Na úvod bych chtěla moc poděkovat všem zúčastněným za čas, který dotazníku věnovali a za jejich vlastní podněty (komentáře) k tomu, co by se mohlo nacházet v budově čp. 69 v ulici Pod Strání.
Celkem bylo vyplněno nebo odevzdáno 95 dotazníků, z nichž 86 bylo vyplněno elektronicky a 9 písemnou formou.
Z vyplněných dotazníků vyplývá, že nejvíce pozitivně je hodnocen obchod, následovaný multifunkční místností. Naopak nejméně pozitivně jsou hodnoceny prostory pro technické služby. Nové návrhy využití objektu od občanů jsou uvedeny na konci tohoto článku.
Marie Varhulíková
Grafické a tabelární vyhodnocení dotazníku:
Návrhy občanů (přepis odpovědí, bez korekce)
- Volební prostor
- Ordinace lékaře – např. 1x měs. pro předpis léků
- Malá multifunkční místnost
- Možnost domluvit si tu třeba nějaký odvoz – místní dotované taxi na cestu k lékaři aj; možnost půjčit si nějaké stabilní bezpečné “vozítko” pro seniory, díky kterému by dojeli dál, než co je unesou nohy.
- Místnost pro dětskou skupinu (takové Jesle 2.0), kterou by podporovala obec…
- Byty pro důležité osoby v obci (pracovníci/ice úřadu, školy, školky atd.) Jakožto benefit k zaměstnání.
- Centrum pro rodiče a děti – hrací koutek, místo pro setkávání.
- Obecní byty pro lidi ve finanční nouzi, jak chtěla charita.
- Dětské centrum v podobě herny a nebo možného hlídání dětí.
- Holič a kadeřnice…
- Malý obchod s otevírací dobou cca 4 hodiny denně. Malá kavárna, společenská místnost pro setkávání místních. Max 1-2 malé byty určené výhradně pro seniory z nejbližšího okolí. Rozhodně a to je důležité – zachování stejné výšky budovy. Bez dětského hřiště na pozemku!!!
- Zásilkovna spojená s obchodem
- Kadeřník
- Těžko někdo bude provozovat obchod pro tak málo občanů. Nabídku určuje poptávka
- Obchůdek spojený s možností posedět u kávy/čaje, koláčků; pro kolemjdoucí i jako “bufet” – s drobným občerstvením. Je to spojeno s problémem, kde sehnat potřebného nadšence. Může být prodejna obecní? Z pohledu legislativy – živnost, atp. Byty i pro jiné skupiny – např. pro pracovníky obce; byt pro dočasné náhradní bydlení v případě živelné katastrofy (stačí malometrážní, do 40 m2) – ten by mohl v případě nutnosti vzniknout z multifunkční místnosti.
- Stávající objekt je třeba hlavně zbourat a postavit objekt nový, dvoupatrový (tedy třípodlažní), řádně podsklepený a odizolovaný. Topení a ohřev TUV formou střešních solárních panelů. V suterénu mimo technického zázemí (kotelna, bateriovna) i sklepní kóje a stání pro auta nájemníků. V přízemí (1. podlaží) nebytové prostory = obchůdek na 4 hod. denně, zasedačka pro 15 osob, 2x kancelář techn. služeb. 1. a 2. poschodí (2. a 3. podlaží) zřídit 6 bytů (každé podlaží 3 byty) = 4x byt 1+2 a 2x byt 1+1. Byty s regulovaným nájemným na 5 let jako byty sociální (95 % státní dotace z Ministerstva pro místní rozvoj), které jsou po 5 letech plnohodnotně ve vlastnictví obce pro již neregulované nájemné nebo i k odprodeji do vlastnictví nájemníka. Byty přiděluje obec nejen pro sociálně potřebné občany, ale i pro zaměstnance obce (strážník, učitel, atp.) pro sociálně potřebné vždy jen na dobu určitou 1 rok a u zaměstnanců obce max. na dobu zaměstnání u obce ve funkci, pro kterou mu byl byt přidělen. Na toto obec peníze má, není vhodné jen tak něco flikovat = upravovat apod.
- Praktický lékař
- Prostor pro lékaře 1x týdně
- Prostory pro technické služby jen ve sklepě.
- Obchod otevřen v režimu 2x týdně 8 hodin nebo 4x týdně 4-5 hodin
- Prostor pro lékaře (např. 1x týdně)
- Garáže