Máme za sebou další volby do Evropského parlamentu. V obci se vydalo volit 442 plnoletých občanů z celkem 1503 voličů na seznamu, tedy necelá třetina (29,41 procent).
Celorepublikovým vítězem se stalo hnutí ANO 2011. Stalo se tak i v Nelahozevsi, Babišovo stranu si vybralo 79 voličů (17,91 %). Jen o dva hlasy méně získali Piráti, kteří se umístili na druhém místě (17,46 %). Parlamentní opozice by vítězné ANO 2011 porazila. Na třetím místě byla ODS se 70 hlasy (15,87 %), pomyslnou bramborovou medaili získala Koalice STAN a TOP 09 díky 64 voličům (14,51 %).
Další politické strany a hnutí získaly pod 10 procent
Před pěti lety u nás v evropských volbách vyhrála KSČM. Letos její výsledek stačil jen na páté místo, získala 38 voličských hlasů (8,61 %).
Jako šesté se umístilo hnutí SPD Tomia Okamury. V Nelahozevsi mu lístek do urny vhodilo 33 voličů (7,48 %).
Do Evropského parlamentu se dostali také lidovci, ale v Nelahozevsi získali pouhých 12 hlasů, tedy 2,72 procenta. Sociální demokraté v letošních eurovolbách neuspěli, v europarlamentu v následujících pěti letech nebudou. Nezabodovali ani v naší obci, získali pouhých 14 hlasů (3,17 %), což v praxi znamená, že ji volili víceméně jen samotní členové ČSSD, kterých bylo v Nelahozevsi v předminulém roce třináct.
Několik zajímavých rozdílů lze vypozorovat mezi jednotlivými okrsky. Zatímco v Podhořanech získalo ANO 23 % a slušný výsledek zde měli i komunisté, v Lešanech na druhé straně obce drtivě zvítězili Piráti s 28 % a Babišovo hnutí zde inkasovalo jen 13 % a KSČM dokonce pouhá 3 %.
Rozdíly oproti roku 2014
Před pěti lety činila volební účast 19,71 procent. Voličů na seznamu bylo 1380 (tedy o 123 méně než letos), komise vydaly 272 obálek.
Jak už bylo řečeno, tehdy v Nelahozevsi vyhrála KSČM. S 50 hlasy (o 12 více než letos) získala 18,45 procent hlasů.
Již před pěti lety bodovala koalice TOP 09 a STAN s 46 hlasy a 16,97 procenty (procentuálně si tedy letos lehce pohoršili).
Jednoznačným skokanem na volebním žebříčku je možné označit Českou pirátskou stranu, která před pěti lety získala jen 13 hlasů (letos 77, tedy o 54 více).
O celkem 49 hlasů si oproti minulým evropským volbám polepšila ODS. V roce 2014 ji volilo 21 občanů (7,74 procenta).
ANO si také polepšilo, ale ne tak výrazně jako Česká pirátská strana a ODS. Během minulých eurovoleb si je vybralo 35 voličů (12,91 procent). Skóre si vylepšila o 44 hlasů.
Polepšilo si také hnutí SPD, které před pěti lety neexistovalo, tehdejší hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury zaujalo jen 5 voličů. SPD si letos vybralo 33 voličů.
Přestěhování volební místnosti voliče neodradilo
Opětovné přestěhování volební místnosti okrsku Podhořany z klubovny Dynama do volnočasového centra v Zagarolské ulici se na volební účasti neprojevilo. Volební účast v Podhořanech byla dokonce o necelá dvě procenta vyšší než v Lešanech, ačkoliv obyvatelé severní části obce museli vážit relativně dlouhou cestu.
Volební místnost přestěhovalo vedení obce zejména proto, aby měli voliči k dispozici bezbariérový přístup. Podle místostarosty Zdeňka Schneidera má ve volnočasovém centru komise lepší pracovní podmínky než na Dynamu. To na posledním zasedání zastupitelstva rozporoval zástupce Dynama Karel Jirků. Podle jeho názoru je volnočasové centrum příliš daleko pro starší lidi, kterých je v této části obce velmi mnoho. “Klubovna Dynama je nejlepší volební místnost v širokém okolí. Je z ní nádherný výhled, je tam kuchyňka, poblíž je hospoda. A těch schodů je jen pár,” konstatoval Karel Jirků s tím, že mnohem horší přístup je na samotný obecní úřad, který o přestěhování volební místnosti rozhodl. Výtku jiného občana, že za tmy je cesta k volební místnosti Dynama “o zabití”, Karel Jirků odmítl. “Svítí tam lampa,” uzavřel představitel sportovního klubu. Starosta Jakub Brynda i místostarosta Zdeněk Schneider se přímé reakci na toto téma vyhnuli.
Lešanská volební místnost naposledy?
Ke změně má v dohledné době dojít i u volební místnosti v Lešanech, která se nachází v budově bývalé lešanské knihovny. Starou zanedbanou budovu, ve které dříve úřadoval i starosta kdysi samostatných Lešan, chce totiž starosta Nelahozevsi Jakub Brynda zbourat a na jejím místě postavit nový objekt, který by měl kromě volební místnosti sloužit i jako moderní komunitní centrum s kuchyňkou a připojením k internetu. Vrátit by se sem podle představ starosty měla i malá knihovna. “Doufám, že toto jsou poslední volby, které se ve staré budově konaly,” konstatoval starosta s tím, že by na demolici rád získal dotaci z programu na regeneraci brownfieldů.
Plán je to každopádně značně ambiciózní, neboť další volby se uskuteční už příští rok na podzim, kdy budeme volit zastupitelstvo Středočeského kraje. Z jeho řad následně vzejde hejtman.
(sb, mm)