Rok se s rokem sešel a společnost MERO, provozovatel centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi, začala čistit další ze svých šestnácti nádrží. Při čištění vzniká zápach, který může být v některých částech obce cítit. O čištění nádrží informovala obec Nelahozeves na oficiálních stránkách.
Aktualizováno – doplněna informace o reportáži serveru 5plus2.cz.
Přípravné práce čištění nádrže již v minulých dnech proběhly, samotné čištění by mělo trvat zhruba do poloviny června. Pravidelnou inspekci nádrží nařizuje provozovateli zákon. Proces čištění a inspekce vyžaduje intenzivní odvětrávání nádrže, aby do prostoru nádrže mohli vstupovat servisní pracovníci. Zápach může být cítit v severní části Nelahozevsi.
MERO čistí každý rok jednu nádrž, práce probíhají v jarním období. Tentokrát přišla na řadu nádrž č. 3 o objemu 50 tisíc m3 , která je jednou ze čtyř nejstarších nádrží v areálu. Problematická situace nastala v roce 2012, kdy se z tehdy čištěné nádrže č. 10 šířil velký zápach a vzhledem k aktuálnímu počasí jej vítr unášel právě na Nelahozeves, která je od areálu tankoviště vzdálena jen několik set metrů. Místní obyvatelé nemohli zhruba týden vůbec větrat a občas se nedalo ani vyjít ven. Zápach připomínající toluen se šířil ve dne i v noci a způsoboval mj. pálení očí a pokožky. Lidé si také stěžovali, že inspekce nádrže nebyla dopředu nijak avizována a nikdo tak neměl čas se na ni připravit. MERO tehdy poslalo místostarostovi Nelahozevsi Josefu Kuklovi omluvný dopis a přislíbilo, že v dalších letech se pokusí dopady na obyvatele Nelahozevsi minimalizovat.
Později MERO skutečně pořídilo novou technologii na spalování směsi uhlovodíků a vzduchu, takže při dalším odvětrávání v loňském roce již místní obyvatelé zápach téměř nezaznamenali. A letošní zkušenost je zatím podobná. “Zatím jsme nic necítili,” říká Miroslav Šnýdr z Podhořan. Jeho slova potvrzují i další obyvatelé této části obce.
Aktualizace: Reportáž o probíhajícím čištění zásobníků přinesl i regionální server 5plus2.cz. Jeho redaktor Viktor Votruba se zúčastnil exkurze v areálu MERO společně se starostkou Petrou Urbanovou. Obdobnou návštěvu vykonal loni místostarosta Josef Kukla.
Centrální tankoviště ropy bylo v Nelahozevsi vybudováno v letech 1994–1998 v prostorách vytěžené pískovny. V první fázi vzniklo deset nádrží, v následujících letech bylo dostavěno dalších šest. V současné době má tankoviště skladovací kapacitu zhruba 1,5 milionu m3 ropy. Podle zákona musí provozovatel udržovat strategické nouzové skladovací zásoby ropy nejméně na 90 dnů. Tankoviště je napojeno na ropovody Družba a Ingolstadt a slouží též jako jejich krátkodobý mezisklad.
V poslední době je MERO v centru pozornosti zejména v souvislosti s politickou krizí na Ukrajině, přes níž vede ropovod Družba. Kvůli krizi se opět začalo hovořit o možné výstavbě dalších dvou zásobníků, které by umožnily navýšení ropných zásob ze současných 90 na 120 dnů. MERO má již několik let připraven kompletní projekt výstavby včetně stavebního povolení. O navýšení zásob by však musela nejprve rozhodnout vláda.
Média si areálu MERO všimla také letos v lednu v souvislosti s nálezem nevybuchlé pumy z druhé světové války na nedaleké Skládce Uhy. Televize Nova v reportážích uváděla, že tankoviště bylo nálezem vážně ohroženo, provozně-technický ředitel MERO Vít Tůma však tehdy ujistil, že zásobníkům žádné nebezpečí nehrozilo.
V loňském roce jsme se na stránkách portálu Nela.cz věnovali areálu MERO také v souvislosti s možnými dopady pádu dopravního letadla na ropné zásobníky.
(mm)