Proti uvažované výstavbě vysílače mobilních sítí v Lešanech se zvedla vlna odporu. Petici proti stožáru podepsalo 195 lidí, většinou ze samotných Lešan. Telekomunikační společnost CETIN již mezitím začala hledat pro stožár vhodnější lokalitu.
Petice adresovaná starostovi, místostarostovi a zastupitelstvu Nelahozevsi reaguje na záměr společnosti CETIN postavit v Lešanech čtyřicetimetrový příhradový ocelový stožár, na němž by měly být umístěny základnové stanice pro mobilní sítě. Ty by zajistily plnohodnotný signál mobilních telefonů v obci. Lidé se potýkají s nedostatečným signálem zejména v centru obce a v Lešanech.
Hlavním organizátorem petiční akce je bývalý dlouholetý zastupitel Václav Turecký (členem zastupitelstva byl v letech 2006–2018), který sám bydlí v ulici V Úvoze, v blízkosti pozemku č. 111, kde by měl vysílač podle plánů společnosti CETIN vyrůst. Pod petici se podepsala též řada obyvatel z dolního resortu, jehož nejbližší domy jsou od vytipovaného místa jen několik desítek metrů.
Právě těsné sousedství stožáru se zastavěnou oblastí je hlavní výhradou autorů petice. Odpůrci záměru vytýkají též očekávané narušení rázu krajiny a obývají se o znehodnocení okolních pozemků.
V petici i na internetových diskusích, které se rozhořely po zveřejnění záměru (viz článek V Lešanech má vyrůst vysílač pro mobilní sítě, ozývají se první hlasy proti), se objevují i obavy z vysokého elektromagnetického záření a jeho škodlivosti pro lidské zdraví. Podle zástupce projekční firmy ISFIN Ivana Švece jsou ale neodůvodněné. „Plánovaná stavba je plně v souladu s hygienickými normami. Tatáž parabola je na mateřské škole, na gymnáziu v Písku, v Praze na každém druhém baráku třeba i na sídlištích,“ upozorňuje Švec a intenzitu záření srovnává s běžným signálem mobilního telefonu. „Hygienické předpisy pro elektromagnetické záření platné v České republice jsou jedny z nejpřísnějších v Evropské unii,“ doplňuje mluvčí společnosti CETIN Klára Zavadilová.
Mluvčí zároveň poukázala na skutečnost, že výstavbu vysílače v Nelahozevsi iniciovali sami místní obyvatelé. „Ti si dlouhodobě stěžují na nedostatečnou kvalitu mobilního signálu. Výběr lokality je dán rozlehlostí obce a potřebou zajistit kvalitní signál na většině území,“ vysvětlila Zavadilová. CETIN ale dle jejích slov nikdy nestaví bez souhlasu obce a je připraven hledat jiné funkční řešení. „Pokud nenajdeme takové, které by obci vyhovovalo, vysílač stavět nebudeme,“ uzavírá Klára Zavadilová.
To potvrzuje i Ivan Švec. „Naši plánovači analyzují i jiné lokality. Buď se místo najde, nebo se nenajde. S obcí se přetlačovat nebudeme,“ ujišťuje zástupce projekční firmy. Podle jeho slov je v jejich systému evidováno nadprůměrné množství žádostí o posílení signálu. „Zákazníci by tedy byli, ale každý by chtěl, aby stožár stál někde jinde,“ krčí rameny Švec.
Jeho slova potvrzuje i starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves). „Jedna skupina obyvatel si stěžuje, že nemá signál. Druhá odmítá vysílač,“ podotýká starosta. Podle jeho slov jsou ale již vytipovány další dvě lokality, kde by vysílač mohl stát. Konkrétnější být v této fázi nechtěl s tím, že se bude snažit hledat kompromisní řešení, které splní všechny technologické požadavky a které zároveň akceptuje veřejnost. „Petice, kterou jsme obdrželi, mi při vyjednáváních s firmou CETIN pomůže,“ konstatuje Jakub Brynda.
Vhodnou lokalitu se snaží vytipovat i autoři petice. Ti obci navrhli například umístění stožáru na malém obecním pozemku na západní hranici nelahozeveského katastru nedaleko Velvarského háje. Podle starosty ale toto místo není vyhovující. „CETIN lokalitu prověřoval a identifikoval kolizi s dalšími bezdrátovými sítěmi. Nalezení vhodného umístění není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát,“ upozorňuje Jakub Brynda.
(mm)