Dovolte mi krátce zhodnotit finanční situaci naší obce na pozadí celostátních údajů.
Peněžní trh je ve velké míře poznamenán pandemickou situací a s tím souvisejícím snižováním výtlaku české ekonomiky. Pandemie covidu-19 významně poznamenala hrubý domácí produkt, který jen za první pololetí roku 2020 poklesl o 11,21 %. Průměrná míra inflace v roce 2020 činila 3,2 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2012.
Na tyto skutečnosti reagovala Česká národní banka, když s cílem stabilizovat trh a chránit českou měnu postupně snižovala úrokové sazby. Referenční úroková sazba PRIBOR klesla z 2,32 % v březnu 2020 na pouhých 0,46 % v závěru roku. Úrokové sazby tedy klesaly za současného zvyšování inflačního tlaku, což lze považovat za ne příliš obvyklý fenomén.
Popsaný stav reflektovaly banky v České republice trvalým snižováním sazeb na běžných účtech. Například Trinity bank, na níž má obec Nelahozeves uloženu část prostředků, meziročně snížila úrok z 1,75 % ročně na současných 0,2 %. Peněžní prostředky na bankovních účtech tak byly při zohlednění inflace znehodnocovány o cca 3 % ročně.
Investiční trh se po turbulencích počátkem pandemie stabilizoval. Samozřejmě se ale již nevrátil do hodnot z roku 2019, kdy bylo možné zhodnocení prostředků na úrovni 8 až 12 % ročně, a vykazoval zhodnocení kolem 4–5 % ročně pro emise dluhopisů. Obchodovaly se i dluhopisy s vyšším výnosem, ovšem jejich rizikovost byla neúměrná. Tento trend pokračuje i nadále, trh je opatrný, ale nedá se říci, že by stagnoval.
V kontextu výše popsaných skutečností se vyvíjí i ekonomika obce Nelahozeves. V tomto volebním období se vedení obce pustilo do nelehkého úkolu – investovat do rozvoje obce. Hodnota vložených, resp. aktuálně vkládaných investic nemá v historii obce obdoby a tyto investiční počiny jsou vidět na každém kroku. Je jedno, na kterou stranu se podíváme: kanalizace, školka, vinopalna, silnice, chodníky, infocentrum, hřbitov… je toho skutečně hodně. Čekají nás další investice a nebude toho málo. Současně vedení obce usiluje o obci prospěšné řešení odpadů, vodovodů, kanalizací.
Ale finanční prostředky na tyto investice obec má. Naopak, obec má více finančních prostředků, než investiční potřeba vyžaduje. V současnosti obec disponuje s částkou přes 300 milionů korun. Tyto prostředky jsou uloženy na bankovních účtech. Jejich zhodnocování je však minimální, a tyto finanční prostředky se tak obci díky výše popsané inflaci znehodnocují. Pokud vezmeme v úvahu míru inflace 3,2 % a průměrné zhodnocení na bankovních účtech 0,2 %, čistá ztráta obce přesahuje 9 milionů korun ročně.
Vedení obce dlouhodobě usiluje o zhodnocování volných finančních prostředků. V této věci byla uzavřena smlouva mezi obcí a Českou spořitelnou o spolupráci. Zastupitelstvo obce v této souvislosti projednávalo kompetence pro starostu obce s cílem zajištění operativní schopnosti k investování se současným zajištěním auditní stopy. Zastupitelstvo obce se však s návrhem vedení obce neztotožnilo a k využití této možnosti nedošlo. Vedení obce však nadále s myšlenkou investování pracuje a předkládá zastupitelstvu nové návrhy.
Na posledních dvou jednáních zastupitelstva se diskutovala možnost nákupu hotelu Alfonska v Krkonoších. Nechci teď mluvit o sociálních aspektech nákupu (rekreace pro občany obce, školy v přírodě, sportovní soustředění apod.). Nechci mluvit ani o faktu, že velcí investoři poptávají čím dál tím více podobných možností k investování. Chci hovořit o penězích. Pokud by obec hotel zakoupila za cenu 25 milionů Kč, dosáhla by snížení inflační ztráty o celých 750 tisíc Kč ročně. Když vezmeme v úvahu, že hotel by standardně přinesl ročně 1,5 milionů Kč (hodnota od současného provozovatele hotelu), výnos pro obec by byl 2,25 milionů Kč ročně. Tyto údaje pak naznačují návratnost investice cca 11 let. Ano, budou třeba určité opravy, ale současně existuje i příležitost peněžitého zhodnocení přilehlých pozemků, ať už pronájmem nebo prodejem. Doba návratnosti se tak změní.
Z ekonomického pohledu se tedy tato investice jeví jako přijatelná. Výnosovost investice je 9 % ročně. To je téměř trojnásobek inflace a 45krát více, než obec dostane z uložení na bankovních účtech. Navíc by nemovitost patřila obci a jak víme, vlastnictví je to, co platí. Co je doma, to se vždy počítá.
Peter Jaďuď
ekonom obce