Záměr rozšíření Skládky Uhy o IV. etapu má za sebou další důležitý milník. Kralupský stavební úřad dnes na úřední desce zveřejnil územní rozhodnutí, které je jednou z klíčových podmínek pro zahájení provozu další etapy skládky. Rozhodnutí není pravomocné a už teď je jisté, že minimálně Občanské sdružení Nelahozeves vůči němu podá odvolání.
Verdikt stavebního úřadu je výsledkem územního řízení, v němž byl záměru skládky posuzován vůči územnímu plánu obce a dalším předpisům. Ačkoliv Občanské sdružení Nelahozeves (OsN) ve svých námitkách upozorňovalo na několikanásobný rozpor skládky s územním plánem, stavební úřad jeho námitky neuznal a konstatoval, že skládka územnímu plánu obce vyhovuje. Proti tomuto rozhodnutí již OsN začalo připravovat odvolání.
Územní řízení probíhalo již podruhé. První kolo bylo ukončeno přímo na žádost společnosti .A.S.A., která se na základě celé řady předložených námitek rozhodla plochu skládky zmenšit, aby zvýšila své šance na úspěch. Obec Nelahozeves ústy starostky Petry Urbanové v prvním územním řízení na rozpor s územním plánem také upozorňovala, nyní už se však k této oblasti oficiálně nevyjadřuje. Starostka přitom na posledním zasedání zastupitelstva na dotaz zastupitelky Elišky Brázdové potvrdila, že sama projektantka územního plánu Kateřina Sovinová potvrdila, že skládka je s územním plánem v rozporu.
Zdrženlivost obce zřejmě souvisí s příslibem .A.S.A., která se zavázala poskytnout obci 500 tisíc Kč na úhradu několika odborných posudků, které si obec v souvislosti se skládkou nechala vypracovat. Peníze však obec dostane až v okamžiku, kdy územní rozhodnutí nabude právní moci. Zadlužená obec je tak motivována, aby záměry .A.S.A. příliš nebrzdila.
Přesto není vyloučeno, že se obec vůči územnímu rozhodnutí odvolá, protože stavební úřad kromě námitek OsN zamítl i všechny námitky obce, které směřovaly zejména k otázkám bezpečnosti provozu skládky v souvislosti s podzemními vodami a s řešením dopravní situace ve Velvarské ulici. Jak jsme již informovali, obec se dokonce vybavila dopravním posudkem, který konstatuje, že příjezdová silnice ke skládce nesplňuje potřebná kritéria a měla by být rozšířena. Stavební úřad však předložený posudek zcela ignoroval.
Pokud jde o technické parametry skládky, stavební úřad zamítl námitky obce s obecným odkazem na vyjádření kralupského odboru životního prostředí, který k předložené projektové dokumentaci žádné podstatné námitky neměl. Stanovisko odboru životního prostředí se přitom v průběhu územního řízení změnilo – zatímco ještě v květnu požadovala referentka Blanka Nedbalová vypracování dalšího odborného posudku, za necelé dva týdny tento požadavek vzala zpět. Na dotaz, z jakého důvodu změnila názor, Blanka Nedbalová ústně přislíbila zaslání odpovědi, ale ani přes urgenci již pak nereagovala.
K záměru rozšíření skládky předložila námitky i kralupská organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Právě předseda kralupského ČSOP František Málek upozornil v létě 2010 nelahozeveskou veřejnost na tehdy probíhající proces posuzování vlivů na životní prostředí, což později vedlo k založení Občanského sdružení Nelahozeves. Tomu se pak na poslední chvíli podařilo do procesu povolování skládky vstoupit a nyní je díky tomu účastníkem všech navazujících řízení.
O očekávaném odvolání bude rozhodovat Krajský úřad Středočeského kraje. Rozhodování o odvoláních v obdobných případech trvá na tomto úřadě obvykle několik měsíců. Jakmile územní rozhodnutí nabude právní moci, je o rozšíření skládky v podstatě rozhodnuto. Navazující řízení (integrované a stavební povolení) už pouze stanovují technické podmínky a požadavky pro výstavbu a provoz skládky.
(mm)