Pokud jste ze severní části obce, bude asi lepší, když na víkend odjedete pryč. Tuto sobotu a neděli bude totiž více než stovka domácností ze severní části Nelahozevsi bez elektřiny.
K odstávkám dodávek proudu přistupuje ČEZ v různých částech Nelahozevsi opakovaně, dosud ale vždy probíhaly v pracovní dny a trvaly vždy nejvýše jeden den. Chystaná odstávka ale proběhne v sobotu 7. března a v neděli 8. března – vždy od 8 do 16 hodin. Od elektřiny budou odpojeny kompletně ulice Velvarská, V Uličce, Nádražní, Vltavská, Příčná, Zahradní a Nová, a dále část Zagarolské od Miřejovického mostu směrem na sever. Ve stejné době bude bez proudu i Nová Ves včetně Miřejovic.
Místostarostovi Josefu Kuklovi se termín ani rozsah plánované odstávky nelíbí. “Jedná se o víkendové dny, navíc v zimním období, kdy většina domácností praktikuje vytápění domů prostřednictvím elektrických kotlů, popřípadě přímotopů,” napsal místostarosta společnosti ČEZ. “V neposlední řadě lze předpokládat, že v inkriminované době ve svých bydlištích budou přítomni všichni členové rodin mající obvyklé potřeby – příprava jídla, tepelná pohoda atd.,” vyjmenovává Josef Kukla potíže spojené s výpadkem proudu a v závěru dopisu žádá, aby ČEZ odstávku posunul na příznivější období či ji alespoň zkrátil.
Následně se ale ukázalo, že ČEZ není schopen s odstávkou nic udělat. Pravou příčinou jsou totiž rekonstrukční práce na vedení velmi vysokého napětí v majetku České přenosové soustavy (ČEPS). Jedná se o vedení o napětí 400 kilovoltů s označením V410, které vede nedaleko naší obce. ČEPS tento týden zahájila rozsáhlý projekt za téměř tři miliardy korun, jehož cílem je zdvojnásobení kapacity vedení. Jedním z impulsů projektu jsou často medializované problémy v české soustavě způsobované velkými přetoky elektřiny ze severu Německa na jih a dále do Rakouska. Česká přenosová soustava, přes níž teče velká část “německé” elektřiny, se tak v poslední době opakovaně ocitá na hranici stabilního provozu a představitelé ČEPS v médiích opakovaně upozorňují na zvýšené riziko blackoutu.
Šedesát let staré vedení V410 vede Ústeckým a Středočeským krajem, jeho celková délka je 98 kilometrů. Rekonstrukce V410 spočívá v kompletní výměně všech 285 stožárů a zavěšení nových vodičů. Vznikne tak úplně nové vedení 2 x 400 kV. Část trasy vede podél Nelahozevsi – severně od areálu MERO a dále křížením silnice 608 na Nové Ouholice a železniční trati Praha–Děčín až přes Vltavu a dálnici D8.
Právě nedaleko areálu MERO se vedení V410 kříží s distribučním vedením společnosti ČEZ, které přivádí elektřinu do severní části Nelahozevsi. V době, kdy se bude sundávat staré vedení V410, což bude právě tento víkend, nesmí být křižující distribuční vedení pod proudem. Firma ELCON Bratislava, která rekonstrukci V410 pro ČEPS provádí, by ideálně potřebovala vypnout vedení ještě na delší dobu než je plánováno, v tom jí ale brání platné distribuční předpisy. Ty totiž v zimním období neumožňují odstávku delší než osm hodin, přičemž v součtu za týden nesmí výpadek proudu přesáhnout 20 hodin.
Stavbyvedoucí Stanislav Hošek z firmy ELCON Bratislava zároveň vyloučil, že by víkendový termín firma zvolila úmyslně ve snaze vyjít vstříc místním firmám a živnostníkům. Těm totiž na rozdíl od domácností mnohem více vadí odstávky v pracovních dnech. “Celý projekt se řídí komplexním a rozsáhlým harmonogramem a tyto práce prostě vyšly na víkend,” říká Hošek, který má hlavní “stan” umístěn shodou okolností právě v Nelahozevsi – v bývalém areálu Středočeské energetiky v Zagarolské ulici. Právě zde se sešel s Josefem Kuklou, aby mu okolnosti plánované odstávky objasnil.
Hošek současně upozornil, že Nelahozeves čeká podobná odstávka ještě jednou, až se místo starých vodičů budou zavěšovat nové. K tomu by podle současného harmonogramu mělo dojít pravděpodobně v polovině srpna. Odstávka by v tomto případě měla činit maximálně 2 x 10 hodin. “Ve skutečnosti bychom potřebovali pět dnů, ty ale nedostaneme,” uzavírá Hošek.
(mm)
Z Pravidel provozování distribučních soustav (ČEZ Distribuce, říjen 2014):
1. Dodávka elektřiny jednotlivému zákazníkovi smí být v průběhu 7 kalendářních dní přerušena v součtu max. 20 hodin a to tak, aby:
- v období duben až říjen jedno vypnutí trvalo maximálně 12 hodin
- v období listopad až březen jedno vypnutí trvalo maximálně 8 hodin
2. Odstávky se vyjma naléhavých případů neprovádějí v době od 15. 12. do 1. 1.
3. Při venkovních teplotách pod -5 ºC jsou přípustné odstávky s dobou trvání do 8 hodin.
4. Při venkovních teplotách pod -15 ºC se odstávky neprovádí.