V druhé polovině devadesátých let jsem měla možnost zažít s partou mladých lidí koledování Tří králů s jednoduchými převleky, kytarou a zpěvem různých koled. Chodili jsme tenkrát po vsi poblíž Prahy jen tak pro vlastní potěšení a potěšení místních občanů. S podobnou skupinou jsme navštěvovali v období studia na vysoké škole i Motolskou LDN, kde jsme před Vánoci potěšili babičky a dědečky zpěvem koled. Myslím, že z těchto mých zkušeností vychází i mé dnešní nasazení v koledování po celé Nelahozevsi, i když začátky byly velmi pozvolné.
Po našem přestěhování do Lešan a seznámení s místní kralupskou farností jsme byli požádáni od paní Kovářové (ředitelky Farní Charity v Kralupech), abychom pomohli s tříkrálovou sbírkou v kostele ve Velvarech. Tam jsme po mši stáli s kasičkou, a kdo chtěl, mohl přispět. Tehdy jsme měli dvě děti, a tak jsem třetího krále dělala já. Tak tomu bylo několik let, než jsme se odvážili obnovit tradici obcházení domů a odvážili se navštěvovat nejprve své známé (především mladé rodiny) v Lešanech. Postupem času nám přibylo dětí, které se nejen převlékají za krále, ale už naši koledu dokonce doprovázejí hudebními nástroji. Každým rokem přibývají i občané Nelahozevsi, kteří mají zájem nejen přispět do kasičky tříkrálové sbírky, ale těší se na nás a nechají si požehnat dům nápisem svěcenou křídou. V loňském roce se naše skupina rozrostla o další rodinu, která se k nám připojila a pomáhá nám se vším, co je na cestě Tří králů potřeba. Někdo rozdává odměnu pro dárce, jiný hraje na flétnu, akordeon či kytaru, další píše nápisy křídou, další nese noty a židli pro harmonikáře. Přesun od domu k domu je se všemi rekvizitami vskutku náročný.
S naší pozitivní zkušeností, že skutečně přinášíme lidem radost a potěšení, roste i naše odvaha navštívit co nejvíce lidí. Od roku 2012 navštěvujeme i děti ve škole a školce, pracovníky obecního úřadu, paní starostku a rodiny spolužáků našich dětí. Samozřejmě bychom neradi někoho obtěžovali, proto chodíme ke známým, nebo na doporučení. Z toho důvodu, že mi připadalo jako veliká škoda, že o nás zatím většina obyvatel neví, jsme letos rozvěsili i pár letáků s kontaktem na nás. Ale jelikož chápu, že většina lidí nebude volat úplně neznámým lidem, rozhodla jsem se napsat tento článek do Nelahozeveského zpravodaje, který bude předcházet letošním Vánocům a Novému roku 2014. Pro tento rok mám i zlepšovák, jak dát najevo, že jsou Tři králové u vás vítáni, a sice přivázat si po Novém roce na dveře či vrata červenou mašličku. Pokud budeme procházet okolo (4.–15. ledna), rádi se pak u vás zastavíme a popřejeme hodně štěstí a zdraví do nového roku.
Děkujeme, že se letos podařilo vybrat 9 200 Kč dohromady v kostele ve Velvarech a Nelahozevsi, a celkový výtěžek Tříkrálové sbírky 2013, který byl vybrán v Kralupech nad Vltavou a přilehlém okolí, je 56 417 Kč. Skutečně nás těší, že můžeme navázat na tradici koledování po vsích, která byla přerušena obdobím totality, a ještě při tom shromáždit prostředky pro pomoc druhým lidem.
Simona Hrňáková
Historie tříkrálového koledování
Ve druhé kapitole Matoušova evangelia se můžeme dočíst o klanění mudrců, kteří přišli od východu vedeni hvězdou, aby se poklonili právě narozenému Spasiteli a přinesli mu dary – zlato, kadidlo a myrhu.
Mudrcové byli pravděpodobně moudří mužové, hvězdopravci či astrologové, nebo se mohlo jednat o babylónské kněze, kteří byli proslulí svou znalostí hvězd. Počet tři zmiňuje až raně křesťanský spisovatel Origen a pravděpodobně se jedná o číselnou symboliku (trojka značí plnost), nebo je odvozen z počtu darů, které mudrci údajně nesli. Také označení králové a jména Kašpar, Melichar a Baltazar se objevují až v lidových vyprávěních ve středověku. Tři králové byli nejčastěji zobrazováni jako stařec, zralý muž a mladík, což znázorňuje tři stadia lidského života. Jména tří králů byla zřejmě odvozena od zkratky požehnání domu – Christus mansionem benedicat – Kristus žehnej tomuto domu.
Ve středověku se ve městech a na vsích hrály hry, které vyprávěly příběh o třech králích, tak jak ho známe z Bible. Později chodívaly chudé děti převlečené za Tři krále s betlémskou hvězdou a kadidlem, zpívaly koledu „My tři králové“, posvěcenou křídou psali na dveře požehnání a doufaly, že si odnesou i něco dobrého nebo pár drobných.
Tato tradice byla přerušena obdobím totality a po revoluci pár nadšenci opět obnovena. Počet koledníků rapidně vzrostl až po vzniku Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita Česká republika každoročně od roku 2001. Je to sbírka na pomoc lidem v nouzi, čímž dostalo koledování nový smysl. Koledování probíhá stejně jako v minulosti a nechybí ani svěcená křída a zkratka (K+M+B+ s letopočtem), která znamená požehnání domu i jeho obyvatelům po celý rok a tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici.