V minulosti byla obec často zaplavována v 18. a 19. století, pokud se ale budeme bavit o novodobé historii, rozhodně bychom neměli zapomenout na povodně roku 2002 a 2013.
Většina domů v Nelahozevsi je ve vyšší nadmořské výšce, to ale neznamená, že by se povodně obci vyhnuly. Hned vedle Nelahozevsi protéká řeka Vltava, která je příčinou většiny záplav na našem území. Přestože v sousedním městě Kralupech nad Vltavou byly problémy s vodou mnohem větší, i Nelahozeves postihly, a to v červnových a srpnových dnech.
Záplava roku 2002 přišla dost nečekaně. Ještě 11. srpna se očekávalo, že se obci vyhne. Hned další den však situace nabrala nežádaný obrat. Nejhůře na tom byly níže položené domy v obci v okolí Dvořákovy stezky. Lidé se začali připravovat na evakuaci. Třináctého srpna začala výstavba písečné hráze. Právě jen díky dobře postavené hrázi se obec podařilo zachránit. Patnáctého srpna pak začala hladina vody konečně klesat. Odčerpat veškerou vodu trvalo 10 dní. Zbouráno bylo pár domů, většina se ale dala opravit.
Při povodních roku 2013, kdy hladina 2. června stoupla, nebylo stále rozhodnuto, jestli bude znovu použita hráz. Po dalších stoupáních vody však bylo rozhodnuto. Hráz byla vystavěna na stejném místě. Čtvrtého a pátého června začala voda pomalu, ale jistě klesat, a to nejen v Nelahozevsi, ale také v Kralupech. Pár problémů způsobily později ještě přívalové deště, přesto byl ale 11. června stav ohrožení odvolán. Nelahozeves, kterou povodně až tak nezasáhly, pak začala organizovat humanitární pomoc pro obce, jež na tom byly daleko hůř.
(Autorka je studentkou tercie na Dvořákově gymnáziu v Kralupech nad Vltavou. Článek vznikl jako studentská práce.)