Kontroverzní smlouvu s developerskou firmou Anglický Resort, kterou uzavřel krátce před volbami v roce 2010 tehdejší starosta Jaroslav Otásek, dostane na stůl policie. Zastupitelstvo totiž na svém posledním zasedání na návrh starostky Petry Urbanové odsouhlasilo, že smlouva bude předána k policejnímu přešetření pro podezření ze spáchání trestného činu.
Policie má prověřit, zda ke spáchání trestného činu nedošlo už samotným uzavřením smlouvy. Podle stanoviska právní kanceláře, které si nechala vypracovat starostka Nelahozevsi Petra Urbanová (plný text jejího prohlášení ke kauze je na konci článku), byla totiž smlouva uzavřena za nápadně nevýhodných podmínek pro obec. Policie bude dále prověřovat, zda podpis smlouvy schválilo tehdejší zastupitelstvo a zda příslušná usnesení nebyla vyrobena zpětně, pro což svědčí několik indicií.
Ve smlouvě se obec zavazuje změnit územní plán ve prospěch rozsáhlé developerské výstavby rodinných domů v Lešanech a za nesplnění tohoto závazku jsou ve smlouvě stanoveny drakonické pokuty. Obec letos chce zahájit přípravu nového územního plánu, již v tom současném se však nachází více než 150 dosud nezastavěných stavebních parcel. Problém je v tom, že Anglický Resort chce stavět v místě, kde se s novou výstavbou nepočítá.
S podáním podnětu policii souhlasil i sám bývalý starosta Jaroslav Otásek, hlasování se zdržel pouze Václav Turecký. Ten stále nevysvětlil, zda byl přítomen na zasedání zastupitelstva, kde byla problematická smlouva projednávána.
Zastupitelstvo se dále usneslo, že smlouvu jako takovou považuje za neplatnou – pro byli všichni kromě Jaroslava Otáska. Důvody podporující neplatnost smlouvy byly popsány v předchozím článku na toto téma.
Bývalý starosta se odstěhoval
Shodou okolností právě v uplynulých týdnech se bývalý starosta Jaroslav Otásek, na nějž podnět k policii primárně míří, odstěhoval z Nelahozevsi a svůj dům v ulici M. Turka prodal. Trvalý pobyt má nyní na obecním úřadě v Nelahozevsi – toho lze dosáhnout ve spolupráci s novým majitelem nemovitosti, který musí požádat úřad o zrušení trvalého pobytu původního majitele. Pokud by si bývalý starosta sám změnil trvalý pobyt do svého skutečného nového bydliště (mimo Nelahozeves), automaticky by mu totiž zanikl mandát zastupitele a na jeho místo by nastoupil první náhradník, kterým je Radek Modes (ČSSD).
Jaroslav Otásek se jako jediný člen zastupitelstva nezúčastnil ani jednoho ze dvou veřejných jednání, které obec organizovala v uplynulých dnech – veřejného fóra o vodohospodářských problémech v obci a projednání strategického plánu Nelahozevsi.
(mm)
Prohlášení starostky Nelahozevsi Petry Urbanové ke kauze
Dne 29. června 2010 byla uzavřena starostou obce Smlouva o změně využití pozemků v územním plánu ve prospěch Anglického Resortu, kterou se obec zavázala změnit využití pozemků v územním plánu ve lhůtě šesti měsíců. Ve smlouvě je uvedeno, že tuto smlouvu schválilo zastupitelstvo dne 22. dubna 2010.
Po volbách v roce 2011 došlo současné vedení obce ke zjištění, že změnám územního plnu se vedení obce více než jeden rok nevěnovalo a nečinilo pro uskutečnění změn územního plánu žádné kroky.
Jako nástupce starosty jsem vstoupila do jednání se zpracovatelkami změn územního plánu paní Ing. arch. Merunkovou a Hadravovou. Ty sdělily, že vyjadřovací lhůty dotčených orgánů státní správy již vypršely a pořízení změn územního plánu bude záviset i na posuzování vlivu koncepcí na životní prostředí SEA. Vyhodnotily, že pořízení změny územního plánu může být zdlouhavé, a vzhledem ke lhůtě, kterou nám dává stavební řád na znovuprojednání územního plánu, bude účelnější pořídit nový územní plán.
Tyto dvě architektky byly pozvány do zasedání zastupitelstva a změna územního plánu byla projednávána na zasedání zastupitelstva. Zastupitelstvo se tehdy rozhodlo, že v dalším pokračování změn nebude pokračovat a že se přijme nový územní plán. Toto zasedání se konalo 28. dubna 2011 a toto rozhodnutí bylo odsouhlaseno všemi devíti hlasy.
Dále jsem vstoupila v jednání s panem Liborem Škodou, jednatelem a spolumajitelem společnosti Anglický Resort. Vzhledem k tomu, že jednání byla neúčelná, předala jsem tuto záležitost advokátní kanceláři. Mgr. Petrů zpracoval posudek na smlouvu, kterou advokát považuje za zcela nevyváženou, je uzavřena na nemožné plnění a za nápadně nevýhodných podmínek. Advokát se zpočátku pokoušel vyjednat vypuštění smluvních sankcí z této smlouvy a snažil se upravit smlouvu tak, aby neodporovala dobrým mravům. Závazek bychom splnili cestou pořízení nového územního plánu. Protistrana však tuto cestu dohody odmítla.
V roce 2011 se na můj podnět konal audit smluvních závazků obce, a to kontrolním výborem. Při auditu bylo zjištěno, že usnesení zastupitelstva, kterým by byla schválena tato smlouva, není k dispozici na obecním úřadě a nenachází se v příslušné složce z 22. dubna 2010. Nadto kontrolní výbor dospěl k závěru, že patrně dne 22. dubna 2010 se nekonalo veřejné zasedání zastupitelstva, ale pouze pracovní porada. Toto tvrzení je podpořeno i několika výpověďmi bývalých zastupitelů. Dále to vyplývá z podací knihy, úřední desky a ze sešitu pracovních porad.
V průběhu roku 2011 se objevilo předmětné usnesení ve složce z 22. dubna, kterým byla schválena výše uvedená smlouva. Domníváme se, že usnesení bylo do složky vloženo dodatečně, a tudíž tedy i dodatečně vyhotoveno.
Dne 14. března 2012 jsme obdrželi od advokátní kanceláře Anglického Resortu uplatnění smluvní pokuty ve výši 500 000 Kč.
Na základě těchto skutečností jsem požádala advokátní kancelář o zpracování stanoviska k dalšímu postupu v dané věci. Stanovisko jsme obdrželi včera (11. dubna 2012) a budu pouze citovat důležité pasáže. Advokát píše:
„Doporučuji, aby zastupitelstvo po projednání celé věci hlasovalo o usnesení, zda považuje smlouvu, přes všechny výše uvedené pochybnosti při jejím projednávání a uzavírání, za formálně platnou, či ji považuje za neplatnou z důvodu absence souhlasu zastupitelstva s jejím uzavřením, když souhlas s uzavřením smlouvy si předchozí zastupitelstvo vyhradilo. To dovozujeme ze sešitu z pracovní porady, ve kterém je psáno, že tuto smlouvu prověří dr. Kubánek na dalším zasedání. Zastupitelstvo by mělo projednat, zda by měl být podán podnět k prošetření orgánům činným v trestním řízení, zda uvedenými jednáními bývalého starosty a případně dalších osob nedošlo ke spáchání trestného činu. Podnět by měl být podán z důvodu formálních nedostatků pro uzavření smlouvy, dodatečné vyhotovení usnesení zastupitelstva, které nebylo řádně přijato, ale i z důvodu závažných pochybností o obsahu smlouvy, resp. celkově nevýhodných podmínek smlouvy pro obec. Pokud by se zastupitelstvo na tomto postupu neusneslo nebo by ho odmítlo, doporučujeme, aby podnět k prošetření orgánům činným v trestním řízení přesto podala sama paní starostka.“