Zastupitelstvo na svém prvním letošním zasedání přijalo novou směrnici o veřejných zakázkách. Norma, jejíž návrh předložila starostka Petra Urbanová, přináší přísnější pravidla pro zadávání zakázek malého rozsahu.
Zákon o veřejných zakázkách podrobně upravuje pouze zakázky s větším objemem. U takzvaných zakázek malého rozsahu pouze obecně stanoví, že zadavatel musí postupovat transparentně a nesmí nikoho znevýhodňovat nebo diskriminovat. Přesnější pravidla stanovuje právě směrnice obce, která byla poprvé přijata v roce 2011 krátce po nástupu Petry Urbanové do funkce starostky. Do té doby obec žádný předpis podobného typu neměla. Zakázky malého rozsahu přitom nemusí být úplně malé – například pro stavební práce je současný limit šest milionů korun bez DPH.
Verze, kterou před dvěma týdny schválilo zastupitelstvo, je v tomto volebním období už třetí. Obecní předpis totiž musí navazovat na zákon o veřejných zakázkách, v němž se za poslední dva roky limity pro jednotlivé druhy zakázek dvakrát změnily.
Přestože poslední novela zákona zavedla znovu volnější limity, směrnice jde opačným směrem a finanční hranice pro jednotlivé druhy zakázek výrazně zpřísňuje. Dosud například platilo, že pro zakázky do půl milionu korun nebyla obec povinna vyhlašovat žádnou soutěž a mohla oslovit libovolného jednoho dodavatele. Taková volnost odteď platí už pouze u zakázek do 200 tisíc korun.
Další významnou změnou je, že zakázky přesahující 800 tisíc korun musí být podle směrnice dopředu zveřejněny, byť zákon to nevyžaduje. Do této kategorie by tak spadala například veřejná zakázka na konzultanta v oboru vodní hospodářství z roku 2012, která byla v uplynulých měsících z různých stran opakovaně napadána. Sama starostka Petra Urbanová uvedla, že jedním z motivů pro vydání nové směrnice je snaha o větší transparentnost veřejných zakázek. “Poslední dobou jsme předmětem zájmu různých fyzických osob i různých organizací a úřadů,” poznamenala starostka.
Do směrnice byla také začleněna možnost vyhlašovat zakázky pomocí elektronického tržiště Gemin. Jedná se o webovou aplikaci provozovanou na základě koncese Ministerstva pro místní rozvoj, kde lze zadávat veřejné zakázky malého rozsahu elektronicky pomocí jednoduchých formulářů. Hodí se zejména pro nákupy standardizovaných komodit, jako je kancelářské vybavení, výpočetní technika nebo úklidové prostředky, ale lze ji využívat i na nákup různých služeb. Nelahozeves si Gemin vybrala z nabídky pěti dosud koncesovaných tržišť.
Používání elektronických tržišť pro nákupy běžných komodit je od roku 2012 povinné pro ústřední orgány státní správy. Obce a kraje jej využívají na dobrovolné bázi. Do budoucna se uvažuje, že bude od určitého objemu zakázek povinné i pro ně. Zatím obce nejeví o elektronická tržiště velký zájem – například na tržišti Gemin jsou pouhé dvě obce a pět měst, které prostřednictvím tržiště zrealizovaly alespoň jednu zakázku. Na jiných konkurenčních tržištích je to podobné.
Základní služby portálu Gemin jsou pro zadavatele i dodavatele zdarma, vedle toho si může obec připlatit doplňkové služby, jako je například odesílání SMS zpráv.
Zatím není jasné, v jaké míře bude obec elektronické tržiště využívat. Místní dodavatelé zboží a služeb, kteří by se chtěli aukcí na tržišti zúčastnit, se však musí předem zaregistrovat. Registrace je zdarma, dodavatel ale musí disponovat elektronickým podpisem nebo datovou schránkou.
(mm)