Připravovaný projekt vybudování domu se sociálním bydlením v ulici Pod Strání narazil na odpor. Proti záměru vedení obce se postavila část místních obyvatel. Petici podepsalo 253 lidí.
V petici obyvatelé vyjadřují nesouhlas se záměrem Charity Kralupy nad Vltavou postavit v prostoru bývalé prodejny nový dům se šesti byty pro matky s dětmi, které z různých důvodů nedokáží bez pomoci zajistit své bytové potřeby. (O projektu jsme psali v článku Kralupská charita chce v obci postavit dům pro sociální bydlení.)
Kromě mnoha lidí z ulice Pod Strání a okolních ulic podepsala petici také řada obyvatel jiných částí obce. Petice požaduje, aby obec na místě ponechala a opravila současnou budovu, postavenou v roce 1976, a obnovila v ní prodejnu potravin. Ta zde ukončila provoz v roce 2017. Od té doby se obci nepodařilo najít jiného nájemce, a to přesto, že dosavadní provozovatel obchodu Luc Duc Nugyen platil nájemné pouhých 1 000 Kč měsíčně a v domě navíc se svou rodinou sám zadarmo bydlel.
Podle místostarosty Zdeňka Schneidera (Pro Nelahozeves) se s prostorem pro malý obchod počítá i v nově plánované budově, současně s volnočasovým centrem pro místní obyvatele. Dotovat provoz obchodu, jak nepřímo autoři petice požadují (text petice pod článkem), ale obec odmítá – obává se, že pak by podobnou dotaci požadovali i provozovatelé dalších současných či budoucích prodejen v obci.
Příslib prostoru pro obchod ale iniciátorům petice nestačí. „Ta petice se netýká jen samoobsluhy. Občané v ulici Pod Strání nechtějí výstavbu sociálního bydlení v tomto místě. Neznamená to, že tam může být pět bytů a jeden malý krámek,“ upozorňuje členka petičního výboru Marie Pavlasová. Ta bydlí v těsném sousedství předmětného pozemku, stejně jako další dva členové petičního výboru. Konkrétní výhrady vůči sociálním bytům petice neuvádí, pouze upozorňuje, že o obsazení většiny bytů bude rozhodovat kralupská Charita (reakce ředitelky Charity Barbory Kovářové pod článkem). Ta má na výstavbu budovy již zajištěnu dotaci ve výši 10 milionů korun z programu Evropské unie na podporu sociálního bydlení a nájemnicím hodlá též poskytovat potřebné sociální služby.
Záměr Charity na srpnovém zasedání podpořilo zastupitelstvo šesti hlasy z devíti. Proti záměru nebyl nikdo, zastupitelé Josef Kukla (KSČM), Radek Modes (ČSSD) a Stanislav Lidmaňský (Nelahozeves pro život) se zdrželi hlasování. O záměru se ale bude podle starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) hlasovat ještě jednou, až se bude uzavírat smlouva s Charitou.
Josef Kukla, který svůj podpis pod petici také připojil a který bydlí nedaleko předmětného objektu, by dnes už dle svých slov hlasoval proti. „Byl jsem do zastupitelstva zvolen občany obce a musím ctít jejich názor,“ říká bývalý místostarosta. Podle svých slov nepotkal v obci nikoho, kdo by s projektem sociálního domu souhlasil. Na záměru mu navíc vadí skutečnost, že obec společně s neziskovou organizací chce zajišťovat službu, kterou by měl podle jeho názoru garantovat stát.
Zastupiteli za KSČM se také nelíbí, že dům má být situován do čtvrti s rodinnými domy. „Cpát bytový dům mezi rodinné domy není dobrý nápad. Takový dům by spíše zapadl například do Nádražní ulice vedle bytovek,“ navrhuje Josef Kukla. Jako další lokalitu zmínil proluku v Zagarolské ulici na straně u řeky. V těchto místech ale obec nevlastní žádné pozemky. Alternativou by podle Josefa Kukly mohla být přestavba budovy obecního domu v Lešanech, kam by se vešly nejméně dva byty.
Naopak zastupitelka Olga Riegertová (Pro Nelahozeves), která v ulici Pod Strání také bydlí, petici podepsat odmítla. „Nevím, proč bych se měla bát několika maminek, které se ocitly v nouzi,“ konstatuje zastupitelka. Současně však bude dle svých slov trvat na tom, aby obec měla možnost ovlivnit podobu domovního řádu budoucího sociálního domu a v případě jeho porušování mohla vynutit okamžitou výpověď případné problematické nájemnice.
Podmínkou desetimilionové dotace je provozování domu po dobu dvaceti let. Charita je podle její ředitelky Barbory Kovářové připravena se smluvně zavázat, že po uplynutí této lhůty nemovitost obci prodá za výhodných podmínek. „Z našeho pohledu jde tedy o výhodnou dlouhodobou investici, která se navíc vrátí v době, kdy již nebudeme mít příjmy ze skládky,“ upozorňuje místostarosta Zdeněk Schneider.
Vedení obce v současné době připravuje veřejné jednání k danému záměru, které se uskuteční ve středu 6. listopadu od 18 hodin v sále TJ Dynamo Nelahozeves. Účast na jednání přislíbila i Barbora Kovářová. Na setkání chce vedení obce představit vizualizaci možné podoby budoucí budovy. Ta by měla mít stejnou výšku jako sousední domy. „Členové petičního výboru si stěžují, že se nediskutovalo dříve, ale my jsme chtěli nejprve připravit nějaký hmatatelný projekt a nad ním pak diskutovat s občany,“ vysvětluje starosta Jakub Brynda. „Debata o tom, že současná budova je v havarijním stavu, je k ničemu, pokud nemáte vizi, co v místě chcete vybudovat. A tu my teď máme.“
(mm)
Text petice
Nesouhlas se stavbou domu pro sociální bydlení na místě bývalé samoobsluhy v ulici Pod Strání
My, níže podepsaní občané České republiky žijící na území obce Nelahozeves, prostřednictvím této petice vyjadřujeme svůj nesouhlas s vystavěním domu pro sociální bydlení na místě bývalé samoobsluhy v ulici Pod Strání.
Důvody nesouhlasu:
- Finanční prostředky vynaložené obcí na financování volnočasového centra by mohly být využity naopak na opravu této budovy a na zajištění provozu obchodu, který v této lokalitě obce chybí. Na základě konzultace s pracovnicí Středočeského kraje bylo paní Jitkou Královou sděleno, že je v kompetenci obce rozhodnout o dotování obchodu. Dle informace z Ministerstva pro místní rozvoj, poskytnuté dne 14. 10. 2019, bude v listopadu 2019 vyhlášen dotační program, který bude sloužit k financování vybavení prodejen v malých obcích. Podmínky zatím nejsou známy, budou vyhlášeny v listopadu 2019.
- Majitelem budovy nebude obec Nelahozeves, ale kralupská Charita, která bude rozhodovat o obsazení jednotlivých bytů. Obec Nelahozeves bude rozhodovat pouze o obsazení jednoho až dvou bytů. My, níže podepsaní občané, si myslíme, že by se obec Nelahozeves měla v první řadě postarat o místní obyvatele, zajistit jim prodejnu, případně zajistit i vedle prodejny volnočasové centrum. V návaznosti na skutečnost, která byla uvedena v Nelahozeveském zpravodaji z října 2019, že bude zrušena řada vlakových spojů Kralupy–Nelahozeves, bude zajišťování nákupů pro obyvatelé v této části opět složitější. Dojíždění na nákup minibusem jednou týdně tuto situaci neřeší.
- Dalším aspektem je ekologické hledisko. Občané, kteří jsou v důchodovém věku, nejezdí denně do zaměstnání, musí pro každý sebemenší nákup používat auto.
My, podepsaní občané, si myslíme, že zvolené zastupitelstvo obce by se mělo především zaměřit na zlepšení života obyvatel v obci.
Reakce ředitelky Charity Kralupy nad Vltavou Barbory Kovářové
Vážení občané Nelahozevsi,
dovoluji si zareagovat na vaše obavy vyjádřené v petici proti výstavbě sociálního domu.
S vedením vaší obce jsme se o případné spolupráci bavili již delší dobu. V minulosti jsme byli několikrát osloveni s žádostí o umístění maminky do našeho azylového domu a maminky z Nelahozevsi byly též z naší strany podpořeny v rámci jiných služeb, například služby pro rodinu. Výstavba sociálních bytů i díky získané dotaci nám přišla přínosná pro obě strany. Obec bude mít byty s minimálními výdaji, multifunkční prostory, a jak je požadováno v petici, i prodejnu.
- Co se týče prodejny, zde se spolupráce nabízí. Maminky-samoživitelky si jistě rády přivydělají. Takže obec nebude muset složitě hledat nájemce a ještě mu platit. Prostory mohou zůstat obci a maminky v rámci malého úvazku na DPP otevřít například na dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Zkušební provoz by pak ukázal nejpříhodnější otvírací dobu. Jde o užitečné propojení.
- Co se týče vybírání vhodných adeptek, zde je otevřen prostor pro diskuzi. Obci jsme se zavázali přenechat dva byty k obsazení vlastní nájemnicí (samozřejmě dle kritérií daných státem) a na zbylých čtyřech může participovat. Například bude požadováno schválení sociální komisí obce, které žadatelka předloží motivační dopis, bezdlužnost vůči obci atd. Zde jsme opravdu otevřeni společnému jednání. Pravidla budeme teprve nastavovat a naopak bychom byli rádi za pomoc.
- Charita je zároveň garantem a správcem domu. Musí dohlížet a kontrolovat, zda nájemníci neporušují pravidla (ve společných prostorách budou umístěny kamery napojené na azylový dům v Minicích, kde je 24hodinová služba), že nájemníci řádně platí a spolupracují se sociálním pracovníkem, který do domu pravidelně dochází. Sociální pracovník pak motivuje maminky k nástupu po rodičovské dovolené do práce, pomáhá zvyšovat rodičovské kompetence a v případě vyhodnocení situace najít již úplně samostatné bydlení.
Nájemní smlouva se sjednává vždy na dobu určitou s dohodnutou výpovědní lhůtou s výpovědními důvody, které zaručí klidné sousedství.
Myslím si, že šest bytových jednotek nenaruší stávající klid v současné zástavbě.
Vím, že s názvem „sociální“ mohou vzniknout počáteční obavy, ale po zkušenostech s ostatními provozy se nepotvrdily. Budeme se snažit o maximální součinnost. Děkuji za možnost objasnění. Samozřejmě v případě dotazů mi můžete psát na kovarova@nasefarnost.cz. Také, v případě zájmu, nás můžete navštívit nebo přijít na dobré kafe do Rígrovky :-), naší tréninkové kavárny.
Barbora Kovářová
Co je sociální byt?
Jde o standardní zkolaudovaný byt, který má být v případě Nelahozevsi přidělován primárně matkám-samoživitelkám v bytové nouzi nebo bytovou nouzí bezprostředně ohroženým, včetně žen, které vynakládají na bydlení nepřiměřenou výši svých příjmů a nejsou tuto situaci schopny samy řešit.
Smyslem sociálního bydlení je zabránit tomu, aby tyto ženy s dětmi končily zbytečně v ubytovnách, azylových domech nebo dokonce na ulici. Sociální bydlení je záchranná síť, která lidem pomáhá najít střechu nad hlavou za přiměřený měsíční nájem.
Poskytování bydlení v sociálním bytě je doprovázeno sociální prací, přičemž její míra závisí na potřebách klienta a výsledku sociálního šetření dané domácnosti. Intenzita a frekvence sociální práce je určována vždy individuálně s ohledem na konkrétní situaci v domácnosti a posouzení sociální, zdravotní či ekonomické situace jejích členů.