Kralupský kulturní svět je od pátku 7. dubna o něco chudší. Ve věku 73 let zemřel po krátké těžké nemoci dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Kralupy nad Vltavou Vojen Očenášek.
Jméno Vojena Očenáška je na Kralupsku neodmyslitelně spjato s vážnou hudbou, ale j jazzem, který patřil k jeho oblíbeným žánrům, stejně jako dechová hudba – ostatně on sám vedle klavíru ovládal i hru na klarinet a saxofon. Své oblíbené hudební žánry propagoval na Kralupsku od svého mládí. Jeho aktivity dostaly novou dynamiku v roce 1972, kdy stanul v čele Kruhu přátel hudby a vedl jej pak dalších 45 let. Ve své činnosti navázal na dlouholetou tradici koncertů místních pěveckých sborů, dechových a instrumentálních orchestrů. Pod jeho vedením Kruh uspořádal bezpočet koncertů. Očenášek si vždy dával záležet na kvalitním výběru účinkujících, na jeho pozvání přijížděla do Kralup či Nelahozevsi řada zahraničních, někdy i zámořských hostů. Při výběru účinkujících Očenášek opakovaně využíval svých četných osobních kontaktů a zároveň opakovaně prokazoval svůj široký hudební rozhled – za vše hovoří například originální výběr americké houslistky Karen Bentley Pollick (2014) či dvojce mladých klavíristek z Brazílie – dua Bretas-Kevorkian (2016). Absence jakýchkoliv generačních předsudků byla ostatně jedním z charakteristických rysů aktivit Vojena Očenáška, o čemž nejlépe svědčí to, že na jeho pozvání přijede do Nelahozevsi letos 1. června teprve čtyřiadvacetiletý americký klavírista Drew Petersen, vítěz letošních American Pianists Awards.
Jeho vystoupení v rámci Hudebních slavností Antonína Dvořáka v jeho rodném kraji se již Vojen Očenášek nedočkal.
Právě tradice Dvořákových slavností, jehož dílo miloval, patří mezi nejvýznamnější Očenáškovy kulturní počiny na Kralupsku. Série koncertů komorní, symfonické, pěvecké, dechové a jazzové hudby rozprostřená do celého roku s precizní kompozicí a pečlivým výběrem pozvaných interpretů si velmi rychle získala řadu věrných návštěvníků. Málokdo by ale asi věřil tomu, že v roce 2017 dospějí slavnosti až k půlkulatému 45. ročníku.
S Nelahozevsí jsou Dvořákovy slavnosti spojeny nejen jménem našeho slavného rodáka, ale zejména tím, že před deseti lety se celé pásmo koncertů přesunulo z kralupského kulturního domu právě do skladatelovy rodné obce. “Koncerty komorního rázu byly občas v Nelahozevsi pořádány i předtím, a to v Památníku Antonína Dvořáka,” vzpomíná tajemnice Kruhu přátel hudby Ilona Hronková. Kapacita malého památníku ale ani zdaleka nedokázala uspokojit poptávku publika dychtivého po vážné hudbě. “Kralupský KASS zase nevyhovoval po stránce akustické, a tak pana Očenáška napadlo přesunout koncerty do Rytířského sálu zámku Nelahozeves.” Právě v té době začala tehdejší pracovnice zámku Ilona Hronková s Vojenem Očenáškem pracovat na poli kulturním. “Byl to vskutku výborný tah, neboť krásné prostředí sálu s výhledem na Dvořákův rodný dům, spolu s výbornou akustikou a prvotřídními umělci dokázalo sál naplnit vždy do posledního místa.” Spolupracovníci Kruhu museli nezřídka řešit otázku, kam všechny hudbymilovné posluchače usadit, protože členská základna díky kvalitnímu výběru interpretů a celkově profesionálnímu vedení Kruhu ze strany Vojena Očenáška stále narůstala. K dlouholetým členům, kteří na zámecké koncerty tradičně přijížděli objednaným autobusem, se pak přidávali i četní posluchači přímo z Nelahozevsi, nezřídka včetně hudebně orientovaných dětí.
“Vojena Očenáška jsem znal pouze krátce, ale bylo to velmi cenné setkání s člověkem laskavým a přitom cílevědomým, s ohromným nadhledem a přitom s mimořádným smyslem pro důležité detaily,” vzpomíná na svá setkání s významným hudebním činovníkem starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. “Významně pomohl udržet a rozvinout v Nelahozevsi, rodišti Antonína Dvořáka, tradici vážné hudby.” Zpráva o Očenáškově úmrtí zasáhla i členku kulturní komise obce Kateřinu Bryndovou, která má ve své gesci právě vážnou hudbu. “Byl to úctyhodný člověk, který měl vždy co říct publiku koncertů klasické hudby. Pro něj byla hudba naprosto přirozenou součástí života, a tak se k ní i choval, svobodně a s úctou.”
“V osobě Vojena Očenáška ztrácíme opravdu výjimečného člověka,” neskrývá zármutek tajemnice Kruhu Ilona Hronková. “Byl neuvěřitelně cílevědomý, pracovitý, přátelský ke všem kolem sebe, srdce měl široké. Mohli jste si s ním povídat snad o čemkoliv.” Členové Kruhu přátel hudby se budou podle Ilony Hronkové snažit na Očenáškovu činnost navázat.
Vojen Očenášek se narodil 18. 9. 1943 v Kralupech nad Vltavou. Pochází z rodiny, kde se vždy kulturou a společenským děním žilo, a to ovlivnilo jeho životní postoj a přístup k veřejnému životu. Maminka jako profesorka hudby a tatínek jako divadelní ochotník byli jeho přímými účastníky. Od raného věku s rodiči navštěvoval koncerty, opery a divadelní představení včetně operet. Při studiích na gymnáziu a potom na Vysoké škole chemicko-technologické se učil hře na klavír, klarinet a saxofon. V době vojenské prezenční služby se stal členem velkého swingového orchestru při Posádkové hudbě v Příbrami.
Po listopadu 1989 se Kruh přátel hudby Kralupy nad Vltavou pod Očenáškovým vedením transformoval z původní organizace působící pod celostátní agenturou Pragokoncert do samostatného spolku. Díky Vojenu Očenáškovi se Kruhu podařilo najít nový model existence a v současné době své aktivity vyvíjí díky prostředkům za reklamu, darům podporovatelů a podpory města Kralupy nad Vltavou, ale i Nelahozevsi, která Kruh každoročně podporuje částkami ve výši 20–30 tisíc korun.
(mm)
Plánované koncerty Kruhu přátel hudby v Nelahozevsi
1. 6. 2017 – komorní koncert klavíristy Drewa Petersena
14. 9. 2017 – Smetanovo trio – klavírní trio ve složení Jitka Čechová – klavír, Jiří Vodička – housle, Jan Páleníček – violoncello
12. 10. 2017 – Muchovo kvarteto, František Novotný (housle)
Listopad 2017 (termín bude upřesněn) – pěvecký koncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech.
Koncerty se konají v Rytířském sále zámku Nelahozeves, začátek vždy v 19.30 hodin.
Vstupenky na koncerty jsou v prodeji před koncerty na místě a objednat je lze týden před koncertem u Ilony Hronkové (tajemnice KPH, tel. 725 837 912, e-mail: hronkovai@seznam.cz). Kapacita Rytířského sálu je omezena!