Občas to postihne politiky na všech patrech politického hřiště; teď pronikla vážná nemoc označovaná jako amnesia selectivam i do Nelahozevsi. Jinak než hromadnou selektivní ztrátou paměti si totiž nelze vysvětlit, proč si téměř nikdo z bývalých zastupitelů nemůže vzpomenout, zda před dvěma lety zvedl ruku pro spornou smlouvu s Anglickým Resortem, o níž jsme podrobně informovali minulý týden.
Zastupitelům projdou ročně rukama desítky, možná stovky materiálů, a jistě po nich nelze požadovat, aby si po dvou letech pamatovali každou smlouvu. Ale smlouva, o které hovoříme, není jen tak ledajaký materiál, který po čase splyne se záplavou jiných podkladů a rozhodnutí.
Složení zastupitelstva obce Nelahozeves ve volebním období 2006 – 2010Jaroslav Otásek (SNK Evropští demokraté) Květuše Dittrichová (KSČM) Ing. Jiří Rous (SNK Evropští demokraté) Antonín Janovský (SNK Evropští demokraté) Stanislav Kuchta (SNK Evropští demokraté) Pavel Hájek (SNK Evropští demokraté) Ing. Václav Turecký (Sdružení nezávislých kandidátů Lešany) Josef Srp (KSČM) Lubomír Pavlíček (KSČM) Zvýrazněni jsou zastupitelé, kteří vykonávají mandát zastupitele i v tomto volebním období. |
Smlouvou, kterou obec uzavřela s Anglickým Resortem, dala tomuto developerovi prakticky bianko šek k tomu, aby mohl v Nelahozevsi postavit několik set nových domů, z nichž některé mají mít až čtyři nadzemní podlaží. Celkem by tato nová výstavba mohla pojmout až tisíc nových obyvatel, což by představovalo nárůst o 60 % oproti současnosti.
Obec se ve smlouvě zavázala změnit územní plán ve prospěch této výstavby a dále slíbila, že bude vydávat souhlasná stanoviska ve všech řízeních, která se k tomu povedou (zejména na stavebním úřadě). Aniž by byly známy jakékoliv detaily projektu, obec se ve smlouvě dopředu prakticky vzdala možnosti připomínkování záměru.
Za neplnění smlouvy čekají obec drakonické pokuty – počínaje letošním rokem by měla každý rok developerovi zaplatit půl milionu korun, a pokud územní plán nebude pro výstavbu připraven ani do roku 2015, musí Anglickému Resortu zaplatit plných 10 milionů. To je téměř jeden roční rozpočet obce.
Takové smlouvy skutečně neprojednává zastupitelstvo každý den.
Když se však starostka Petra Urbanová minulý čtvrtek ptala bývalých zastupitelů, zda tuto smlouvu projednali a schválili, dostaly se jí odpovědi typu “už si nevzpomínám”, “už je to dávno”, “tehdy to chodilo jinak”. Někteří tehdejší zastupitelé se rozhodli raději úplně mlčet.
Do určité míry se jim nelze divit. Pokud by potvrdili, že tuto smlouvu projednali a schválili, mohli by na sebe strhnout hněv části obyvatel. A pokud prohlásí, že takovou smlouvu zastupitelstvo nikdy neschválilo, potopí tím svého tehdejšího starostu Jaroslava Otáska – ten pak bude muset sám čelit trestnímu oznámení, který se na něj chystá podat jeho nástupkyně. Ta je totiž přesvědčena, že usnesení o schválení smlouvy bylo vyrobeno zpětně.
A tady už končí veškerá legrace. Zatímco u starostky v kanceláři si bývalí zastupitelé vystačí s výmluvami, tak pokud bude skutečně trestní oznámení podáno, je pravděpodobné, že si jednotlivé tehdejší zastupitele minimálně pozve k výslechu policie – a tam by už měli mluvit pravdu, neboť zamlčení podstatné okolnosti (a to, zda zastupitelstvo smlouvu schválilo či nikoliv, je velmi podstatná okolnost) je trestný čin se sazbou až tři roky.
Mandát zástupce voličů na jakékoliv politické úrovni nepředstavuje jen právo rozhodovat, ale nese s sebou i velkou zodpovědnost. Řada z tehdejších zastupitelů požívá v obci velkého respektu a úcty svých spoluobčanů. Pokud nechtějí se svým kreditem dál hazardovat, měli by se k věci postavit čelem a svým voličům okolnosti uzavření smlouvy pravdivě a přehledně vysvětlit. Někteří z nich pokračují ve výkonu mandátu i v tomto volebním období. Pokud si nejsou schopni vzpomenout, zda pro smlouvu s Anglickým Resortem zvedli ruku či nikoliv, je na místě si položit otázku, zda jsou tito lidé vůbec způsobilí rozhodovat o osudu obce Nelahozeves.