Místostarosta Josef Kukla navštívil areál Centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi. U příležitosti exkurze v areálu, která se konala minulé pondělí, místostarosta ocenil přístup managementu provozovatele tankoviště, společnosti MERO. Josef Kukla konstatoval, že vedení společnosti obci vždy ochotně poskytlo všechny informace, které si pro své potřeby vyžádala.
Provozní vedoucí MERO Ondřej Šmolík při setkání s Josefem Kuklou potvrdil, že transparentní přístup k samosprávě Nelahozevsi je pro MERO prioritou, o čemž svědčí mimo jiné právě pozvání místostarosty do areálu. Místostarosta byl do tankoviště pozván v souvislosti s právě probíhajícím čištěním jedné z nádrží. V loňském roce způsobilo čištění jiné skladovací nádrže velký zápach v Podhořanech a Hleďsebi.
Na počátku exkurze promítli pracovníci tankoviště film s bezpečnostními instrukcemi, jehož délka a preciznost provedení svědčí o tom, že pro MERO je bezpečnost na prvním místě. V celém areálu platí přísná pravidla pro pohyb a způsob práce zaměstnanců, dodavatelských firem i dalších návštěv. V blízkosti ropných nádrží se lze pohybovat pouze v helmě a antistatické vestě. Samozřejmostí je přísný zákaz kouření v celém areálu, v části areálu nelze používat ani mobilní telefony.
Samotná prohlídka nádrží sestávala z výkladu principu činnosti tankoviště a vysvětlení technologických vlastností skladovacích nádrží. Všech 16 nádrží má dvouplášťovou konstrukci, která při poruše těsnosti vnitřního pláště zachytí ropný únik, a to v celém objemu vnitřní nádrže, včetně zdvojeného dna. Zajímavostí je, že střechy nádrží jsou plovoucí, což minimalizuje prostor pro odpařování ropy a tím snižuje možnost jejího výbuchu nebo vzplanutí. Z leteckých záběrů tak lze zjistit, do jaké míry je která nádrž aktuálně naplněna.
Každá nádrž je vybavena řadou protipožárních prvků, které se v případě výskytu požáru automaticky aktivují a které vedle hašení hořící věže začnou současně chladit ty ostatní, aby se minimalizovalo riziko rozšíření požáru. Pro hašení tankoviště je speciálně vycvičena hasičská zásahová jednotka Synthos Kralupy (bývalý Kaučuk). Jak ale ujistil Ondřej Šmolík, jejich zásahu dosud za celou existenci tankoviště od roku 1997 nebylo třeba.
V současné době probíhá povinná kontrola jedné z nádrží. Inspekci předchází dokonalé vyčištění nádrže od ropy, což předpokládá její důkladné odvětrání nebo řízené spalování uhlovodíků, které se v odčerpané nádrži nacházejí. Proces spalování uhlovodíků kontrolují nezávislí němečtí odborníci pod hlavičkou asociace TÜV, kteří v současné době na nelahozeveském tankovišti působí. Právě použití nové technologie spalování uhlovodíků by mělo zajistit, že z tankoviště se letos bude šířit mnohem méně zápachu než loni. To potvrzují i obyvatelé Nelahozevsi. “V pátek 29. března v odpoledních hodinách jsem zaznamenal závan, ale byl asi tak desetiprocentní oproti loňskému dusivému smradu. Přes celé Velikonoce nebylo nic cítit,” říká jeden z obyvatel ulice V Uličce, která se nachází jen několik set metrů od tankoviště.
Po spálení uhlovodíků je zahájeno vlastní čištění nádrže, které trvá zhruba 1,5 měsíce. Nádrž je zbavena veškerých zbytků ropy a poté důkladně odmaštěna. Ropné zbytky jsou zpracovávány v areálu tankoviště. Kontroly spojené s čištěním nádrží budou probíhat i v dalších 15 letech podle připraveného harmonogramu. Každý rok přijde na řadu jedna nádrž.
Místostarosta Josef Kukla navštívil i velín tankoviště, z nějž se řídí nejen provoz samotného areálu, ale i celé české části ropovodu Družba. Velín slouží zároveň jako záložní pracoviště pro dispečerské řízení ropovodu Ingolstadt. Do velína v Nelahozevsi se scházejí informace z čidel instalovaných podél obou ropovodů.
Koncepce areálu tankoviště umožňuje jeho rozšiřování o další nádrže. Podle Ondřeje Šmolíka je však v současné době kapacita tankoviště dostatečná a s dalším rozšiřováním se pro nejbližší roky nepočítá. Na tom nic nemění ani předpokládané zvýšení požadovaných ropných zásob z 90 na 100 dní, které minulý týden odhlasovala Poslanecká sněmovna. Jak upřesnila mluvčí MERO Radomíra Doležalová, schválené zvýšení zásob se netýká pouze ropy, ale zejména ropných produktů, tj. benzínů a nafty, přičemž v CTR Nelahozeves se skladuje pouze surová ropa. “Podle informací, které máme, se zatím uvažuje spíše se zvýšením zásob u ropných produktů, což se CTR Nelahozeves netýká,” dodala Doležalová. Pokud by však stát požadoval zvýšení přímo surové ropy, znamenalo by to výstavbu další nádrže.
Exkurze se zúčastnil také štáb kralupské televize. Reportáž si můžete prohlédnout zde:
{youtube}AT-qcw8KsW4{/youtube}
(mm)