Nelahozeves bude mít od příštího týdne šestého čestného občana. Do “síně slávy” vstoupí in memoriam Ludmila Čapková, která zemřela loni 28. srpna ve věku nedožitých 81 let.
O loňském úmrtí Ludmily Čapkové jsme psali v článku: Odešla Liduška, sokolka tělem i duší
Ludmile Čapkové byla věnována i dvoustrana říjnového Nelahozeveského zpravodaje.
Významná činovnice sportovního klubu TJ Dynamo Nelahozeves získá čestné občanství na zasedání zastupitelstva, které se uskuteční v pondělí 2. května, vzhledem k okolnostem mimořádně v sále TJ Dynamo Nelahozeves.
Udělení čestného občanství navrhl loni v říjnu další činovník klubu Karel Jirků, kterého s Ludmilou Čapkovou pojí řada dlouholetých vzpomínek sahajících až do 40. a 50. let minulého století, kdy společně působili v místním divadelním spolku pod vedením Miloslava Zázvorky. Starosta Josef Kebrle následně nechal zastupitelstvo schválit zásady pro udělování čestného občanství obce. Podle nich bude v pondělí čestné občanství slavnostně uděleno za přítomnosti rodiny a členů spolku.
Ludmila Čapková (1934–2015), významná představitelka poválečného Sokola a dlouholetá organizátorka sportovních a společenských akcí v obci, se stane šestou čestnou občankou obce. Podle dochovaných podkladů na obecním úřadě v Nelahozevsi má totiž naše obec k dnešnímu dni pět čestných občanů.
Nejvýznamnější držitelkou čestného občanství Nelahozevsi je světoznámá americká operní pěvkyně Renée Flemingová (* 1959). V České republice koncertovala několikrát, poprvé to bylo ale na zámku v Nelahozevsi v létě roku 1996. Pamětníci si vybavují, že koncertu tehdy nepřálo počasí. “Nikdy jsem nezažila nic podobného, kdy jsem v závislosti na dešti zpívala chvíli na nádvoří a chvíli v zámku,” svěřila se Flemingová Rádiu Classic FM po skončení recitálu. Přídavek z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém zpívala Flemingová pro fascinované publikum už za vydatného deště. “Zpěvačka pak pro televizi moc pěkně poznamenala, že je poctěna zpívat tuhle nádhernou árii, která ji provází už mnoho let, v rodišti skladatelově a v zemi jejích prarodičů a dokonce v dešti: vždyť je to vodní opera,” napsal v Divadelních novinách Milan Svoboda.
Právě za vystoupení v Nelahozevsi, do níž přicestovala z New Yorku, získala Flemingová od tehdejšího starosty Jaroslava Otáska čestné občanství obce.
Společně s ní obdržel stejné ocenění i William Lobkowicz {* 1961), syn tehdejšího majitele zámku Nelahozeves Martina Lobkowicze a čestný prezident tehdy vzniklé (dnes už neexistující) Nadace přátel rodiště Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, a zejména Miroslav Turek (1910–2006) profesor historie na Univerzitě sv. Vincenta v New Yorku, obdivovatel díla Antonína Dvořáka a osobní přítel Jaroslava Otáska. “Seznámil jsem se s ním v roce 1993 v Americe. Celou tu dobu propagoval Dvořáka v Americe a zařídil, že René Flemingová vystoupila v Nelahozevsi,” vzpomíná někdejší starosta na profesora, který v letech 1944–1948 vedl československou ambasádu v Paříži. Po komunistickém puči byl z funkce odvolán a natrvalo odcestoval do USA; do Československa se začal vracet až po roce 1989. Po smrti Miroslava Turka před deseti lety se zastupitelstvo Nelahozevsi rozhodlo po něm pojmenovat ulici, v níž tehdy bydlel právě Jaroslav Otásek.
V roce 1999 získal čestné občanství Nelahozevsi houslový virtuos a dirigent Josef Suk (1929–2011). V Nelahozevsi koncertoval několikrát, mimo jiné právě v roce 1999, kdy zde v rámci festivalu Dvořákova Nelahozeves se svým komorním orchestrem zahrál Dvořákovu Serenádu pro smyčce E Dur.
Pětici oceněných uzavírá William James Skinner. Nejde však o veřejně známou osobnost a v archivu obce nejsou záznamy o tom, o koho se jedná a při jaké příležitosti a za co mu bylo čestné občanství uděleno, ačkoliv se tak stalo relativně nedávno – v roce 2002. Na Skinnera si nevzpomíná ani Jaroslav Otásek, podle jeho slov to byl ale patrně dirigent.
(mm)