S rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, které potvrdilo posun sanace skládky styrenů v Nelahozevsi na neurčito, se obec Nelahozeves nesmířila. V pátek 14. října 2011 podala u Městskému soudu v Praze správní žalobu.
Správní žalobou se obec domáhá zrušení rozhodnutí, jímž byla společnosti UNIPETROL odložena povinnost zlikvidovat starou nebezpečnou skládku styrenových smol z let 1964–1985, která se nachází několik set metrů západně od ulice Pod Strání nad lesem.
Škodlivé látky z 23 tisíc sudů styrenových smol, které jsou zde uloženy v několika vrstvách a zakryty zeminou, se již podle posledních studií prokazatelně šíří do podzemních vod v okolí. Zvýšené hladiny škodlivých látek byly naměřeny i v několika studních obyvatel ulice Pod Strání. Odborná studie vypracovaná v loňském roce doporučovala okamžitou sanaci skládky, která měla být podle původního rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zlikvidovaná již do konce roku 2010. To se však nestalo a ČIŽP termín po jeho vypršení posunula na neurčito. Obec Nelahozeves se proti tomuto rozhodnutí odvolala k Ministerstvu životního prostředí (MŽP), to ale odvolání zamítlo.
V obsáhlé žalobě se obec nyní domáhá zrušení rozhodnutí MŽP, což by vedlo k opětovnému potvrzení původního termínu sanace k 31. 12. 2010. Tím, že by zůstal v platnosti původní, dnes již nesplněný termín, by se otevřela možnost vymáhat provedení sanace např. formou pokut či exekucí vůči původci skládky. Tím je společnost UNIPETROL jako vlastník bývalého státního podniku Kaučuk, který skládku za minulého režimu založil.
Sanace skládky styrenových smol v Nelahozevsi je zařazena do tzv. obří zakázky na likvidaci starých ekologických zátěží, která zahrnuje sanaci celkem 510 podobných lokalit. Likvidaci má provést firma vybraná Ministerstvem financí, které se ve smlouvě se společností UNIPETROL zavázalo skládku zlikvidovat – problém je v tom, že k tomu nemá stanoven žádný termín. Úspěch soudní žaloby by mohl celou věc významně urychlit.
ČIŽP posouvá termíny sanací na neurčito u mnoha dalších starých ekologických zátěží po celé republice. Zatím však neexistuje žádný další případ, kdy by se proti takovému posunu dotčená obec odvolala, natož aby se urychlení sanace domáhala u soudu. Postup obce Nelahozeves pod vedením starostky Petry Urbanové je tedy v tomto ohledu zcela ojedinělý, a pokud by obec soud vyhrála, může se její úspěch stát precedentem pro mnoho obdobných případů v celé zemi.
Obec navíc v zájmu zvýšení šancí na úspěch podala žalobu společně se dvěma obyvateli ulice Pod Strání, v jejichž studni byly naměřeny nadlimitní hodnoty fenantrenu a kteří se v žalobě domáhají práva na příznivé životní prostředí, které je zakotveno přímo v ústavě. Totožnost těchto občanů je redakci Nelahozeves.info známa, ale z důvodu ochrany soukromí nebudeme jejich jména zveřejňovat.
(mm)