Svatojánská Višňovka se stává již tradiční sousedskou oslavou příchodu léta, která je spojená s ohněm, dobrým jídlem, pitím, muzicírováním a hrami. V tomto je každý rok stejná a přesto je pokaždé jiná. Letošní novinkou byla například hudební pohádka, vystoupení pěveckého sboru, žonglérská dílna, klavírní vystoupení či knižní bazárek.
Sousedská oslava letního slunovratu připadla letos na 20. června. Vzhledem k vytrvalému dešti se zdálo, že na akci dorazí snad jen její organizátoři, tedy členové spolku Lešanský sad, ale během odpoledne přeháňky ustaly a do Višňovky dorazilo překvapivé množství lidí z Lešan, Nelahozevsi a Kralup. Zřejmě si nechtěli nechat ujít avizovaný program, který sliboval dobrou zábavu.
Jedním z hlavních lákadel byla autorská hudební pohádka „O sultánovi a krásné Parí“, kterou připravila a představila Petra Wandrolová, muzikoterapeutka z Nelahozevsi, která své vyprávění obohatila o zpěv a hru na různé exotické hudební nástroje. Děj vyprávění nás zavedl do orientu, sultánova paláce, na rušné tržiště, do pouště i tajuplné jeskyně. Děti se zapojily do pohádky nejen pomocí hudby a zvuků, ale i díky přichystaným převlekům a nejrůznějším doplňkům, které pomohly vytvořit představu orientu přímo v lešanské Višňovce. Pohádce předcházela tvůrčí dílnička, kde si děti mohly vyrobit vlastní chřestidlo.
Hudební štafetu potom převzalo Období sboru, spolek místních zpěváků a hudebníků, kteří pod vedením Marty Mojžišové nacvičili pásmo lidových písní z Čech, Moravy a Slovenska. Skladby, které většina lidí zná z dětství, mnohé překvapily netradiční úpravou díky rozepsání do čtyřech hlasů, nebo doprovodem ne zcela tradičních hudebních nástrojů, jako je například didgeridoo, dechový nástroj australských domorodců (termity vydlabaný eukalyptový kmínek), nebo basové ukulele, havajský drnkací nástroj podobný kytaře. Některé skladby doprovázel africký buben či španělské kytary.
Po celou dobu oslavy hrál k tanci, zpěvu a poslechu na svůj klavír Vojta Hrňák, místní zpěvák a hráč na klávesové nástroje. Višňovkou se tedy rozléhaly krásné tóny klasických klavírních skladeb, ale i písně populární, které si lidé nechávali zahrát na přání.
Nejen hudbou je člověk živ, a proto byl prostor věnovaný i aktivitám, které tuží tělo a zbystřují smysly. Snad největší zpestření v tomto směru nám do Višňovky přinesl Libor Jirásko z Kralup, který představil a ukázal mnoho žonglérských praktik a pomůcek a pomohl dětem i dospělým vyzkoušet si na vlastní kůži radost z této sportovní, artistické a téměř až taneční aktivity. Žonglování zlepšuje nervosvalovou koordinaci, prostorovou orientaci, soustředění a rozvíjí spolupráci mozkových hemisfér. Návštěvníci si mohli vyzkoušet i „slack-line“ – úzký popruh natažený mezi dvěma stromy, na kterém lze balancovat, chodit nebo dokonce skákat. K dispozici byl i smyslový chodníček, kde lze zažít bosou chůzi po různých přírodních materiálech.
Dalším milým stanovištěm se stal knižní bazárek. Kdokoliv mohl přinést knihy, které už doma nepotřeboval, a ty si našly nové majitele. Knihy se vyměňovaly, darovaly, nebo jen prohlížely.
Snad nejrušnějším místem v sadu je vždy „stůl hojnosti“, tedy stůl, na který příchozí návštěvníci pyšně přinášejí své domácí dobroty. Velký úspěch mělo domácí kváskové pečivo, pomazánky, sladké buchty, muffiny, dorty, slané koláče, ale také domácí sirupy, šťávy a nejrůznější likéry. U tohoto stolu vždy probíhá živá diskuse, ochutnávky, výměny receptů a seznamování. Obzvlášť děti tento stůl milují.
Akce se navzdory počasí krásně vydařila, přivedla některé nové lidi, pomohla utužit sousedské vztahy a oživit prostředí bývalého sadu. Děkujeme všem, kteří si připravili něco pro druhé, ať už to byla hudební pohádka, sborové písně, hra na hudební nástroje, žonglování, nebo třeba příprava terénu před akcí, výzdoba či domácí dobroty. Děkujeme, že tyto skvělé zážitky tvoříte společně s námi.
{gallery}a22/13{/gallery}
{youtube}gQXhpd_vrqQ{/youtube}
Foto: Martin Tichovský a archiv spolku Lešanský sad
Kamera: Soňa Brunnerová