Mobilní operátor T-Mobile se rozhodl zlepšit kvalitu signálu mobilních telefonů v Nelahozevsi. Pro tento účel si vyhlédl nevyužívanou stodolu uprostřed Lešan.
Základnová stanice, označovaná jako BTS (Base Transceiver Station), se má skládat ze tří dvoumetrových antén provozovaných na frekvenci 900 MHz. Antény mají být dle připraveného projektu umístěny na sedlové střeše stodoly na adrese U Dvora 91, ve výšce 14 metrů nad terénem. Majitelkou objektu je Jarmila Miková.
Plánovaná stavba již získala souhlasné stanovisko krajské hygienické stanice, která konstatovala, že instalací základnové stanice nedojde k překročení limitních hodnot elektromagnetického pole, tak jak je stanovuje současná česká legislativa.
Projekční kancelář STAND BY, která pro T-Mobile zajišťuje inženýrskou činnost potřebnou pro výstavbu stanice, už před dvěma měsíci požádala obec Nelahozeves o souhlas s umístěním stavby. Obec však dosud souhlas nevydala, a byť je udělení souhlasu v pravomoci starostky Petry Urbanové, vedení obce se na popud lešanského zastupitele Pavla Matouška rozhodlo tuto otázku projednat na zasedání zastupitelstva, které se bude konat v pondělí 24. září.
Souhlas obce je podmínkou pro to, aby T-Mobile mohl získat územní souhlas od kralupského stavebního úřadu. Pokud obec (ať už starostka či zastupitelstvo, které si rozhodování o této otázce může vyhradit) souhlas neudělí, neznamená to ale, že antény v Lešanech nebudou. Obec, jako vlastník sousedního pozemku (silnice), by svým nesouhlasem pouze mohla vyvolat územní řízení, jehož průběh je trochu složitější a mimo jiné též zahrnuje účast veřejnosti: v rámci územního řízení se musí povinně konat veřejné jednání, kde může každý vznášet připomínky k záměru a stavební úřad se jimi musí zabývat.
Umisťování základnových stanic mobilních operátorů uvnitř obcí a měst se často setkává s odporem místních obyvatel (viz například medializovaný případ základnové stanice v Hradci Králové). Odpůrci výstavby těchto zařízení upozorňují zejména na skutečnost, že zákonné limity dané českou legislativou jsou příliš nízké, takže jim vyhoví prakticky jakákoliv stanice umístěná kdekoliv v centru obce, ačkoliv řada odborníků varuje, že hladiny, od nichž již elektrosmog přestává být bezpečný, jsou ve skutečnosti nižší, než povolují současné české normy, a že intenzity elektromagnetického pole produkovaného těmito vysílači mohou mít na obyvatele blízkých nemovitostí trvalé biologické účinky.
Například specialista na šíření elektromagnetických vln Jaroslav Novák ve svých odborných článcích opakovaně upozorňuje na skutečnost, že současné normy umožňují postavit základnovou stanici “prakticky do obývacího pokoje” a v jednom z publikovaných materiálů připomíná vývoj české legislativy, která v roce 2000 v rozporu s třicet let trvajícím výzkumem problematiky elektrosmogu ze dne na den zvýšila zákonné limity na desetinásobek. K dalšímu uvolnění pak dle Nováka došlo v roce 2008 v souvislosti s tehdy plánovaným radarem v Brdech. “Nemám nic proti referenčním hodnotám aplikovaným na mobilní telefony, kde se jedná o krátkodobou expozici,” uvádí Novák, “uplatňovat tyto hodnoty při výstavbě vysílačů vede k oprávněným stížnostem občanů, protože pokud máte tu smůlu, že základnovou stanici máte v blízkosti bytu, jste ozařováni, jako kdybyste trvale volali 24 hodin denně mobilem s výkonem 0,25–2 W.” Specialista na elektrosmog také tvrdí, že “v Praze i v dalších velkých městech má řada občanů zdravotní problémy, pokud bydlí nejen ve vzdálenosti 5–16 m od antény, ale i větší”. Celý článek Jaroslava Nováka si můžete přečíst zde.
Naproti tomu Libor Řehoř ze středočeské hygienické stanice tvrdí, že základnové stanice jsou v podstatě neškodné. “Vyzařování antén základnových stanic je směrováno vodorovně nebo je jen mírně skloněné, takže na úroveň terénu se dostává až ve vzdálenostech, kdy je jeho intenzita prakticky bezvýznamná,” uvádí Řehoř ve stanovisku zveřejněném na stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje (plný text zde).
Na území Nelahozevsi se v současné době nacházejí tři základnové stanice mobilních operátorů. Dvě z nich jsou umístěny na padesátimetrovém komíně v areálu PTZ (T-Mobile, O2), třetí se nachází na příhradovém stožáru v prostorách centrálního tankoviště ropy MERO (O2). Interaktivní mapu se znázorněním všech BTS v republice si můžete prohlédnout zde.
Operátoři za provoz základnových stanic platí vedle běžných provozních nákladů i kompenzace majitelům příslušných nemovitostí, na nichž se antény nacházejí. Sjednaná úhrada za “pronájem” střechy pro plánovanou základnovou stanici v Lešanech je dle našich informací 50 tisíc korun ročně.
Zástupkyně projekční kanceláře Tereza Záworková na dotazy Nelahozeves.info nereagovala.