Nabídka Charity Kralupy nad Vltavou na bezplatný dovoz nákupů seniorům až do domácností se nesetkala s velkým ohlasem. Služby zatím v Nelahozevsi využila jediná seniorka. Právě senioři jsou přitom nejrizikovější skupinou při nakažení novým koronavirem, na nemoc COVID-19 způsobenou virem umírá v průměru každý třicátý člověk nad 60 let, od 70 let výše je smrtnost dokonce 8 %.
„Senioři si na nákupy chodí nadále sami,“ uvedla ředitelka Charity Barbora Kovářová. V dalších obcích na Kralupsku je to podle ní podobné. Charita seniorům nabídla dobrovolníky, kteří by jim dováželi potraviny, drogerii a léky (více zde). Leták s nabídkou obdrželi před týdnem všichni obyvatelé obce do schránek společně s novým číslem Nelahozeveského zpravodaje.
Počet lidí v Nelahozevsi nakažených koronavirem mezitím stoupnul na sedm. Jedná se ale o údaj z pondělka 23. března, který získal od hygienické stanice starosta Jakub Brynda. Podle hygieniků jde pouze o rodinné příslušníky tří již dříve nakažených obyvatel obce.
Médiím již hygienická stanice v současné době údaje za jednotlivé obce odmítá poskytovat a statistika je zveřejňována pouze na úrovni okresů – údaj z pátku pro okres Mělník je 23. Hygienici si stěžují na to, že zveřejňování počtů nakažených v menších obcích vede občas k tomu, že lidé začnou po nemocných sousedech pátrat, nezřídka úspěšně, a dotčení lidé jsou pak následně stigmatizováni například na Facebooku.
Starosta v současné době zajišťuje pro obyvatele 350 litrů dezinfekce. Každá domácnost by měla dostat půl litru. Nelahozeveští hasči již dezinfekcí pravidelně ošetřují stanoviště kontejnerů na tříděný odpad a prostory autobusových zastávek. Již dříve objednané respirátory zatím podle Jakuba Bryndy nedorazily.
Obec duchů
Společenský a komunitní život v obci se v důsledku karanténních opatření prakticky zastavil. Zákaz volného pohybu po obci lidé vesměs dodržují, najdou se však i výjimky. Podle velitele hasičské jednotky Jana Gregora získal krizový štáb obce od občanů informaci, že v ulici Pod Strání byla spatřena skupina konverzujících seniorů bez roušek, jejichž nošení je v současné době povinné. Navíc je zakázáno setkávání více než dvou osob. Občas se také objevují případy popíjení lahvového piva před samoobsluhou v Kralupské ulici, což je v současné době též zakázáno. K vidění byla i skupinka mladíků hrajících fotbálek v lešanském parku na návsi.
Originálním způsobem vyřešil zákaz shromažďování komunitní spolek Lešanský sad, který pečuje o sad Višňovka v Lešanech. Zásah vlády přerušil probíhající budování smyslového chodníčku. Členové spolku se tedy dohodli, že tzv. bosou stezku (neb se po ní chodí bosky) dobudují izolovaně. V uplynulých dnech se tak naplnila většina polí různými druhy materiálů, aniž by se lidé z různých rodin setkali.
Sad Višňovka se stal pro řadu lidí, vedle Veltruského parku, Dvořákovy stezky či Hleďsebského lesa, za současného pěkného počasí vítaným útočištěm pro rodinné procházky, neboť pobyt v přírodě a parcích vládní restrikce umožňují.
Kalendář akcí se postupně vyprazdňuje
Po březnových akcích se mezitím začínají postupně rušit i akce plánované na duben. Zrušeno je hudební odpoledne pro seniory plánované na pondělí 30. března, jakož i představení kralupského divadelního spolku Scéna, který měl v kulturním domě vystoupit ve čtvrtek 2. dubna s konverzační komedií Central Park West.
Obec též zrušila jarní úklidovou brigádu, která měla proběhnout v sobotu 4. dubna. Náhradní termín má být oznámen po skončení karanténních opatření.
Veltruský zámek zrušil veškeré plánované akce až do poloviny roku, počínaje dubnovým Mezinárodním dnem památek a konče červnovými Slavnostmi růží. Nejbližší akce, se kterou se zatím počítá, jsou tradiční srpnové Dožínky hraběte Chotka.
Ke zrušení směřují i jarní Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, které měly proběhnout 18. a 19. dubna. Zámek však zrušení akce zatím oficiálně nepotvrdil.
Rozhodnuto je již naopak o zrušení cykloplesu, který se měl uskutečnit v sobotu 25. dubna. Podle Tomáše Moravce z pořadatelského bike týmu MTB HANZ by lidé v současné situaci na ples stejně nepřišli, i kdyby byly do té doby současné restrikce uvolněny. „Lidé se budou bát a také řada z nich bude bez peněz,“ vysvětluje Tomáš Moravec.
Naopak pořadatelé tradičního Běhu veltruským parkem, který se má uskutečnit téhož dne jako zrušený cykloples, zatím akci nezrušili a vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet. Rozhodnuto v tuto chvíli není ani o pálení čarodějnic. Vládní činitelé již opatrně avizují, že po Velikonocích by mělo dojít k částečnému uvolnění opatření, podrobnosti ale zatím nejsou známy.
MERO zpřísňuje provoz
Karanténní opatření se nevyhnula ani centrálnímu tankovišti ropy MERO v Podhořanech, kde pracují i nelahozeveští občané. Operátoři a dispečeři podniku od pátku přebývají trvale v areálu tankoviště, kde jim firma vybudovala improvizované ložnice. Na pracovišti se střídají ve dvanáctihodinových směnách. Dvakrát denně si musejí měřit teplotu. Po týdnu bude následovat důkladná dezinfekce prostor a na směnu nastoupí další tým. “Ropovody a dispečink patří mezi prvky kritické infrastruktury státu a zajištění přepravy ropy je jedním z klíčových poslání naší společnosti. Neradi bychom, aby řízení ropovodů bylo případnou nákazou ochromeno, proto jsme přistoupili k tomuto opatření,” uvedl předseda představenstva MERO Jaroslav Kocián.
(mm)