsledné pořadí uchazečů má pro zřizovatele doporučující charakter,” uvádí se ve vyhlášce. Na tuto okolnost Petru Urbanovou upozornil i Radek Modes. “I v jiných obcích se stává, že si zřizovatel nevybere prvního, ale třeba druhého,” uzavřel zastupitel.
Starostka poté začala svůj postoj hájit s pomocí zákona o obcích, který říká, že v obcích bez rady vykonává funkci zřizovatele školy starosta. “Jestliže mám nějakou pravomoc o něčem rozhodovat a nesu za to zodpovědnost, tak nelze odloučit tu rozhodovací pravomoc na jiného a přesto tu odpovědnost nést,” konstatovala Petra Urbanová. Zákon o obcích k tomu ale říká, že zastupitelstvo si může pravomoci starosty převzít – za své rozhodnutí pak přebírá zodpovědnost. O tom svědčí například kauza třinácti zastupitelů obce Hladké Životice, kteří letos v lednu dostali podmíněné tresty za to, že zvedli ruku pro prodej obecních pozemků za pět korun na metr čtvereční, ačkoliv obvyklá cena byla podle znalce 250 korun.
Diskuse o konkursní komisi se promítla také do zápisu ze zasedání zastupitelstva. V zápise jsou však uvedena pouze vyjádření starostky, zatímco reakce Radka Modese chybí. Zápis také obsahuje údajné varování starostky, že “pokud bude zmíněné usnesení přijato, zváží, zda se jím bude řídit”. Nic takového ale z úst Petry Urbanové na zasedání nezaznělo.
Situace ve školce je stabilizovaná
Ilona Sedlářová školku opustila pouhý den po své rezignaci, čímž školka kromě ředitelky ze dne na den přišla i o učitelku starších dětí ve Školní ulici. Další učitelka je navíc dlouhodobě nemocná. Kritickou personální situaci se dočasně pověřené ředitelce Haně Sadílkové podařilo operativně stabilizovat záskokem a organizačními opatřeními. “Máme provoz zajištěn tak, aby rodiče nezaznamenali žádnou změnu a aby se to nijak nedotklo dětí,” ujišťuje Hana Sadílková. Na pondělní rodičovské schůzce pověřená ředitelka uvedla, že pro případ potřeby má přislíbenu výpomoc od bývalé ředitelky školky Ivany Janovské.
Hana Sadílková nastoupila do funkce ze dne na den v období, kdy se do školky přijímají nové děti. V prvním kole, které probíhalo v březnu, zůstalo mnoho dětí pod čarou a jejich rodiče se spoléhali na kolo druhé, v němž se mělo přidělovat až 10 dalších míst. Jejich konečný počet ale závisel na tom, kolik předškoláků dostane odklad povinné školní docházky. Nakonec tedy budou rodiče bojovat jen o tři místa a dvě z nich navíc mají být k dispozici jen díky předpokládanému navýšení kapacity školky v Zagarolské ulici. Žádost o navýšení podala ještě Ilona Sedlářová, které se podařilo díky drobným stavebním úpravám zvětšit prostory určené dětem. S navýšením kapacity už souhlasila hygienická stanice, jejíž stanovisko je klíčové, takže následný souhlas krajského úřadu, na který teď školka čeká, by už měl být jen formalitou. Otázkou je pouze to, jak dlouho se bude na krajské razítko čekat.
(mm, rh, kolejkom)