Vizualizace možné budoucí podoby kulturního domu na Dvořákově stezce po celkové plánované rekonstrukci byla zveřejněna na webových stránkách obce. Jejím autorem je architekt Lukáš Langr. Snímky vizualizace byly prezentovány také na březnovém zasedání zastupitelstva.
„Pan architekt se toho dle mého názoru zhostil na výbornou a nyní je na zastupitelích, jestli budou souhlasit s pokračováním a se zadáním projektové dokumentace,” řekl starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves). Architekt Lukáš Langr stojí také za vizualizací budoucí podoby obecního domu v Lešanech.
Vizualizace má dvě verze. Základní varianta je rozvinutá také do velkorysejší varianty s terasou/molem. Občané oslovení redakcí na zveřejněnou vizualizaci reagovali vesměs pozitivně. Mnoho z nich zaujalo řešení s lávkou na kralupskou stranu. Nicméně při její případné realizaci by muselo být bráno v potaz, že musí mít dostatečnou podjezdnou výšku kvůli splavnosti Vltavy.
Obec v zadání nové podoby kulturního domu akcentovala pořádání kulturních akcí, divadla, možná i navrácení možnosti promítání filmů. Vedlejší objekt, který je součástí objektu, by měl sloužit jako zázemí, to znamená sprchy, WC, kuchyňka pro účinkující a úložný prostor pro ochotníky. „Se stávající zkušebnou ve sklepě se rovněž počítá,” upřesnil nelahozeveský starosta.
Jakub Brynda mj. prozradil, že se zastupiteli na poradě diskutoval možnosti sportovních aktivit, nicméně to by se podle něj vylučovalo s využitím kulturního domu pro zábavy a plesy, s ohledem na platné hygienické a bezpečnostní normy. „Samozřejmě cvičení typu jóga či jiné skupinové cvičení se s kulturními akcemi nevylučuje. Narážím spíše na míčové hry typu košíková, tenis či fotbal,“ upřesnil.
Nákladnou rekonstrukci chce obec financovat z dotace
„Nebudu přehánět, když budu tvrdit, že máme nejkrásnější kulturní dům široko daleko, ale do své krásy se musí probudit,“ myslí si Jakub Brynda. Obec bude usilovat o dotaci na rekonstrukci zchátralé budovy, náklady rekonstrukce starosta odhadl na 30 milionů korun včetně vybavení a technologií.
Studii budoucí podoby bude projednávat zastupitelstvo. Po jeho schválení by obec hledala projektanta, projekční práce potrvají podle odhadu starosty minimálně rok. Pak bude následovat soutěž na zhotovitele. „Pokud by šlo vše, jak má, tak na přelomu let 2024 a 2025 bychom mohli mít nový kulturní dům,” myslí si Jakub Brynda.
Budova kulturního domu v Nelahozevsi byla postavena v 50. letech minulého století. Před deseti lety byl zčásti zrenovován interiér (sociální zařízení, dřevěné parkety). Ve špatném stavu zůstává střecha i izolace budovy. Při konání akcí v topné sezóně musí obec vynakládat značné prostředky na vytápění objektu.
(sb)
Přehled základních ideových bodů návrhu
- Provoz bistra jako sezónního občerstvení u cyklostezky, novým vstupem propojeno s terasou/terasami, zároveň využitelné pro akce v hlavním sále.
- Zasklení vstupní části (pod terasou), resp. rozšíření předsálí s možností instalace např. mobilní šatny (stojanů).
- Patro nad bistrem využité jako zázemí pro personál a zařízení promítací kabiny (event. zvážit šatnu v patře).
- Rozšíření propojení sálu s exteriérem v úrovni přízemí, nová francouzská okna/dveře, jak směrem k zámku, tak k řece, s možností rozšíření o terasu nad řekou (samostatně přístupnou přes bistro).
- Navýšení kapacity hygienického zázemí propojením sálu se suterénem pod pódiem, možnost zřízení šatny se sprchami pro využití sálu k lehkým sportovním aktivitám (např. jóga apod.).
- V části suterénu zachován prostor klubovny/zkušebny s propojením/rozšířením do druhé klubovny v nové přístavbě.
- Vzhledem ke špatnému stavebně-technickému stavu nově zbudována navazující přístavba v dimenzích původní stavby, v suterénní části s druhou klubovnou a zázemím, suterénní části bezbariérově přístupné přes rampu, v patře propojeno s pódiem (různé výškové úrovně), resp. rozšíření prostor kulturního zázemí s vlastním příslušenstvím.
- V rámci uspořádání celkové situace je zakomponováno napojení pěší/cyklo lávky přes řeku s možností nouzového průjezdu integrovaného záchranného systému, event. možnost provázání celého objektu s přístavním molem.
- Před objektem je umístěno 10 parkovacích stání, prostor pro cyklostojany a manipulační plocha pro přístup k rampě vedoucí na pódium, vše doplněno o zeleň.
- Jednotlivé prostory jsou funkčně odděleny dveřmi, a je tedy možné jejich nezávislé užívání.